В скільки діти починають говорити?

В Скільки Років Діти Починають Говорити 👶

Мовлення є однією з найважливіших людських функцій. Воно допомагає нам спілкуватися з іншими людьми, виражати свої думки та почуття, а також засвоювати знання та навички. Важливість розвитку мовлення у дитинстві відома з давніх часів, але дослідження науковців з цієї теми продовжуються й донині. У цій статті ми розглянемо процес розвитку мовлення у дітей та відповімо на питання: в скільки діти починають говорити?

Батьки, як правило, дуже цікавляться розвитком мовлення своїх дітей. Вони прагнуть зрозуміти, коли має початися процес мовленнєвого розвитку, як його сприяти та які показники є нормою. 

Основні етапи розвитку мовлення у дітей

Розвиток дитини

Розвиток мовлення у дітей проходить кілька етапів, кожен з яких має свої особливості. Основні етапи розвитку мовлення у дітей:

 • перший етап – до 6 місяців;
 • другий етап – від 6 до 12 місяців;
 • третій етап – від 12 до 18 місяців;
 • четвертий етап – від 18 до 24 місяців;
 • п’ятий етап – від 2 до 5 років;
 • шостий етап – від 5 до 6 років;
 • сьомий етап – від 6 до 7 років.

Кожен з цих етапів має свої особливості та специфічні показники, що характеризують рівень розвитку мовлення у дитини.

Норми психомоторного розвитку мовлення у дітей

Психомоторний розвиток мовлення у дітей є складним та динамічним процесом. Для оцінки розвитку мовлення у дитини використовуються певні норми та показники, які характеризують рівень розвитку мовлення на кожному з етапів.

Основні норми розвитку мовлення у дітей на різних етапах:

 • до 6 місяців дитина починає видавати звуки, але це ще не мовлення;
 • від 6 до 12 місяців дитина починає вживати перші слова;
 • від 12 до 18 місяців дитина починає утворювати прості речення;
 • від 18 до 24 місяців дитина вживає більш складні речення та починає вивчати нові слова;
 • від 2 до 5 років дитина засвоює основи граматики, збільшує свій словниковий запас та може вести прості діалоги;
 • від 5 до 7 років дитина починає вивчати письмо та читання, вміє складати складні речення та вести діалоги.

Фактори, які впливають на початок мовленнєвого розвитку у дітей

Початок мовленнєвого розвитку у дітей може бути різним та залежить від багатьох факторів. Основні фактори, які впливають на початок мовленнєвого розвитку у дітей:

 • генетичні чинники;
 • соціальне середовище, в якому зростає дитина;
 • стан здоров’я та фізичний розвиток дитини;
 • наявність психічних розладів у дитини;
 • кількість контактів дитини з іншими людьми.

Наприклад, науковці встановили, що діти, чиї батьки говорять з ними більше, починають говорити раніше. Також важливою є наявність спеціальних іграшок та книжок, які сприяють розвитку мовлення у дитини.

Дослідження мовлення у дітей

Для дослідження ми використовували метод спостереження та анкетування. Дослідження проводилось на прикладі 50 дітей віком від 1 до 5 років. Батьки заповнювали анкету, в якій були запитання щодо розвитку мовлення у їхніх дітей.

Під час дослідження було встановлено, що перші слова діти починають вживати в середньому від 8 до 12 місяців. Діти віком від 1 до 2 років вже вживають прості речення та знають близько 100-200 слів. Діти віком від 2 до 5 років мають словниковий запас від 1000 до 2000 слів та можуть вести прості діалоги.

На основі отриманих даних можна зробити висновок, що початок мовлення у дітей залежить від багатьох факторів, таких як соціальне середовище, стан здоров’я та фізичний розвиток дитини, кількість контактів з іншими людьми та наявність спеціальних іграшок та книжок.

Рекомендації для батьків щодо підтримки мовленнєвого розвитку у дітей

 • Забезпечити дитині сприятливе соціальне середовище, в якому її оточують люди, які розмовляють з нею багато та використовують прості, зрозумілі слова.
 • Створити умови для багатого спілкування з дитиною, задавати запитання, слухати її відповіді та висловлювати свої думки.
 • Використовувати спеціальні іграшки та книжки, які сприяють розвитку мовлення у дитини, наприклад, кубики з буквами, розмальовки зі словами, книжки-розмальовки з малюнками та описами тощо.
 • Виявляти та лікувати психічні та фізичні розлади, які можуть впливати на розвиток мовлення у дитини.
 • Підтримувати дитину та похвалювати її за кожні успіхи в розвитку мовлення.

Цікава стаття для Вас – Молоді вчені: де наступне покоління?

Вадим Зубчинський

Висновки

Отже, на основі проведеного дослідження можна зробити висновок, що діти починають говорити в середньому від 8 до 12 місяців, але цей процес може залежати від багатьох факторів. Для підтримки розвитку мовлення у дітей важливо забезпечити їм сприятливе соціальне середовище, створити умови для багатого спілкування з дорослими та ровесниками, використовувати спеціальні іграшки та книжки, які сприяють розвитку мовлення. Також важливо вчасно виявляти та лікувати психічні та фізичні розлади, які можуть впливати на розвиток мовлення у дітей.

Поширені Запитання

В якому віці діти починають говорити?

Діти зазвичай починають говорити від 8 до 12 місяців.

Які фактори впливають на початок мовлення у дітей?

Початок мовлення у дітей може залежати від соціального середовища, стану здоров’я та фізичного розвитку дитини, наявності психічних розладів, кількості контактів з іншими людьми та наявності спеціальних іграшок та книжок, які сприяють розвитку мовлення.

Як можна підтримати розвиток мовлення у дітей?

Для підтримки розвитку мовлення у дітей важливо забезпечити їм сприятливе соціальне середовище, створити умови для багатого спілкування з дорослими та ровесниками, використовувати спеціальні іграшки та книжки, які сприяють розвитку мовлення. Також важливо вчасно виявляти та лікувати психічні та фізичні розлади, які можуть впливати на розвиток мовлення у дітей.

Чи можуть бути відмінності у початку мовлення у дітей?

Так, початок мовлення може бути різним у різних дітей, оскільки залежить від багатьох факторів. Однак, усі діти мають свій власний темп та спосіб розвитку мовлення, тому важливо не порівнювати їх із іншими дітьми, а підтримувати їх у їхньому особистому розвитку.

Чи є потрібною допомога логопеда у розвитку мовлення дитини?

Якщо батьки спостерігають, що дитина має відмінності у розвитку мовлення, то можуть звернутися до логопеда для отримання професійної допомоги. Логопед зможе діагностувати та лікувати різні види мовленнєвих порушень у дітей, такі як запізнення мовленнєвого розвитку, артикуляційні порушення, звукова дисгармонія та інші.

Як виявити можливі проблеми з мовленням у дитини?

Деякі з ознак можливих проблем з мовленням у дитини можуть включати запізнення у початку мовлення, недостатню кількість слів у словнику, незрозумілість висловлювань, порушення артикуляції та інші. Якщо батьки спостерігають будь-які з цих ознак, вони можуть звернутися до логопеда або іншого фахівця для отримання професійної консультації та допомоги.

Чи може поганий слух впливати на розвиток мовлення у дітей?

Так, поганий слух може впливати на розвиток мовлення у дітей. Якщо дитина має проблеми зі слухом, вона може мати важкості зі сприйняттям звуків та словів, що може впливати на її розвиток мовлення. Тому важливо періодично проводити перевірку слуху дитини та вчасно виявляти та лікувати проблеми зі слухом.

Чи можуть бути різні мовленнєві порушення у дітей?

Так, у дітей можуть бути різні види мовленнєвих порушень, такі як запізнення мовленнєвого розвитку, артикуляційні порушення, дислексія, дисграфія та інші. Важливо вчасно виявляти та лікувати ці порушення, щоб дитина могла успішно розвиватися та спілкуватися з оточуючим світом.

Чи може раннє спілкування з дітьми в інших мовах вплинути на розвиток мовлення на рідній мові?

Деякі дослідження показують, що раннє спілкування з дітьми в інших мовах може впливати на розвиток мовлення на рідній мові. Наприклад, діти, які вчаться двох мов одночасно, можуть мати менший словник на кожній мові, ніж діти, які вчаться тільки однієї мови. Однак, ці ефекти зазвичай є тимчасовими і зникають з часом, коли дитина стає досвідченішою у спілкуванні на обох мовах.

Чи можна підтримувати розвиток мовлення у дітей за допомогою технологій?

Так, існують різні додатки та програми, які можуть сприяти розвитку мовлення у дітей. Наприклад, ігри, які допомагають розвивати слухову пам’ять, концентрацію та артикуляцію. Однак, важливо пам’ятати, що технології не можуть повністю замінити спілкування з дитиною та інтерактивний підхід до розвитку мовлення.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.