Проблеми України по експорту зерна

Проблеми України по Експорту Зерна 🌾

У середу в рамках угоди, укладеної за посередництва ООН, відновилися перевірки суден, що перевозять українське зерно з Чорного моря, але Україні доведеться боротися за продовження цієї угоди, а також за розширення заборони на імпорт у Східну Європу.

Болгарія стала четвертою країною-членом Європейського Союзу в регіоні, яка заблокувала імпорт українського зерна, сподіваючись захистити місцевих фермерів після напливу дешевших поставок після вторгнення Росії в Україну 14 місяців тому.

Але для України настало певне полегшення, оскільки Румунія, ключовий торговельний партнер, не стала забороняти імпорт, навіть посиливши контроль за транзитом українського зерна.

Україна і союзники звинуватили Москву, яка, в свою чергу, звинуватила Україну і Організацію Об’єднаних Націй в останньому припиненні перевірок суден у Босфорі на цьому тижні.

Віце-прем’єр-міністр України Олександр Кубраков написав у Facebook, що “інспекції суден відновлюються, незважаючи на спроби РФ (Російської Федерації) зірвати угоду”.

Об’єднаний координаційний центр у Стамбулі, який здійснює нагляд за операціями, заявив, що “інспекції вже проводяться”.

Чорноморська зернова ініціатива, досягнута за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року, розблокувала три українські чорноморські порти через п’ять місяців після російського вторгнення.

Ініціатива була покликана пом’якшити глобальну продовольчу кризу, а також підтримати Україну, економіка якої значною мірою залежить від експорту сільськогосподарської продукції.

Росія заявляє, що взяла на себе зобов’язання щодо цієї ініціативи лише до 18 травня, і скаржиться, що окрема угода, спрямована на полегшення експорту її власної сільськогосподарської продукції та добрив, на які не поширюються західні санкції проти Москви, не була підтримана.

Міністр аграрної політики України Микола Сольський повідомив журналістам, що ведуться переговори щодо продовження угоди наступного місяця. Але, даючи зрозуміти, що негайного прориву не очікується, Сольський сказав: “Давайте дамо їм час”.

Він не повідомив жодних подробиць переговорів. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров має обговорити угоду про експорт зерна з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем у Нью-Йорку наступного тижня.

Заборони на імпорт

Україна також намагається заручитися згодою Угорщини, Польщі та Словаччини на скасування заборон на імпорт українського зерна та продуктів харчування, які були оголошені в останні кілька днів.

Ці країни є транзитними маршрутами для українського зерна, яке не може бути експортоване морем через російське вторгнення, і утворилися вузькі місця, що знижують ціни і продажі місцевих фермерів і чинять політичний тиск на уряди.

ЄС готує 100 млн євро ($109,32 млн) компенсації для фермерів у країнах, що межують з Україною, і планує запровадити обмеження на імпорт українського зерна.

Виконавча влада ЄС критикувала країни-члени за індивідуальні кроки, але тимчасовий прем’єр-міністр Болгарії Галаб Донев, якого цитує “Болгарське радіо”, заявив, що у Софії не було іншого вибору, окрім як діяти.

“За останній рік в країні залишилася значна кількість продовольства, що порушило продовольчі ланцюги, – сказав він. “Ми змушені прийняти цей національний захід, тому що європейська влада все ще розглядає адекватні заходи”.

Польща пішла далі за інших, також заборонивши транзит українського зерна через свою територію, але у вівторок погодилася зняти заборону на транзит після переговорів з Києвом.

Транзит українського зерна відновиться опівночі в ніч на четвер, повідомило в середу державне інформаційне агентство PAP з посиланням на Міністерство розвитку Польщі.

Польща і Румунія тепер будуть контролювати і пломбувати українські зернові вантажі, які перетинають їхню територію транзитом, але цього заходу недостатньо, щоб задовольнити всіх українських фермерів.

“Ми не знаємо, яким буде процес, як він буде працювати і що буде працювати”, – сказав Reuters Володимир Бондарук, фермер із Західної України.

“Це дозволить великим і середнім агрохолдингам продавати свою продукцію, але дрібним фермерам буде дуже складно”.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.