Запалення кишківника та проблеми кишково-шлункового тракту супроводжуються болем, дискомфортом і дуже виснажують. Боротися з хворобою Крона, синдромом подразненого кишківника та виразковим колітом складно, а хронічна втома, діарея та больовий синдром лише погіршують ситуацію. На щастя, останні клінічні дослідження показують, що ефективним помічником при лікуванні може стати L-глутамін.
Що таке L-глутамін?
Це найпоширеніша вільна амінокислота в організмі людини. Альтернативна назва — умовно незамінна амінокислота. Це означає, що організм виробляє її природним шляхом. Проте її запаси виснажуються через сильний фізичний або метаболічний стрес. Саме тому важливо отримувати речовину ззовні: через продукти або спеціальні добавки. Так, L-Глютамін у форматі БАД постачає в організм необхідну добову дозу та захищає від дефіциту. Особливо це має значення після інтенсивних фізичних навантажень та у період відновлення після операцій, хімієтерапії тощо.
Найчастіше L-глутамін використовують як спортивну добавку, адже речовина забезпечує відновлення м’язової маси, зменшення болю після тренувань. Та останнім часом з’являється все більше доказів, які розкривають інший бік ефективності елемента: це допомога при лікуванні травної системи та підтримка імунітету.
Як працює L-глутамін?
Речовина бере участь у наступних процесах:
- регуляція метаболізму глюкози;
- підтримка азотистого балансу;
- регуляція кислотно-лужного гомеостазу.
L-глутамін сприяє відновленню слизової оболонки кишківника. Функція регуляції азоту у тілі дає можливість вирішувати, коли й де саме розмістити атоми, щоб забезпечити найефективніше відновлення. Це дуже корисно для людей, які мають запалення кишківника.
Чи здатен L-глутамін допомогти при лікуванні хвороби Крона?
Хвороба Крона — рецидивуючий запальний процес у шлунково-кишковому тракті, який дуже важко вилікувати. Для нього характерні здуття, кровотеча, сильна діарея, втрата електролітів, болі у шлунку. Патологію хвороби повністю досі не дослідили. Однак є гіпотеза, що причиною може бути підвищена проникність слизової оболонки кишківника.
Оскільки L-глутамін здатен відновлювати цілісність слизової, БАД з цією речовиною фактично розв’язують проблему проникності. Це вдалось довести під час дослідження, проведеного на кафедрі гастроентерології та харчування людини в Індійському інституті медичних наук. Чи означає це, що L-глутамін повністю розв’язує проблему та лікує хворобу Крона? Поки що цей варіант розглядають як потенційний: для конкретної відповіді необхідні додаткові дослідження.
Щоб полегшити стан при хворобі Крона, варто вживати глутамін натщесерце щодня. Доза залежить від конкретних потреб організму, але середнє добове значення становить 30 г.
Чи допомагає L-глутамін при лікуванні виразкового коліту?
Як і хвороба Крона, виразковий коліт — це запалення кишківника, яке вражає товсту кишку та характеризується болем у животі та кривавим стільцем. На внутрішній оболонці товстої кишки з’являються виразки.
Імунітет здорової людини зазвичай знищує чужі мікроорганізми, грибки та віруси й не реагує на корисні бактерії у кишківнику. Та у людей з запаленням кишківника корисні мікроорганізми помилково сприймаються за шкідливі й знищуються.
Одна з багатьох переваг L-глутаміну полягає у збільшенні сприятливої кишкової мікробіоти та зменшенні кількості шкідливих бактерій. Це знижує негативні прояви захворювання. Додатково можуть допомогти пробіотики LactoBif, які теж сприяють відновленню кількості хороших бактерій.
Результати кількох досліджень підтвердили протизапальні властивості глутаміну. Речовина придушує запалення та запускає процеси відновлення оболонки кишківника. Щоб досягти такого ефекту, радять вживати БАД натщесерце. Добова доза варіюється від 3 г до 30 г та залежить від стану захворювання.
Чи корисний L-глутамін при синдромі подразненого кишківника?
Це поширене хронічне захворювання, яке вражає товстий кишківник та проявляється через спазми, здуття, болі, газоутворення, закрепи або діарею. Найчастіше хвороба супроводжується гіперпроникністю кишківника. Тож це дало привід для гіпотези, що глутамін потенційно можна використовувати для лікування, адже він здатний підтримувати кишковий бар’єр та відновлювати слизову оболонку.
Результати контрольного дослідження показали: 80% пацієнтів, які вживали глутамін, змогли досягти нормалізації кишкової проникності. Для цього вони щодня вживали 15-20 г речовини натщесерце. Проте стверджувати, що елемент точно лікує проблеми, поки рано: потрібні додаткові дослідження. Тож в будь-якому разі варто узгоджувати вживання засобів з лікарем.