Що Робити При Опіках в Домашніх Умовах

Що Робити При Опіках в Домашніх Умовах

У миті, коли нещасний випадок стосується нашого здоров’я, зокрема при опіках, важливо діяти швидко та обережно, щоб зменшити біль та запобігти подальшим ускладненням. Опіки можуть варіюватися від легких до вкрай серйозних, і хоча важливо звернутися до медичного фахівця при серйозних травмах, існують певні дії, які можна вжити вдома для першої допомоги. У наступних розділах ми обговоримо методи зниження температури ураженої ділянки, зменшення болю, запобігання інфекції, а також подальших кроків, які слід зробити в залежності від ступеня опіку.

Типи опіків

Опіки класифікуються за глибиною ураження шкіри та впливом на тканини. Важливо визначити тип опіку, щоб обрати правильну стратегію лікування та запобігання ускладнень:

Первинний (поверхневий) опік

Це найлегший тип, який зазвичай вражає верхній шар шкіри. Прикладами можуть бути легкі сонячні опіки або невеликі термічні опіки. Шкіра стає червоною, трохи набряклою та болючою, але не утворюються пухирі.

Другий ступінь

Опіки другого ступеня проникають глибше, вражаючи нижні шари шкіри. Вони викликають біль, почервоніння, набряклість, а також утворення пухирів. Ці опіки можуть залишити шрами та вимагають більш ретельного лікування.

Третій ступінь

Це серйозні опіки, які вражають всі шари шкіри та можуть проникати до жирового шару, м’язів і навіть кісток. Шкіра може виглядати обвугленою, білою або навіть черепашковою. Опіки третього ступеня вимагають негайного медичного втручання, оскільки вони можуть бути життєзагрозливими та викликати серйозні ускладнення.

Перша допомога при опіках

Надання першої допомоги при опіках є критичним для зменшення болю, запобігання інфекції та сприяння швидшому загоєнню. Ось основні кроки, які слід вжити негайно після отримання опіку:

 1. Охолодження опіку: Негайно промийте уражену ділянку проточною прохолодною (не холодною) водою протягом 10-20 хвилин або до зменшення болю. Це допоможе зменшити температуру тканин та знизити глибину ушкодження.
 2. Захист ураженої ділянки: Після охолодження обережно промокніть шкіру сухою, чистою тканиною. Накрийте опік чистою, сухою пов’язкою або марлею для захисту від інфекції та подальшого подразнення.
 3. Знеболювання: При сильному болі можна використовувати знеболюючі засоби, такі як парацетамол або ібупрофен, згідно з інструкціями на упаковці.
 4. Уникнення народних засобів: Не накладайте на опік лід, масло, зубну пасту або будь-які інші домашні засоби, оскільки це може посилити пошкодження шкіри або сприяти інфекції.
 5. Оцінка ступеня опіку: Якщо опік виглядає серйозним, охоплює великі ділянки тіла або розташований на чутливих місцях (обличчя, руки, ноги), слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Домашні засоби та лікування

Хоча найважливішим є надання першої допомоги та звернення до медичних фахівців при серйозних опіках, існують певні домашні засоби та методи лікування, які можуть бути корисними для загоєння легких та поверхневих опіків:

Алое Вера

Желеподібна речовина з листя алое вера відома своїми заспокійливими та охолоджуючими властивостями. Вона може допомогти заспокоїти опік та сприяти загоєнню.

Мед

Мед має антибактеріальні властивості і може бути нанесений на невеликі опіки для зменшення ризику інфекції та підтримки загоєння.

Прохолодні ванночки

Занурення ураженої ділянки в прохолодну воду може зменшити біль та набряклість.

Вітамін Е та олії

Натуральні олії, такі як оливкова або кокосова, а також вітамін Е можуть сприяти відновленню шкіри.

Профілактика опіків

Профілактика опіків є ключовим елементом безпеки вдома та на робочому місці. Дотримання наступних порад допоможе знизити ризик отримання опіків:

 • Безпека в кухні: Використовуйте рукавиці для захисту рук при роботі з гарячими предметами та тримайте гарячу їжу та рідини подалі від краю столу або плити.
 • Обережність з електричними приладами: Переконайтеся, що всі електричні прилади в домі справні та використовуються згідно з інструкцією. Не залишайте ввімкнені нагрівальні прилади без нагляду.
 • Контроль за дітьми: Не дозволяйте дітям грати поблизу відкритого вогню або гарячих предметів. Завжди тримайте сірники та запальнички подалі від їхнього досяжу.
 • Захист від сонця: Носіть захисний одяг та використовуйте сонцезахисний крем з високим SPF для запобігання сонячним опікам, особливо в літній період або під час тривалого перебування на сонці.
 • Освіта та навчання: Освітіть себе та членів вашої родини про небезпеки, пов’язані з опіками, та відповідні методи першої допомоги. Проведення навчань та тренувань допоможе підготуватися до можливих нещасних випадків.
 • Встановлення детекторів диму: Встановлення та регулярна перевірка детекторів диму може допомогти вчасно виявити пожежу та запобігти серйозним опікам.

Що допомагає від опіків кипятком?

Опіки від кипятку є одним з найпоширеніших домашніх травм. Дії, які потрібно вжити відразу після опіку кип’ятком, схожі до загальних рекомендацій по першій допомозі при опіках, але мають свої особливості:

 1. Негайне охолодження: Промийте уражену ділянку прохолодною водою протягом 15-20 хвилин. Це допоможе знизити температуру шкіри та зменшити глибину ушкоджень.
 2. Легкий одяг або марля: Після охолодження накрийте опік чистою, сухою тканиною або марлею. Не використовуйте вату, оскільки вона може залишити волокна на рані.
 3. Знеболення: Прийміть знеболююче за потреби. Ліки, як парацетамол чи ібупрофен, можуть допомогти зменшити біль.
 4. Оцінка опіку: Якщо опік широкий або здається глибоким, зверніться за медичною допомогою. Особливо це стосується дітей та літніх людей, у яких опіки лікуються важче.

Чого не треба робити при опіках?

Чого не треба робити при опіках?

Управління опіками вимагає не тільки знання того, що робити, але й розуміння того, чого не треба робити, щоб не погіршити стан і не спровокувати ускладнення. Ось основні помилки, яких слід уникати при лікуванні опіків:

 • Не використовуйте лід: Пряме прикладання льоду може викликати обмороження та додаткове пошкодження ураженої ділянки.
 • Уникайте застосування масла, мазей та інших жирних субстанцій: Ці продукти можуть утримувати тепло в шкірі та сприяти подальшому пошкодженню.
 • Не проколюйте пухирі: Пухирі захищають уражену ділянку від інфекції. Їх проколювання може спричинити інфекцію.
 • Не знімайте прилиплу до опіку одягу чи тканини: Якщо одяг прилип до опіку, не намагайтеся його зняти, оскільки це може спричинити додаткові травми. Замість цього зверніться за медичною допомогою.
 • Не застосовуйте зубну пасту або томатну пасту: Ці популярні народні засоби можуть бути контрапродуктивними та спричинити інфекцію або подразнення.
 • Не використовуйте вату для накриття опіку: Волокна вати можуть прилипнути до опіку та ускладнити медичне лікування.

Яка мазь від опіків?

При виборі мазі для лікування опіків важливо враховувати ступінь і характер ушкодження. Ось декілька мазей, які часто рекомендуються для лікування опіків:

 • Сульфаргін: Ця мазь має антимікробні властивості та часто використовується для профілактики інфекції опіків.
 • Пантенол: Широко відомий своєю здатністю сприяти регенерації шкіри, пантенол ефективний при лікуванні неглибоких опіків та забезпечує зволоження ураженої ділянки.
 • Бепантен: Схожий на пантенол, цей препарат також використовується для заспокоєння та загоєння легких опіків, включаючи сонячні опіки.
 • Левомеколь: Мазь має антибактеріальну дію і стимулює загоєння ран, в тому числі і опіків, особливо коли є ризик інфекції.

Як довго заживає опік залежно від ступеня

Процес загоєння опіку значно варіюється в залежності від його ступеня та глибини ушкодження шкіри. Ось приблизний орієнтир часу заживання для різних типів опіків:

Первинний (поверхневий) опік

Такі опіки зазвичай заживають протягом 3-6 днів. Поверхневий шар шкіри може відлущуватися, але зазвичай без утворення шрамів.

Опіки другого ступеня

Ці опіки займають більше часу для загоєння — зазвичай 2-3 тижні. При цьому часто утворюються пухирі, а після загоєння можуть залишитися шрами або зміни кольору шкіри.

Третій ступінь опіку

Опіки цього типу є найсерйознішими та потребують найтривалішого часу для відновлення, що може зайняти декілька місяців до років. Часто вони потребують хірургічного втручання, такого як шкірна трансплантація, та можуть залишити значні шрами.

Висновок

Опіки – це серйозні травматичні ушкодження, які можуть призвести до значних страждань і подовженого періоду заживання. Важливо мати на увазі, що кожен випадок опіку є унікальним і вимагає індивідуального підходу до лікування та догляду. При правильному наданні допомоги та професійному лікуванні багато опік можуть бути успішно виліковані, і шкіра може відновитися. Проте навіть після заживання опіків можуть залишитися шрами та зміни кольору шкіри, які потребують подальшого догляду та лікування. Запобігання опікам є найкращим способом уникнути цих травматичних ушкоджень. Дотримання правил безпеки при роботі з гарячими предметами, використаннями засобів захисту та уважність можуть допомогти запобігти опікам. Завжди пам’ятайте, що в разі отримання опіку важливо негайно звернутися за медичною допомогою. Ретельний догляд і правильне лікування допоможуть зменшити наслідки і прискорити процес заживання.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.