Лікування риніту в домашніх умовах

Лікування риніту в домашніх умовах

Виявлення симптомів та ознак запальних захворювань придаткових пазух носа є ключовим для діагностики та вибору правильного лікування. Основні симптоми риніту:

 1. Закладеність носа — цей симптом є одним з найпоширеніших. Пацієнти часто відчувають важкість або тиск в носових ходах, що утруднює дихання через ніс.
 2. Біль або дискомфорт в області пазух — біль може бути гострим або тупим, постійним або періодичним. Часто пацієнти описують відчуття тиску або повноти в області пазух, особливо при нахилах голови вперед.
 3. Головний біль — запалення пазух носа може викликати головний біль, який часто локалізується в області лоба, скронь, або за очима.
 4. Виділення з носа — зазвичай мають місце густі, часто забарвлені (жовті або зелені) носові виділення. Це може бути ознакою бактеріальної інфекції.
 5. Зниження або втрата нюху — через закладеність носа та запалення слизової оболонки пацієнти часто скаржаться на зниження або повну втрату нюху.
 6. Підвищення температури тіла — хоча це не завжди траплятися, але в деяких випадках може спостерігатися підвищення температури, що є ознакою інфекційного процесу.
 7. Загальна слабкість та втома — запалення та інфекції можуть викликати загальне відчуття слабкості, втоми та нездужання.

Важливо розуміти, що симптоми можуть варіюватися від легких до важких та можуть змінюватися протягом перебігу захворювання. Також важливо враховувати, що подібні симптоми можуть супроводжувати інші стани, не пов’язані безпосередньо з запаленням придаткових пазух. Тому детальна діагностика лікарем є необхідною для підтвердження діагнозу та вибору адекватного лікування.

Деякі заходи можуть бути вжиті вдома для полегшення симптомів:

 • Застосування парових інгаляцій або використання зволожувачів повітря;
 • Вживання достатньої кількості рідини для зволоження слизової оболонки;
 • Теплі компреси на область пазух, щоб зменшити біль та сприяти дренажу.

Використання препаратів

Залежно від причини та тяжкості захворювання, лікар може призначити різні препарати:

 • Антибіотики для лікування бактеріальної інфекції;
 • Протизапальні препарати для зменшення набряків та болю;
 • Антигістамінні препарати у випадку алергічної природи запалення;
 • Судинозвужувальні краплі чи спреї для носа для тимчасового полегшення закладеності.

Діагностика запалення придаткових пазух включає ретельний огляд ЛОР-лікарем, рентгенографію, а у деяких випадках – комп’ютерну томографію.

Для полегшення симптомів в домашніх умовах можна використовувати зволоження повітря, теплі компреси та достатнє споживання рідини.

Лікування Хвороби пазух носа вимагає комплексного підходу та може включати як медикаментозне лікування, так і підтримуючі заходи в домашніх умовах. При появі симптомів важливо своєчасно звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування.

Використана література

 1. М. О. Котляров.”Ринологія: Наука про захворювання носа”.
 2. І.В. Чучалін.”Основи оториноларингології”.
 3. Smith, J. L., & Jones, P. A. (Eds.). “Principles of Nasal Disease Management”, (2021).
 4. Turner, R. M., & Patel, N. N. (Eds.). “Comprehensive Otolaryngology Review”, (2019).
Кірова Єва

Кірова Єва