Що Означає Шум у Вухах

Що Означає Шум у Вухах

Шум у вухах, відомий також як тинітус, – це часта проблема, з якою стикаються люди різного віку. Це явище характеризується появою звуків у вухах або голові без зовнішнього джерела цих звуків. Шум може мати різні форми: дзвін, шипіння, свист, гудіння чи інші звуки, які можуть бути постійними або періодичними. Поява цього стану може бути пов’язана з рядом причин, включаючи вплив гучних звуків, стрес, вікові зміни слуху, а також деякі захворювання вуха або нервової системи. Важливо розуміти, що тинітус – це не самостійне захворювання, а симптом, який може сигналізувати про різні стани організму. Виявлення та лікування шуму у вухах передбачає комплексний підхід, що включає оцінку стану слуху та здоров’я загалом.

Основні причини шуму у вухах

Шум у вухах може мати різні причини, серед яких важливо виокремити наступні:

 1. Пошкодження слухових клітин: Довготривалий вплив гучних звуків може призводити до пошкодження волоскових клітин у внутрішньому вусі, що є частою причиною тинітусу.
 2. Вікові зміни: Зі старінням відбуваються зміни у слуховій системі, що може призвести до появи шуму у вухах.
 3. Заблокований слуховий канал: Накопичення вушної сірки може спричинити блокування слухового каналу, що викликає тимчасовий або постійний шум.
 4. Зміни у кровообігу: Гіпертензія та інші стани, що впливають на кровообіг, можуть спричинити шум у вухах.
 5. Медикаментозні причини: Деякі лікарські засоби, особливо у великих дозах, можуть викликати тинітус як побічний ефект.
 6. Травми голови та шиї: Пошкодження, пов’язані з травмами голови та шиї, можуть впливати на слухову функцію та спричинити шум у вухах.
 7. Інші захворювання: Різні захворювання, такі як отит, інфекції вуха, або навіть деякі рідкісні захворювання, можуть викликати тинітус.

Важливо зазначити, що точну причину шуму у вухах може встановити лише лікар після ретельного медичного обстеження. У деяких випадках, шум у вухах може бути симптомом більш серйозного медичного стану, тому не слід зволікати з візитом до фахівця.

Симптоми, які супроводжують шум у вухах

Шум у вухах часто супроводжується рядом симптомів, які можуть варіюватися від легких до серйозних і впливати на якість життя. Серед них варто виокремити:

 1. Зниження слуху: У багатьох випадках, люди з тинітусом також стикаються з погіршенням слуху.
 2. Відчуття напруги або дискомфорту у вусі: Це може бути відчуття затиснутості, тиску або навіть легкого болю.
 3. Запаморочення та рівновага: Деякі люди можуть відчувати запаморочення або проблеми з рівновагою.
 4. Надмірна чутливість до звуків: Відома як гіперакузія, цей симптом означає підвищену чутливість до певних звуків.
 5. Складнощі з концентрацією: Постійний шум у вухах може відволікати та ускладнювати концентрацію на завданнях.
 6. Емоційні проблеми: Тинітус може призвести до стресу, тривоги та депресії.

Діагностика

Діагностика тинітусу вимагає всебічного підходу, оскільки цей стан може бути пов’язаний з різноманітними факторами. Лікар зазвичай проводить наступні кроки для встановлення діагнозу:

Медичний анамнез

Це включає детальне опитування пацієнта про симптоми, історію хвороби, вплив на якість життя, а також про вживані лікарські препарати.

Фізичний огляд

Лікар проводить огляд вух, голови та шиї, щоб виявити можливі фізичні причини тинітусу.

Аудіометричне тестування (слухові тести)

Ці тести допомагають визначити рівень слуху та характеристики тинітусу (наприклад, частоту і гучність шуму).

Додаткові діагностичні процедури

Залежно від підозр, можуть бути призначені додаткові обстеження, такі як магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп’ютерна томографія (КТ) голови.

Що робити коли шумить у вусі – Методи лікування та профілактики

Лікування тинітусу залежить від його причини, але існує декілька загальних підходів, які можуть допомогти в полегшенні симптомів:

 1. Управління основною причиною: Якщо тинітус викликаний конкретним медичним станом, лікування цього стану може полегшити симптоми.
 2. Звукова терапія: Використання білого шуму або спеціальних звукових апаратів може допомогти маскувати шум у вухах.
 3. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ): Ця форма психотерапії може допомогти змінити сприйняття та реакцію на шум у вухах.
 4. Медикаментозне лікування: Хоча не існує спеціальних ліків для лікування тинітусу, деякі препарати можуть допомогти управляти пов’язаними симптомами, такими як тривога або депресія.
 5. Зміни способу життя та дієти: Здоровий спосіб життя, уникнення гучних звуків, зниження споживання кофеїну та алкоголю можуть допомогти знизити симптоми.

Щодо профілактики, рекомендується:

 • Уникати довготривалого впливу на високий рівень шуму.
 • Використовувати вушні засоби захисту в шумних середовищах.
 • Регулярно проходити медичні огляди слуху.
 • Підтримувати здоровий спосіб життя для зменшення ризику супутніх захворювань, які можуть викликати тинітус.

Важливо пам’ятати, що лікування та профілактика тинітусу вимагають індивідуального підходу та консультації з лікарем.

Висновок

Шум у вухах, або тинітус, – це складне явище, яке може мати значний вплив на якість життя людини. Попри те, що він не є рідкісним станом, часто відсутні універсальні методи лікування, які були б ефективними для всіх. Тому важливо підходити до кожного випадку тинітусу індивідуально. Ключовим моментом у управлінні тинітусом є своєчасне та точне діагностування. Відвідування лікаря при перших симптомах та регулярне медичне обстеження допоможуть виявити можливі причини шуму у вухах та обрати оптимальну стратегію лікування.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.