Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Як в домашніх умовах відрізнити золото від підробки?

Чер 29, 2023
Як в домашніх умовах відрізнити золото від підробки? 💡

Золото завжди привертало увагу людей своєю красою, вартістю та історичним значенням. Проте, сьогодні на ринку широко поширені підроблені вироби, які можуть спричинити фінансові втрати та розчарування. Як же в домашніх умовах відрізнити справжнє золото від підробки? У цій статті ми розглянемо п’ять простих кроків, які допоможуть вам з’ясувати, чи маєте ви справу з насправді цінним металом.

Вигляд та маркування

Першим кроком є огляд виробу та аналіз його маркування. Справжні вироби золота зазвичай мають відповідну маркування, що підтверджує їх чистоту та вагу. Переконайтеся, що на виробі присутні відбитки, які вказують на каратність (наприклад, “18K” для 18-каратного золота). Пам’ятайте, що підроблені вироби часто мають недбало або неточне маркування, або його взагалі немає.

Вага

Наступним кроком є вимірювання ваги виробу. Золото є важким металом, тому справжні вироби будуть мати значну вагу порівняно з підробками з інших матеріалів. Використовуйте точні вагові пристрої, такі як ювелірні ваги, для вимірювання маси виробу. Порівняйте отримані результати з вагою, зазначеною на маркуванні. Якщо вага значно відрізняється, це може свідчити про підробку.

Магнітний тест

Магнітний тест є простим способом перевірки автентичності золотих виробів. Золото є немагнітним металом, тому справжні вироби не притягуються до магніту. Просто притягніть невеликий магніт до виробу і спостерігайте реакцію. Якщо виріб притягується до магніту або взаємодіє з ним, ймовірно, він містить метали, що не є золотом.

Кисневий тест

Ще одним способом перевірки чистоти золота є кисневий тест. Справжнє золото не окислюється під дією кисню. Візьміть невеликий шматочок золота і піднесіть його до вогню на протязі кількох хвилин. Якщо виріб не змінює колір або не тьмяніє, велика ймовірність, що він є справжнім золотом. Але будьте обережні, не нагрівайте золото надто довго, оскільки це може його пошкодити.

Кислотний тест

Цей тест використовує кислоти різної концентрації для перевірки золота. Золото є хімічно стійким металом, тому справжнє золото не реагує з кислотами. Зверніться до професійного ювеліра або хімічного експерта, щоб отримати правильні кислоти та інструкції для виконання цього тесту. Варто пам’ятати, що цей метод вимагає обережності і спеціальних навичок, тому виконуйте його тільки за умови належного знання і досвіду.

Народні методи

Крім професійних методів, існують також народні способи, які можуть допомогти відрізнити справжнє золото від підробки. Варто зауважити, що ці методи не є науково доведеними і можуть бути менш надійними, але в деяких випадках вони можуть надати додаткову інформацію.

Випробування зубом

Один зі способів, що використовуються народом, полягає в тому, щоб невеликим тиском прикласти виріб до переднього зуба і намагатися залишити слід на золоті. Справжнє золото має високу м’якість і може залишити слід на зубі. Але будьте обережні, використовуйте цей метод обережно, оскільки неправильне застосування може пошкодити виріб або навіть пошкодити ваші зуби.

Випробування сріблом

Інший народний спосіб полягає в застосуванні срібла. Розмажте трохи срібла на темному, гладкому шорсткому камені, якщо при потиранні золотим виробом срібло змінює колір, то це може свідчити про наявність підробки. Проте, варто відзначити, що цей метод може бути впливований іншими факторами, такими як забруднення або хімічні реакції, тому його слід використовувати з обережністю.

Як перевірити золото йодом

Перевірка золота йодом є одним з народних методів, але варто зазначити, що цей метод не є надійним і не має наукового підґрунтя. Йодовий тест базується на спостереженні хімічної реакції між йодом і іншими металами.

Щоб перевірити золото йодом, можна виконати такі кроки:

  1. Візьміть чисту керамічну плитку або білу шкільну дошку.
  2. Розташуйте на ній два випробувальних шматочки металу: один золотий і один, який ви хочете перевірити.
  3. На обидва шматочки металу нанесіть кілька крапель йодового розчину.
  4. Спостерігайте за зміною кольору на шматочках металу.

Золото, як правило, не реагує з йодом і не змінює свою колірну пігментацію. Якщо ви помічаєте зміну кольору на шматочку, який ви перевіряєте, то це може свідчити про присутність іншого металу або покриття на поверхні. Однак, варто пам’ятати, що інші метали також можуть не реагувати з йодом, тому результат цього тесту може бути недостовірним.

Народні методи можуть бути корисними для первинної перевірки, але не забувайте, що професійна оцінка від ювеліра або експерта завжди є найнадійнішим способом визначення автентичності золота.

Перевірка золота оцетом

Перевірка золота оцетом є ще одним народним методом, який деякі люди використовують для визначення чистоти золота. Проте варто зазначити, що цей метод також не є науково підтвердженим і не є достовірним.

Для перевірки золота оцетом, можна виконати такі кроки:

  1. Візьміть невелику металеву частинку золота, яку ви хочете перевірити.
  2. Розмістіть цю частинку у скляному посудині і залийте її оцетом.
  3. Спостерігайте за реакцією.

Золото, як правило, не реагує з оцетом, тому якщо частинка залишається незмінною і не змінює свою структуру чи колір, то це може свідчити про наявність золота. Однак, варто пам’ятати, що інші метали також можуть не реагувати з оцетом, тому цей метод не є достовірним і не може забезпечити точну і надійну перевірку золота.

Пошук професіонала

Якщо ви все ще не впевнені у справжності виробу, найкращим варіантом є звернутися до професіонального ювеліра або експерта з металів. Вони володіють необхідним обладнанням та знаннями, щоб докладно перевірити золотий виріб і підтвердити його автентичність. Варто витратити додатковий час і кошти на професійну оцінку, особливо якщо виріб має значну вартість.

Давайте розглянемо які секретні медоти використовують профі:

Рентгенівський флуоресцентний аналіз (XRF)

Цей метод використовується професіоналами, такими як ювеліри та грошові ломбарди, для точного визначення складу матеріалу. Прилад XRF вимірює спектр рентгенівського випромінювання, яке відбивається від зразка, і визначає кількість різних металів, включаючи золото. Цей метод дозволяє швидко та надійно встановити чистоту та каратність золота.

Електронномікроскопія з розсіяними електронами (SEM-EDS)

SEM-EDS є ще одним професійним методом, який використовується для аналізу складу матеріалу. За допомогою електронного мікроскопа SEM можна отримати зображення поверхні золотого виробу з високою роздільною здатністю, а EDS (розсіяна енергійна дисперсійна спектроскопія) дозволяє виявити хімічний склад різних елементів на поверхні. Цей метод дозволяє виявити навіть невеликі домішки і підробки у золотих виробах.

Ультразвукове тестування

Ультразвуковий тест використовується для виявлення внутрішніх дефектів або нерівностей у золотому виробі. Професійний апарат з ультразвуковими характеристиками застосовується для просвітлення золотого виробу. Цей метод допомагає виявити невидимі механічні пошкодження або недоліки, які можуть бути ознакою підробки.

Як визначити пробу золота

Для визначення проби золота існують кілька методів. Ось декілька найпоширеніших:

Штамп на виробі

Багато золотих виробів мають штамп або клеймо, яке вказує на їх пробу. Зазвичай це число, що виражено в каратах або пробах. Наприклад, штамп “585” означає, що виріб містить 58,5% золота і відповідає пробі 14K. Штамп може бути розташований на внутрішній частині виробу, на затискачі або застібці ланцюжка. Проте, слід мати на увазі, що підроблені вироби також можуть мати фальшиві штампи, тому цей метод не є абсолютно надійним.

Хімічний тест

Хімічний тест може допомогти визначити пробу золота. Цей тест використовує розчини хімічних речовин, які реагують з металом і змінюють його колір. Наприклад, тест з кислотою або азотнокислою речовиною може виявити зміну кольору, що вказує на присутність інших металів у сплаві золота. Цей метод вимагає обережності і знань про хімічні речовини, тому краще довірити його виконання фахівцю.

Використання спеціальних пристроїв

Сучасні технології пропонують спеціальні пристрої, такі як електронні тестери проби золота. Ці пристрої вимірюють електричне опору або провідність матеріалу і дають результат у вигляді проби золота. Вони швидкі та зручні у використанні, але можуть бути вартісними.

Заключення

Пам’ятайте, що визначити автентичність золотого виробу в домашніх умовах може бути викликом. Проте, застосування перевірених методів, таких як огляд, вимірювання ваги, магнітний тест, кисневий тест і звернення до професіонала, допоможе вам уникнути підробок і зробити впевнений вибір.