Закон про повагу до шлюбу: Чому міжрасові шлюби також є в законопроекті

Міжрасова пара

Палата представників Конгресу США ухвалила історичний законопроект про захист одностатевих шлюбів, який називають значним проривом для ЛГБТ-пар.

Минулого тижня закон про повагу до шлюбу вже пройшов Сенат 61-36 голосами. Тепер він направляється на підпис Президенту США Джо Байдену для набуття чинності закону.

Закон вимагає від федерального уряду визнати дійсність усіх шлюбів, в тому числі ЛГБТ і одностатевих шлюбів, укладених у штатах, де вони є законними.

“Сьогодні ми відстоюємо цінності, якими дорожить переважна більшість американців – віру в гідність, красу і божественність кожної людини в незмінній повазі до любові, настільки сильної, що вона пов’язує двох людей разом”, – заявила в четвер спікер Палати представників Ненсі Пелосі.

Законопроект також знаменує собою важливий поворотний момент у десятирічному процесі захисту міжрасових шлюбів.

Минуло 55 років відтоді, як рішенням Верховного Суду США міжрасові шлюби вперше були визнані законними в кожному штаті, але до цього часу вони не були захищені федеральним законодавством. Нещодавні зауваження судді Верховного суду викликали певне занепокоєння, що шлюби геїв та міжрасові шлюби можуть бути скасовані можливим майбутнім судовим рішенням.

Останній поштовх до законодавчого закріплення права на гомосексуальні та міжрасові шлюби з’явився після того, як у червні Верховний суд, в якому домінують консерватори, скасував конституційне право на аборт, яке було легальним по всій країні протягом чотирьох десятиліть.

Суддя Кларенс Томас, пишучи свій висновок у справі про аборти “Доббс проти Організації жіночого здоров’я Джексона”, поставив під сумнів законність інших прав, які були встановлені вердиктами Верховного суду, а не законодавством Конгресу.

Він написав, що суд має “обов’язок” “виправити помилку” попередніх рішень Верховного Суду, які встановили національне право на контрацепцію в 1965 році, скасували закони штатів проти содомії в 2003 році і додали право на одностатеві шлюби в 2015 році.

У висновку пана Томаса не згадується справа, яка легалізувала міжрасові шлюби у 1967 році – “Ловінг проти Вірджинії”.

Спостерігачі відзначили, що ця знакова справа, як і три інші, про які він згадав, зводилася до питання належної правової процедури та рівного захисту перед законом.

Справа Loving v Virginia була порушена чоловіком і дружиною, які стверджували, що штат Вірджинія несправедливо дискримінував їх, відмовившись видати ліцензію на шлюб. На той час у 16 штатах все ще діяли закони проти міжрасових шлюбів, відомі як антидискримінаційні закони.

Ліберали заявили, що відмова пана Томаса від розгляду справи була лицемірною і мотивованою особистими інтересами, враховуючи той факт, що він перебував у міжрасовому шлюбі з 1980-х років. Консерватори заявили, що шлюб чорношкірого судді Верховного суду з білою жінкою є доказом того, що не існує реальної судової загрози для расово різноманітних шлюбів.

Кетрін Оуклі з правозахисної групи ЛГБТ Human Rights Campaign каже, що наразі немає жодного штату, який би оскаржував міжрасові шлюби або одностатеві шлюби, які зараз є “статус-кво” згідно з американським законодавством.

За її словами, рішення у справі Доббса про аборти дало людям зрозуміти, що “ці речі, які ми вважали усталеним правом, від яких люди залежали, навколо яких люди будували своє життя, насправді не є такими усталеними в очах Верховного суду США, як в очах решти Америки”.

Щонайменше 94% американців схвалюють міжрасові шлюби, згідно з опитуванням Gallup 2021 року. Коли Gallup вперше почав проводити опитування в 1958 році, цей показник становив лише 4%.

Цифри показують, що такі союзи також укладаються частіше.

У 2019 році 11% всіх одружених дорослих американців мали партнера, який був іншої раси, ніж вони, згідно з даними Pew Research Center.

Однак серед молодят того року 19% вступали в міжрасові союзи.

Джон Маккін, член Асамблеї штату Нью-Джерсі від Демократичної партії, минулого місяця подав законопроект про легалізацію міжрасових шлюбів у Нью-Джерсі – одному з небагатьох штатів, який ніколи не забороняв їх взагалі.

За його словами, в Конституції США немає нічого, що прямо гарантувало б репродуктивну свободу, рівноправний шлюб або контрацепцію.

Він стверджує, що все це може бути колись скасовано судом юристів, які вважають, що права, встановлені судами, а не законодавчими органами, насправді не є правами взагалі.

Пан Маккін надихнувся на пропозицію законопроекту після того, як його співробітники почали досліджувати законодавство Нью-Джерсі після рішення у справі Доббса, і були здивовані тим, що не знайшли жодного закону, який би гарантував право на міжрасові шлюби.

За його словами, Нью-Джерсі був серед тих штатів, які “поспішили переконатися, що репродуктивна свобода є частиною нашого законодавства”, як тільки Доббс прийняв рішення.

“Так само, як це було зроблено для доступу до засобів контрацепції”, – сказав він в інтерв’ю BBC News.

“І ми вже зробили це, оскільки це стосувалося рівності шлюбу. Але коли я подивився на книги, про міжрасові шлюби в нашому законі нічого не сказано”.

Хоча він визнає, що юридичне оскарження малоймовірне, було б краще, за його словами, “дійсно переступити цю межу”.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.