Австралія заявила, що планує придбати у США до 220 крилатих ракет “Томагавк” після того, як Державний департамент США схвалив продаж у п’ятницю.
Угода відбулася через кілька днів після того, як Австралія оголосила, що купить у США атомні ударні підводні човни для модернізації свого флоту на тлі зростаючого занепокоєння щодо впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Австралійські офіційні особи заявили, що нові атомні підводні човни зможуть стріляти ракетами “Томагавк”.
Минулого місяця Японія також оголосила про плани модернізації своїх збройних сил з метою стримування Китаю, в тому числі про купівлю 400 крилатих ракет “Томагавк” для розгортання вже в 2026 році.
Вартість австралійських ракет становить майже 900 мільйонів доларів. Головним підрядником буде компанія Raytheon Missiles and Defense, що базується в Арізоні.
“Цей пропонований продаж підтримає зовнішню політику і цілі національної безпеки Сполучених Штатів”, – йдеться в заяві Державного департаменту. “Австралія є одним з наших найважливіших союзників у західній частині Тихого океану”.
Міністр оборони Австралії Річард Марлз заявив, що його країна буде тісно співпрацювати зі США: “Забезпечення наявності ударних ракет більшої дальності є дійсно важливою можливістю для країни, – сказав Марлз в інтерв’ю Дев’ятому каналу. “Це дає нам змогу простягнути руку допомоги за межі наших берегів, і саме так ми зможемо забезпечити безпеку Австралії”.
Міністр оборонної промисловості Пет Конрой заявив, що ракети можуть запускатися з підводних човнів класу “Вірджинія”, які Австралія купуватиме за так званою угодою AUKUS.
“Ми, безумовно, хочемо мати якнайкращі можливості для австралійських сил оборони, що включає в себе здатність завдавати ударів по супротивниках якнайдалі від австралійського материка”, – сказав він в інтерв’ю Австралійській телерадіомовній корпорації (Australian Broadcasting Corp.). “Крилаті ракети є критично важливою частиною цього, так само як і підводні човни, які їх запускають”.
Угода щодо підводних човнів викликала занепокоєння тим, що вона може розчистити шлях для недобросовісних гравців, які в майбутньому уникнуть ядерного нагляду. Цього тижня Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії, пообіцяв бути “дуже вимогливим” у нагляді за запланованою передачею підводних човнів зі США до Австралії.
Колишній прем’єр-міністр Австралії Пол Кітінг цього тижня виступив з різкою критикою планів своєї країни, заявивши, що через величезну вартість “це, мабуть, найгірша угода за всю історію”.
За оцінками австралійських чиновників, вартість підводних човнів за три десятиліття становитиме від 268 до 368 мільярдів австралійських доларів (178-245 мільярдів доларів США).
Також Вам може бути цікава наша стаття – Нобелівський лауреат закликала створити міжнародний трибунал для Путіна
Прем’єр-міністр Ентоні Албанезе заявив, що уряд був прозорим щодо цих витрат.
“Оцінка, яку необхідно зробити, полягає в тому, чи купівля, а потім будівництво нами власних атомних підводних човнів, збільшує нашу здатність захищати себе більш ніж на 10%? Безумовно, так”, – сказав Албанезе в інтерв’ю Австралійській телерадіомовній корпорації. “Ось чому це дуже вигідна угода.