Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Що вигідніше: пенсія по інвалідності чи за віком?

Жов 11, 2023
Що Вигідніше Пенсія по Інвалідності чи за Віком

У сучасному суспільстві однією з ключових соціальних тем є питання пенсійного забезпечення громадян. Пенсія – це гарантія держави, що людина, досягши певного віку чи стикаючись з обмеженнями у здоров’ї, отримає матеріальну підтримку. Але які критерії вибору пенсійного забезпечення найвигідніше враховувати?

При спробі порівняти вигоди пенсій за інвалідністю та за віком, важливо врахувати наступні фактори:

 1. Визначення причини: Пенсія по інвалідності виплачується особам, які мають обмеження у здоров’ї, які впливають на їхню працездатність. Зазвичай, ця пенсія пов’язана з конкретними медичними показниками і потребами.
 2. Розмір пенсії: Пенсії за віком визначаються відпрацьованими роками та внесками до Пенсійного фонду. Зазвичай, чим більше років ви працювали, тим вища пенсія. У той же час, пенсія по інвалідності може бути встановлена на основі ступеня інвалідності і потреби в допомозі.
 3. Тривалість виплат: Пенсія за віком виплачується протягом усього життя пенсіонера, тоді як пенсія по інвалідності може бути обмежена строком або переглядатися залежно від змін у стані здоров’я.

Що таке пенсія по інвалідності?

Пенсія по інвалідності — це вид соціальної виплати, яка надається особам, визнаним інвалідами на основі медичних показників. Вона забезпечує матеріальну підтримку тим, хто через стан здоров’я не може повноцінно працювати.

Як визначається право на пенсію?

Право на пенсію по інвалідності визначається на основі:

 • Медичного висновку;
 • Стажу роботи (у деяких випадках);
 • Внесків до Пенсійного фонду.

Як розраховується розмір пенсії?

Розмір пенсійних виплат залежить від:

 • Ступеня інвалідності;
 • Віку особи;
 • Стажу роботи;
 • Середньомісячного заробітку за останні роки.

Які переваги має пенсія по інвалідності?

 1. Матеріальна підтримка: Вона допомагає компенсувати витрати, пов’язані з лікуванням і реабілітацією.
 2. Соціальна інтеграція: Пенсіонери по інвалідності часто отримують пільги на проїзд, ліки та інші послуги.

Умови отримання пенсії по інвалідності

Першочергово, ключовою умовою є наявність встановленого ступеня інвалідності. Це визначається на основі:

 • Медичного огляду;
 • Заключення лікарської комісії;
 • Наявності хвороби або травми, яка обмежує здатність до самообслуговування, руху або праці.

Стаж роботи

Для деяких категорій інвалідності може бути важливим також стаж роботи, а особливо для тих, чия інвалідність пов’язана з професійною діяльністю або нещасним випадком на роботі.

Вік

Іноді вік може грати роль, особливо коли йдеться про інвалідність з дитинства або про осіб, які наближаються до пенсійного віку.

Специфіка інвалідності

Тип інвалідності (наприклад, І, ІІ або ІІІ група) також впливає на умови та розмір пенсійних виплат. Кожна група має свої особливості, які враховуються при призначенні пенсії.

Що таке пенсія за віком?

Пенсія за віком — це регулярна грошова виплата, призначена для осіб, які досягли певного віку і мають відповідний стаж роботи. Ця виплата є гарантією держави щодо підтримки громадян у постпродуктивному віці.

Які умови отримання?

Право на пенсію за віком визначається на основі:

 • Досягнення пенсійного віку (який може відрізнятися для чоловіків та жінок);
 • Наявність необхідного стажу роботи;
 • Внесків до Пенсійного фонду протягом років праці.

Як розраховується розмір пенсії?

Розмір пенсії залежить від:

 • Стажу роботи;
 • Середньомісячного заробітку за останні роки, з яких сплачувались внески;
 • Акумульованих прав пенсійного забезпечення.

Які додаткові можливості?

 1. Додаткове пенсійне забезпечення. Існує можливість створення накопичувального пенсійного рахунку або приєднання до пенсійного фонду.
 2. Пенсійні пільги. Для певних категорій громадян можуть бути передбачені пільги або додаткові виплати.

Чи можна отримувати і пенсію за віком і по інвалідності?

Одне з найбільш актуальних питань, що виникає у громадян: чи можливо одночасно отримувати пенсію за віком і по інвалідності? Давайте розглянемо цей аспект детальніше.

Юридичний аспект

Згідно з пенсійним законодавством України, громадянин має право на одну основну пенсію. Це означає, що одночасне отримання пенсії за віком та по інвалідності неможливе. Але особа може обрати, яку з пенсій вона хоче отримувати, виходячи з розміру та інших умов.

Практичний аспект

У випадку, коли громадянин досяг пенсійного віку та має право на пенсію по інвалідності, рекомендовано звернутися до територіального відділення Пенсійного фонду. Тут можна отримати консультацію, розрахунок обох пенсій і визначити, яка з них буде вигіднішою.

Інші виплати

Важливо враховувати, що окремі виплати, як-от компенсації або соціальні допомоги, можуть комбінуватися з пенсією. Отже, незалежно від основної пенсії, існують інші виплати, на які може претендувати громадянин.

Які закони регулюють пенсійне забезпечення в Україні?

Ці закони регламентують розмір, порядок виплат, умови отримання пенсій та інші важливі аспекти. Розглянемо детальніше основні з них.

Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”

Цей закон є базовим документом, який визначає основні принципи пенсійного забезпечення в Україні. Він регулює питання страхових внесків, акумулювання пенсійних прав, встановлення пенсій та їх перерахунку.

Закон України “Про пенсійний фонд України”

Цей закон встановлює правові, економічні та організаційні основи діяльності Пенсійного фонду, який здійснює збір внесків, формування, розміщення та використання коштів загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”

Цей закон регулює питання пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, службовців Державної прикордонної служби та ін.

Закон України “Про накопичувальну пенсійну систему”

Цей закон встановлює основи державного регулювання у сфері накопичувального пенсійного забезпечення. Він регулює відносини, що виникають між учасниками накопичувальної пенсійної системи, пенсійними фондами та іншими особами.

Висновок

Зрозуміло, що пенсійна система є складовою структурою, яка враховує численні аспекти суспільного життя. Незалежно від того, чи говоримо ми про пенсію за віком, чи пенсію по інвалідності, обидва цих напрямки важливі для забезпечення гідного життя громадянам у певні періоди їхнього існування.

В кінцевому підсумку, пенсійна система є важливим індикатором добробуту країни, який відображає якість життя громадян, рівень соціальної захищеності та здатність держави виконувати свої зобов’язання перед своїми громадянами.