Коли дають групу інвалідності довічно

Коли дають групу інвалідності довічно

Група інвалідності – це статус, який присвоюється особам з обмеженнями у здатності до життєдіяльності. В Україні існує три групи інвалідності, а саме:

 • 1 група інвалідності важка інвалідність
 • Друга група інвалідності – середня інвалідність
 • Інвалід 3 групи – легка інвалідність

Інвалідність 1 групи потребує постійної допомоги, ІІ група передбачає середню обмеженість життєдіяльності, а ІІІ група – легку. Але чи можуть деякі інваліди отримати довічну групу інвалідності? І які права та пільги надаються особам з довічною групою інвалідності?

Інвалідам, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду, тобто довічно.

Вадим Зубчинський

Умови та порядок отримання довічної групи інвалідності

Щоб отримати довічну групу інвалідності, особа повинна відповідати деяким критеріям. Згідно зі статтею 24 Закону України “Про захист прав інвалідів”, група інвалідності може бути призначена довічно, якщо інвалід має стійкі порушення зору, слуху, моторики або ментального розвитку. Крім того, пожиттєва група інвалідності може бути призначена в тому випадку, якщо особа має хворобу, яка призвела до значного погіршення здоров’я та привела до стійкої обмеженості життєдіяльності. 

Хвороб за яких може бути призначено інвалідність довічно, до них можна віднести:

 • Сліпоту або значне порушення зору.

До цієї категорії можуть належати різні хвороби ока, такі як глаукома, катаракта, діабетична ретинопатія та інші, які можуть призвести до важкого порушення зору.

 • Глухоту або значне порушення слуху.

Це можуть бути різні захворювання вух, такі як вроджені або набуті вади слуху, захворювання середнього вуха, захворювання внутрішнього вуха та інші.

 • Порушення моторики або параліч.

Це можуть бути різні захворювання центральної та периферичної нервової системи, такі як церебральний параліч, поліомієліт, травма спинного мозку та інші, які можуть призвести до порушення руху або повної втрати здатності до руху.

 • Значні порушення ментального розвитку.

Це можуть бути різні захворювання головного мозку, такі як дитячий церебральний параліч, епілепсія, синдром Дауна та інші, які можуть призвести до значного порушення розвитку психіки та інтелектуальних здібностей.

 • Хвороби, які призвели до значного погіршення здоров’я та стійку обмеження життєдіяльності.

Це можуть бути різні хвороби, такі як онкологічні захворювання, туберкульоз, різні захворювання серцево-судинної системи та інші, які можуть призвести до значного погіршення здоров’я та стійкої обмеженості життєдіяльності.

Також, відповідно до статті 25 Закону України “Про захист прав інвалідів”, довічна група інвалідності може бути призначена, якщо ступінь обмеження життєдіяльності особи є таким, що включає досягнення максимального рівня інвалідності, тобто втрату здатності до самообслуговування та незалежного пересування, а також потребує постійної допомоги з боку інших людей. 

Що таке МСЕК і яка його функція

МСЕК – це скорочення від “Медико-соціальна експертна комісія”. Це орган державної влади, який займається медико-соціальною експертизою в Україні. МСЕК виконує функції оцінки ступеня інвалідності осіб, встановлення групи інвалідності, а також призначення соціальних пільг та пенсій. Цей орган має спеціалізовані медичні та соціальні комісії, які проводять обстеження та експертизу з метою визначення інвалідності та потреби особи у соціальних послугах і підтримці. Рішення МСЕК є підставою для надання правового статусу інваліда та отримання соціальних пільг у відповідності до законодавства.

Які документи потрібно подати в МСЕК?

Для проходження медико-соціальної експертизи в МСЕК необхідно подати такі документи:

 1. Заява про проходження медико-соціальної експертизи.
 2. Паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
 3. Медична довідка або виписка з історії хвороби, яка підтверджує наявність захворювання або травми.
 4. Результати обстежень, лабораторних аналізів, інструментальних досліджень, призначених лікарем.
 5. Копія трудової книжки або інший документ, що підтверджує трудову діяльність та стаж роботи.
 6. Свідоцтво про народження дитини (у разі проходження експертизи для дитини).
 7. Інші документи, які можуть бути вимогами конкретної МСЕК в залежності від ситуації.

Важливо зазначити, що конкретний перелік документів може варіюватися залежно від типу медико-соціальної експертизи та обставин справи. Рекомендується звернутися до МСЕК для отримання точної інформації та переліку документів, необхідних у конкретному випадку.

Права та пільги для осіб з довічною групою інвалідності

Особам з довічною групою інвалідності надається певний спектр пільг та прав. Зокрема, такі особи мають право на державну соціальну допомогу, яка призначається залежно від категорії інвалідності та залежить від рівня доходів особи та її родини. Також, держава зобов’язана забезпечити доступність людини з інвалідністю об’єктів інфраструктури, які забезпечують повноцінну участь осіб з обмеженнями у здатності до життєдіяльності в соціальному та культурному житті. Це можуть бути під’їзди зі спеціальними пандусами, обладнані ліфти, спеціально обладнані місця в громадському транспорті та ін.

Для осіб з довічною групою інвалідності передбачено спеціальну допомогу з боку соціальних служб. Це може бути допомога при забезпеченні ліків, спеціальних пристроїв та апаратів, а також при забезпеченні грошових коштів на придбання допоміжних засобів реабілітації.

Крім того, для осіб з інвалідністю, які мають довічну групу інвалідності, передбачено право на безкоштовне отримання медичної допомоги, якість якої повинна відповідати вимогам сучасних стандартів. Це може бути профілактичне обстеження, лікування та реабілітація після захворювань, операцій та інших медичних процедур.

Стан законодавства

Стан законодавства стосовно інвалідності та довічної групи інвалідності є важливим аспектом у забезпеченні прав та інтересів інвалідів. Україна має низку законодавчих актів, які регулюють питання захисту прав інвалідів та забезпечення їх соціального захисту. Одним із найважливіших законів є “Про захист прав інвалідів”, який містить положення про групи інвалідності та порядок їх призначення.

Однак, необхідно зазначити, що законодавство в галузі захисту прав інвалідів потребує подальшого розвитку та поліпшення. Зокрема, можна звернути увагу на такі аспекти, як розвиток доступності об’єктів інфраструктури для інвалідів, забезпечення високоякісної медичної допомоги, поліпшення допомоги з боку соціальних служб та інше.

Також Вам може бути цікава наша стаття Коли з’являються перші симптоми ВІЛ

Ева Кірова

Висновки

Отже, довічна група інвалідності – це статус, який присвоюється особам зі стійкими порушеннями зору, слуху, моторики або ментального розвитку, або які мають хворобу, що призвела до значного погіршення здоров’я та привела до стійкої обмеженості життєдіяльності. Для отримання довічної групи інвалідності необхідно пройти медичний огляд та отримати тимчасову групу інвалідності, після чого звернутися до місцевого центру зайнятості та соціального захисту населення зі заявою на переоцінку групи.

Особи з довічною групою інвалідності мають право на державну соціальну допомогу, безкоштовну медичну допомогу та доступність об’єктів інфраструктури, а також різні пільги з оподаткування, на проїзд у громадському транспорті та інші.

Поширені Запитання

Які пільги мають особи з довічною групою інвалідності?

Особи з довічною групою інвалідності мають право на державну соціальну допомогу, допомогу з боку соціальних служб, безкоштовну медичну допомогу та доступність об’єктів інфраструктури. Також, для інвалідів передбачено різні пільги з оподаткування, пільги на проїзд у громадському транспорті та ін.

Чи можна отримати довічну групу інвалідності для дитини?

Так, дитина також може отримати довічну групу інвалідності в разі стійких порушень зору, слуху, моторики або ментального розвитку, або якщо дитина має хворобу, яка призвела до значного погіршення здоров’я та привела до стійкої обмеженості життєдіяльності.

Які документи потрібні для отримання довічної групи інвалідності?

Для отримання довічної групи інвалідності необхідно звернутися до медичного закладу та пройти медичний огляд. Потрібні документи для звернення до медичного закладу можуть відрізнятися залежно від регіону та медичного закладу, але зазвичай потрібні такі документи як:

 • Паспорт громадянина України;
 • Медична картка інваліда;
 • Результати попередніх медичних оглядів;
 • Довідки від лікарів-спеціалістів про наявність певних захворювань та ступінь обмеження життєдіяльності.

Після проведення медичного огляду та визначення ступеня обмеження життєдіяльності, інвалід може звернутися до місцевого центру зайнятості та соціального захисту населення зі заявою на переоцінку групи.

Кірова Єва

Кірова Єва