Що Робити, Якщо у Дитини Болить Коліно

Що Робити, Якщо у Дитини Болить Коліно

Біль у коліні у дитини може викликати занепокоєння як у малюка, так і у його батьків. Цей симптом часто є сигналом про те, що потрібно звернути увагу на здоров’я дитини, адже колінний біль може мати різноманітні причини – від звичайних ударів і падінь до більш серйозних станів, як-от запалення або порушення в розвитку суглобів. Розуміння основних факторів, що можуть спричинити біль, та вміння правильно реагувати у таких ситуаціях, допоможе забезпечити належний догляд та запобігти можливим ускладненням.

Основні причини болю в коліні у дітей

Біль у коліні у дітей може мати кілька основних причин. Зазвичай він пов’язаний із фізичною активністю та травмами, які є частими в дитячому віці. Падіння під час гри, неправильні рухи під час спортивних заходів або навіть звичайні ігри на свіжому повітрі можуть призвести до розтягнення або ушкодження м’яких тканин та суглобів.

Інша поширена причина – це запалення суглобів, відоме як ювенільний артрит, яке вражає деяких дітей та викликає біль, набряк і скованість. Також не слід виключати зростаючий біль, який пов’язаний зі швидким зростанням кісток та м’язів у дітей, особливо під час стрибка зросту у підлітковому віці.

Важливо відзначити, що біль у коліні може бути також симптомом інфекційних захворювань, таких як Остеомієліт (інфекція кістки) або синовіт (запалення суглобової оболонки), що вимагають негайного медичного втручання.

Перша допомога при болі в коліні

Перша допомога при болі в коліні

Надання першої допомоги при болі в коліні у дитини є важливим кроком для зменшення дискомфорту та запобігання подальшому ушкодженню. Ось декілька ключових дій, які можна вжити:

 1. Відпочинок: Забезпечте дитині відпочинок та уникайте навантажень на уражене коліно. Це допоможе зменшити біль та запобігти подальшому ушкодженню.
 2. Лід: Накладання льоду на коліно протягом 15-20 хвилин кожні кілька годин допоможе зменшити набряк та біль. Важливо використовувати лід з обережністю, не кладіть його прямо на шкіру, щоб уникнути обмороження.
 3. Компресія: Застосування еластичного бинта навколо коліна може допомогти зменшити набряк та підтримати суглоб. Важливо не перетягувати бинт, щоб не порушити кровообіг.
 4. Підняття кінцівки: Тримання ураженої ноги на підвищеній позиції допоможе зменшити набряк. Використовуйте подушки для зручності та кращого кровообігу.
 5. Знеболювальні засоби: За рекомендацією лікаря, можна використовувати безрецептурні знеболювальні препарати, такі як ібупрофен або парацетамол, для полегшення болю.

Коли необхідно звернутися до лікаря

Звернення до лікаря є обов’язковим кроком у випадках, коли біль у коліні у дитини супроводжується певними симптомами або умовами. Особливу увагу слід звернути на такі ознаки:

 • Тривалість болю: Якщо біль не зменшується протягом кількох днів незважаючи на заходи першої допомоги, це може свідчити про більш серйозну проблему.
 • Інтенсивність болю: Сильний біль, який перешкоджає звичайній діяльності дитини або заважає їй спати, є серйозним підставою для звернення до лікаря.
 • Поява набряку, почервоніння або теплоти в області коліна: Це можуть бути ознаки запалення або інфекції.
 • Обмеження рухливості суглобу: Якщо дитина не може повністю зігнути або розігнути коліно, це може свідчити про серйозніші ушкодження в області суглобу.
 • Симптоми, що вказують на системні захворювання: Лихоманка, втрата ваги, слабкість, або симптоми, що впливають на інші частини тіла, можуть бути ознаками більш серйозних станів.

У таких випадках необхідно негайно звернутися до педіатра або спеціаліста в галузі дитячої ортопедії. Лікар проведе обстеження, може призначити додаткові аналізи або обстеження, такі як рентген чи МРТ, для точного встановлення причини болю та вибору відповідного лікування.

Медична діагностика та лікування

При зверненні до лікаря з приводу болю в коліні у дитини, медичний фахівець проведе ряд діагностичних процедур, щоб точно визначити причину проблеми та визначити найбільш ефективне лікування.

Огляд та Анамнез

На початку лікар здійснить ретельний огляд та збере анамнез. Це включає в себе запитання про симптоми, тривалість болю, наявність попередніх травм, фізичну активність дитини, а також наявність будь-яких супутніх захворювань.

Діагностичні Тести

Для детального обстеження можуть бути призначені такі тести, як рентгенівські знімки, магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп’ютерна томографія (КТ). Ці дослідження допомагають виявити ушкодження кісток, м’яких тканин, хрящів, суглобових оболонок або наявність внутрішньосуглобових змін.

Лабораторні Аналізи

У деяких випадках можуть бути потрібні лабораторні аналізи, як-от аналіз крові, для виявлення ознак запалення або інфекції.

План Лікування

На основі отриманих даних лікар розробить план лікування. Це може включати:

 • Протизапальні або знеболювальні препарати.
 • Фізіотерапію для відновлення рухливості та зміцнення м’язів.
 • У випадку серйозних ушкоджень або патологій – хірургічне втручання.

Профілактика болю в коліні

Для запобігання виникнення болю в коліні у дітей важливо дотримуватися ряду профілактичних заходів. Вони допомагають зміцнювати суглоби та м’язи, а також знижують ризик травматизму.

Збалансоване Харчування

Правильне харчування сприяє здоровому росту та розвитку кісток і м’язів. Включення в раціон продуктів, багатих на кальцій та вітамін D, є ключовим для підтримки кісткової маси та міцності.

Регулярні Фізичні Вправи

Регулярні, але не надмірні фізичні навантаження допомагають зміцнити м’язи навколо колін, що знижує навантаження на сам суглоб. Важливо підбирати вправи згідно з віком та фізичними можливостями дитини.

Носіння Відповідного Взуття

Правильно підібране взуття, що забезпечує достатню підтримку та амортизацію, важливе для запобігання травм при ходьбі та бігу.

Використання Захисного Спорядження

При заняттях спортом чи активних іграх використання захисного спорядження, такого як наколінники, може запобігти прямим ударом та травмам колін.

Обмеження Надмірних Навантажень

Важливо уникати занадто інтенсивних або тривалих навантажень на колінний суглоб, особливо в періоди інтенсивного росту дитини.

Регулярні Медичні Огляди

Регулярні огляди у педіатра чи ортопеда допомагають виявити та вчасно реагувати на будь-які можливі проблеми з колінами у дитини.

Заключення

Біль у коліні у дітей – це часта проблема, яка може мати різноманітні причини та вимагати відповідного підходу до лікування. Важливо розуміти, що своєчасне звернення до лікаря та адекватна медична діагностика є ключовими для успішного лікування та запобігання можливим ускладненням. Здоров’я дітей – це не тільки про лікування існуючих проблем, але й про їхню профілактику та підтримку повноцінного розвитку. Бережіть здоров’я своїх дітей, і вони виростуть сильними та щасливими.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.