Еволюція тонометрів: від механічних до автоматичних і їх вплив на точність вимірювань

Еволюція тонометрів: від механічних до автоматичних і їх вплив на точність вимірювань

Останні роки стрімкого прогресу не пройшли повз такий пристрій, як тонометр артеріального тиску. Сучасні моделі тепер мають автоматичне управління, що суттєво позначилося на точності даних. Це в свою чергу вплинуло на можливість лікарів якісніше лікувати та контролювати гіпертонію у пацієнтів.

Тонометри механічного керування

Механічний апарат для вимірювання тиску був першим пристроєм, який дозволяв вимірювати артеріальний тиск. Як правило, це була манжета, обернена навколо плеча, стетоскоп для аускультації та манометр, що показує параметри тиску. Манжет надувався медичним працівником вручну, стискаючи гумову грушу і паралельно слухаючи звуки в стетоскопі.

Незважаючи на надійність такого пристрою, навіть у руках досвідченого фахівця не можна було виключити можливість допуску помилки. На точність отриманих даних впливало багато показників, таких як відповідальне ставлення до своєї роботи у лікаря, його гострота слуху чи мінливість даних. Також чималий вплив на показання надавали місце обране для кріплення манжети і обраний метод проведення обстеження.

Заміна механічних тонометрів автоматичними

Поява автоматичних приладів виміру артеріального тиску якісно змінила процедуру. Тепер прилад автоматично проводить процес надування та дефляції та задіює більш сучасні методи обчислення систолічного та діастолічного показників тиску. Автоматичний тонометр дозволяє медичному працівнику оперувати точнішими показниками, які мають похибки від людського фактора.

Серед нових моделей розрізняють осцилометричні монітори чи системи амбулаторного моніторингу. Перші мають вбудовані всередину манжети датчики, які дозволяють визначити пульсації, викликані артеріальним скороченням при надуванні та здуванні. При такому вимірі немає потреби моніторити звуки Короткова.

При обстеженні в системі амбулаторного моніторингу запис даних артеріального тиску відбувається протягом тривалого часу в не клінічних умовах. На пацієнта навішується пристрій постійного носіння за умов повсякденності. Таким чином, можна отримати цінну інформацію про циркадні закономірності при вимірюваннях тиску, коли пацієнт перебуває за межами спокійно офісної обстановки.

Вплив на показник точності під час вимірювання

Для багатьох груп пацієнтів автоматичний тонометр підвищив результати досліджень. Відсутність людського фактора, зчитування даних за вказаними стандартами, дозволяє отримувати стабільніші результати досліджень. Це дуже важливо при діагностуванні гіпертонії та подальшому призначенні лікування.

Автоматичний прилад більш комфортний для застосування, процес надування та налаштування приладу відбувається набагато швидше. Через це покращується режим постійного спостереження у пацієнтів із хронічною формою захворювання.

Автоматизація процесу вимірювання показників артеріального тиску є проривом у обстеженні стану серцево-судинної системи. Більш складна та точна система оцінки отриманих даних усунула безліч помилок, які допускалися стандартними методами. Нові технології мають грамотно побудовані алгоритми обчислення даних, що позитивно впливає на вибір оптимального лікування для кожного індивідуального випадку.

Важливість правильного вимірювання для отримання точних даних

Найкраще це робити напочатку дня, відразу після пробудження, потім після сніданку, а також після фізичних вправ і до і після прийому ліків. Варто вести власний щоденник вимірювання артеріального тиску, в якому записувати дату, час і результат вимірювання, а також, за бажанням, своє самопочуття та/або додаткові коментарі. Не забувайте вимірювати артеріальний тиск кожного разу, коли відчуваєте слабкість, запаморочення або порушення серцевого ритму! Мед-магазин пропонуючи широкий асортимент тонометрів, допомагає своїм покупцям зробити найкращий вибір. Від простих, механічних моделей, до більш досконалих електронних тонометрів, до професійних медичних приладів – кожен знайде щось для себе. Варто підкреслити, що вся пропонована продукція відібрана за якістю, точністю вимірювань і простотою використання, що важливо як для професіоналів, так і для звичайних домашніх користувачів.

Електронний тонометр є найпопулярнішим серед даного виду обладнання, оскільки він найпростіший у використанні, а проведення вимірювань не вимагає спеціальних знань і навичок. Наявні в аптеках пристрої, що використовують електронні технології, поділяються на автоматичні та напівавтоматичні. Обидва типи вимірюють артеріальний тиск за допомогою осцилометричного методу. Це неінвазивний метод, який передбачає вимірювання коливань, тобто змін тиску в артеріях в результаті зміни тиску повітря в камері манжети артеріального тиску.

Як автоматичні, так і напівавтоматичні тонометри вважаються точними приладами, яких цілком достатньо для постійного контролю тиску в домашніх умовах.

Обидва, використовуючи цифрову технологію, мають деякі додаткові функції, яких немає у годинника та ртутних камер:

  • функція збереження останніх результатів – залежно від моделі, вимірювачі артеріального тиску зберігають різну кількість останніх результатів вимірювання, що дозволяє їх аналізувати та порівнювати, не зберігаючи в іншому місці (блокнот або спеціальний буклет для запису),
  • функція виявлення аритмії – особливо важлива для пацієнтів з діагностованою серцевою аритмією, включаючи її найпоширенішу форму – фібриляцію передсердь,
  • функція порівняння результатів зі стандартами ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) – деякі моделі при наданні результату тесту відразу розміщують його на шкалі стандартів ВООЗ, завдяки чому можна перевірити, чи відповідає результат стандарту або відхиляється від нього, і якщо так, то в якому обсязі.

Автоматичний тонометр

Повністю автоматичний тонометр відрізняється від напівавтоматичного тим, що він надуває повітряну камеру в манжеті приладу.

Як виміряти артеріальний тиск

  • належним чином надягніть манжету, на 2-3 см вище ліктьового згину, затягніть її так, щоб навколо неї було приблизно 1 см провисання, з трубкою, що з’єднує манжету манометром (основною частиною приладу, що виконує вимірювання) вниз,
  • включіть пристрій, натиснувши головну кнопку, зазвичай найбільшу, розташовану в центральній точці манометра.

Автоматичний вимірювач артеріального тиску автоматично накачує манжету до потрібного рівня. Тиск у повітряній камері має бути достатньо високим, щоб манжета повністю перекривала просвіт плечової артерії, натиснувши на руку (цей етап називається оклюзією). На наступному етапі повітря поступово випускається з манжети, і тонометр визначає рівень систолічного тиску (при скороченні серця, коли тиск в артеріях досягає максимального рівня) і діастолічного тиску – між двома послідовними ударами, тоді артеріальний тиск досягає мінімального рівня.

Також доступні автоматичні тонометри для зап’ястя і прилад вимірює тиск у променевій артерії). Вони рекомендовані людям, які не можуть використовувати плечовий тип через ожиріння або обмеження рухливості. Його вимірювання менш точні, ніж у випадку плечових камер, і його не рекомендується використовувати дітям і літнім людям.

Кірова Єва

Кірова Єва