Що таке гіперплазія передміхурової залози?

Що таке гіперплазія передміхурової залози?

Гіперплазія передміхурової залози, відома також як доброякісне збільшення передміхурової залози, є поширеним станом, який часто зустрічається у чоловіків похилого віку. Цей стан характеризується збільшенням передміхурової залози, що може призвести до ряду симптомів, пов’язаних з сечовипусканням. Хоча ця зміна не є раковою, вона може суттєво впливати на якість життя. Лікування гіперплазії передміхурової залози часто включає застосування медикаментів, зокрема таких як Дутастерид Тамсулозин. Дутастерид діє шляхом зменшення виробництва гормону, який сприяє збільшенню передміхурової залози, тоді як Тамсулозин розслаблює м’язи у сечовому міхурі та простаті, полегшуючи симптоми. Давайте глибше поглянемо в цю тему, щоб зрозуміти всі важливі аспекти. 

Причини виникнення гіперплазії

Причини виникнення гіперплазії передміхурової залози є складними та множинними. Зазвичай цей стан асоціюється з віковими змінами у чоловіків, але існують і інші фактори, що можуть сприяти розвитку гіперплазії:

Гормональні зміни

З віком у чоловіків відбуваються зміни у балансі гормонів, зокрема збільшується рівень дігідротестостерону (DHT), що сприяє зростанню тканин передміхурової залози.

Спадковість

Існують свідчення, що наявність гіперплазії передміхурової залози у близьких родичів збільшує ризик розвитку цього стану.

Спосіб життя

Ожиріння та низька фізична активність також можуть впливати на ризик розвитку гіперплазії.

Харчування

Дієта, багата на жири та низька на фрукти та овочі, може сприяти розвитку цього стану.

Симптоми та діагностика

Симптоми гіперплазії передміхурової залози можуть істотно варіювати, але деякі з найбільш поширених включають:

 • Затримка початку сечовипускання: Труднощі із започаткуванням процесу сечовипускання.
 • Слабкий або переривчастий потік сечі: Сеча виходить повільно або з перервами.
 • Часте сечовипускання, особливо вночі: Потреба часто відвідувати туалет, особливо протягом ночі.
 • Неповне випорожнення сечового міхура: Відчуття, що міхур не повністю порожній після сечовипускання.

Для діагностики гіперплазії передміхурової залози лікарі зазвичай проводять ряд обстежень, які можуть включати:

 1. Медичний огляд: Включає збір інформації про симптоми та медичну історію.
 2. Цифрове ректальне обстеження (ЦРО): Лікар обмацує передміхурову залозу через пряму кишку для оцінки її розміру та консистенції.
 3. Аналіз сечі: Для виявлення інфекції або інших можливих проблем.
 4. Аналіз крові на простатичний специфічний антиген (ПСА): Підвищений рівень ПСА може вказувати на збільшення простати або інші умови.
 5. Уродинамічні тести: Для оцінки того, як добре сечовий міхур зберігає та видаляє сечу.

Точна діагностика важлива для визначення найбільш ефективного підходу до лікування та управління симптомами гіперплазії.

Лікування та профілактика

Лікування гіперплазії передміхурової залози залежить від ступеня симптомів та загального стану здоров’я пацієнта. Підхід до лікування може включати:

 1. Медикаментозне лікування: Це може включати препарати, як-от альфа-блокатори (наприклад, Тамсулозин), які розслаблюють м’язи сечового міхура та простати для полегшення симптомів, а також інгібітори 5-альфа-редуктази (наприклад, Дутастерид), які можуть допомогти зменшити розмір простати.
 2. Мінімально інвазивні процедури: Ці процедури, як-от трансуретральна резекція простати (ТУРП), можуть бути рекомендовані у випадках серйозних симптомів.
 3. Хірургічне втручання: У випадках серйозного збільшення простати або коли інші методи неефективні, може бути необхідна операція.

Що стосується профілактики, хоча повністю запобігти гіперплазії передміхурової залози неможливо, можна зменшити ризики, дотримуючись наступних порад:

 • Підтримка здорового способу життя: Регулярні фізичні вправи та здорове харчування можуть допомогти знизити ризик розвитку гіперплазії.
 • Регулярні медичні огляди: Особливо важливі для чоловіків похилого віку, ці огляди допомагають виявляти зміни у стані здоров’я на ранній стадії.

Вплив на якість життя

Гіперплазія передміхурової залози може істотно впливати на якість життя чоловіків. Цей стан часто призводить до різних фізичних та психологічних незручностей, які можуть обмежувати повсякденні активності:

 • Сон та відпочинок

Часте нічне сечовипускання може перешкоджати нормальному сну, призводячи до втоми та зниження енергії вдень.

 • Соціальні активності

Симптоми можуть обмежувати здатність участі у соціальних подіях або подорожах через потребу частого та термінового відвідування туалету.

 • Емоційний стан

Нестабільність та непередбачуваність симптомів можуть призводити до стресу, занепокоєння та зниження самооцінки.

Позитивний аспект полягає в тому, що належне медичне втручання та підтримка можуть значно покращити ситуацію. Адекватне лікування та регулярне спостереження з боку лікарів допомагають зменшити симптоми та підвищити якість життя пацієнтів. Крім того, психологічна підтримка та консультування можуть бути корисними для адаптації до змін у способі життя та управлінні емоційними наслідками цього стану.

Заключення

У підсумку, гіперплазія передміхурової залози є станом, який вимагає уважності та адекватного медичного втручання. Цей стан, хоча й поширений серед чоловіків похилого віку, може бути ефективно контрольований за допомогою сучасних методів лікування та стратегій управління. Важливо підкреслити роль здорового способу життя, правильного харчування та регулярних медичних оглядів у профілактиці та управлінні гіперплазією передміхурової залози. Активна участь пацієнта у лікуванні, обізнаність про свій стан та відкритий діалог з лікарем є основою для досягнення найкращих результатів у лікуванні та підтримці якості життя.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.