Де Була Відкрита Перша Піцерія?

Де Була Відкрита Перша Піцерія?

Початок історії піци, цього всесвітньо відомого кулінарного шедевру, обплетений міфами та легендами. Ця страва, яка пройшла шлях від простої їжі бідняків до символу італійської кухні, вперше з’явилася у місті Неаполь. Саме тут, серед вузьких вуличок, що дихають історією, була відкрита перша піцерія. Та як же на цей феномен подивилися сучасники? Здавалось би, сьогодні, коли навіть у найвіддаленіших куточках планети можна замовити піцу онлайн, наприклад, як на сайті ninjapizza.com.ua, важко уявити, що колись ця страва була чимось новим і незвичайним. Історія першої піцерії відкриває нам завісу у минуле, розповідаючи про те, як починалася ця кулінарна революція.

Що означає слово “піца”?

Походження слова “піца” є предметом численних дискусій серед істориків та кулінарних експертів. Воно має давнє коріння і, ймовірно, з’явилося з одного з діалектів Італії.

Варіанти походження слова

 1. Латинська мова: Деякі дослідники вважають, що слово “піца” походить від латинського “picea”, що означає “спечений під попелом”. Це відображає давню техніку випікання хлібів.
 2. Старовисокогерманська мова: Інша гіпотеза пропонує походження від германського слова “bizzo” або “pizzo”, що означає “кусок” або “шматок”, що могло відноситися до способу подачі піци.
 3. Неаполітанський діалект: У неаполітанському діалекті слово “pizzicare” означає “щипати”, що може вказувати на спосіб вживання піци – її розривали на шматки руками.

Історичний контекст

Неаполь XVIII століття був місцем, де зіштовхувалися контрасти: з одного боку – багатство та розкош королівського двору, з іншого – бідність простого населення. Саме в цьому соціальному та економічному контексті зароджується історія піци.

Основні фактори, що вплинули на появу першої піцерії:

 • Економічні умови: Більшість населення міста жило у бідності. Прості та доступні інгредієнти стали фундаментом для створення піци.
 • Культурний аспект: Піца стала частиною місцевої культури, відображаючи не тільки кулінарні традиції, але й дух Неаполя.
 • Розвиток торгівлі: Розширення торгівельних шляхів дозволило залучити нові інгредієнти, що збагатили смак піци.

Відкриття першої піцерії

Перша піцерія, яка відкрилася у Неаполі, стала віхою не тільки в історії італійської кухні, але й у світовій гастрономічній культурі. Це місце, де простота інгредієнтів поєднувалася з майстерністю приготування, швидко завоювало серця неаполітанців.

Особливості першої піцері

 1. Місцерозташування: Розташована у серці Неаполя, піцерія стала місцем зустрічі як для місцевих жителів, так і для подорожуючих.
 2. Інновації у приготуванні: Незважаючи на простоту рецептури, піца вимагала особливого підходу до приготування та використання дров’яної печі, що надавало їй унікальний смак.
 3. Соціальний аспект: Піцерія стала місцем, де могли зустрітися люди різних соціальних шарів, об’єднані любов’ю до цієї простої, але неймовірно смачної страви.

Коли з’явилася піца в Україні?

Популярність піци в Україні почала зростати у другій половині 20-го століття. Ця страва, родом з Італії, де її історія налічує століття, стала доступною для широкого кола споживачів в Україні відносно недавно.

Важливо відзначити, що в Україні, як і в багатьох інших країнах, піца сприймається як частина світової кухні та культури, а не як традиційне національне блюдо. З приходом піци в Україну, вона швидко стала популярною серед різних вікових груп, завдяки своїй простоті, смаковій різноманітності та можливості швидкого приготування.

Встановити точну дату, коли в Україні вперше з’явилася піца, досить складно, але можна стверджувати, що цей процес відбувався поступово, у міру глобалізації та відкриття країни для світових тенденцій у гастрономії тобто після розбпаду радянського союзу після 1991 року. Із зростанням популярності італійської кухні та світових гастрономічних тенденцій, піца стала неодмінним елементом меню багатьох ресторанів та кафе по всій Україні. Піца в Україні не лише відповідає класичним рецептам, але й адаптується до місцевих смаків, інгредієнтів та кулінарних традицій, що демонструє гнучкість та універсальність цього блюда.

5 найпопулярніших піц в Україні

Україна, з своєю різноманітною гастрономічною сценою, прийняла піцу як одну з улюблених страв. Існує безліч різновидів піц, але деякі з них стали особливо популярними серед українців завдяки своїм унікальним смаковим поєднанням та інгредієнтам. Ось п’ять найпопулярніших видів піц, які можна знайти в Україні:

 1. Маргарита: Ця класична піца завжди залишається у тренді. З основними інгредієнтами, такими як помідори, моцарела та базилік, вона надає перевагу простоті та неперевершеному смаку.
 2. Капрічоза: Ще одна італійська класика, що завоювала серця багатьох. Ця піца включає в себе артишоки, курячий окорок, моцарелу та оливки, створюючи вишуканий смак.
 3. Чотири сири: Любителям сиру ця піца точно сподобається. Вона об’єднує чотири сорти сиру (моцарела, пармезан, дор-блю та сир чеддер), що надає їй незабутню палітру смаків.
 4. Пепероні: Для шанувальників гострого смаку – пепероні піца. Вона має пікантну солодку паприку, гостру пепероні та моцарелу, створюючи гармонійний баланс гостроти та солодощів.
 5. Гавайська: Ця піца поєднує смаки ананасів, курячого філе та моцарели. Вона додає екзотичний та освіжаючий елемент до світового асортименту піц.

Висновок

Подорож піци від простої неаполітанської страви до світового кулінарного феномена є справді вражаючою. Від її скромних початків у вулицях Неаполя до міжнародної популярності, піца стала символом кулінарної креативності та глобальної кулінарної інтеграції. Піца – не просто їжа, але й культурний феномен, що об’єднує людей різних країн та культур. Її універсальність і простота роблять піцу ідеальним вибором для різноманітних випадків – від сімейних вечерь до дружніх посиденьок. В Україні, як і в багатьох інших країнах, піца стала частиною кулінарного ландшафту, відображаючи глобалізацію смаків та впливи міжнародної кухні. Це яскравий приклад того, як місцеві традиції можуть адаптуватися та збагачуватися за рахунок світових впливів, створюючи нові, унікальні гастрономічні досвіди.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.