Менінгіт у новонароджених дітей: Причини, симптоми, діагностика, лікування, профілактика

Дитя спить

Без належної медичної допомоги немовлята, у яких виявлено менінгіт, можуть зазнати незворотних ушкоджень мозку або втратити життя. Ось все, що вам потрібно знати про типи, причини, симптоми, діагностику, лікування та поради щодо профілактики менінгіту у новонароджених дітей.

Менінгіт можна описати як інфекцію оболонок, що покривають головний і спинний мозок, і цей стан здоров’я вражає людей усіх вікових груп, але діти віком від 2 років і молодше піддаються більшому ризику. Без належної медичної допомоги новонароджені, у яких виявлено менінгіт, можуть зазнати незворотних ушкоджень мозку або втратити життя.

В інтерв’ю доктор Тушар Паріх, головний консультант-неонатолог і педіатр пологового будинку в Хараді в Пуні, пояснив: “Менінгіт – це інфекція мозкових оболонок, які є оболонками під черепом, що покривають і захищають головний і спинний мозок. Це захворювання може спричинити набряк і пошкодження мозку, церебральний параліч. Ви будете шоковані, дізнавшись, що немовлята віком до 2 місяців сприйнятливі до бактеріального менінгіту, оскільки їхня імунна система недостатньо розвинена. Більше того, недоношені діти мають більше шансів захворіти на цю інфекцію. Поширені бактерії та віруси можуть викликати менінгіт у новонароджених”.

Він пояснив: “Існує два типи менінгіту – бактеріальний менінгіт, який є важким захворюванням, що часто вражає дітей віком від 2 років і молодше. Діти не можуть захворіти на нього, якщо бактерії не потрапляють до їхнього кровотоку. Вірусний менінгіт є причиною менінгіту у немовлят”. Говорячи про причини менінгіту у немовлят, він сказав: “Чи знаєте ви? Бактеріальні та вірусні менінгіти мають тенденцію поширюватися через кашель, чхання або дотики інфікованої людини. Віруси, які призводять до застуди, грипу, епідемічного паротиту та діареї, часто провокують цей стан. Найпоширенішою причиною бактеріального менінгіту може бути кишкова паличка та стрептокок групи В (GBS). У інших дітей менінгіт викликають бактерії Streptococcus pneumoniae (пневмокок) і Neisseria meningitidis (менінгокок)”.

Він виділив такі симптоми, як лихоманка, озноб, відмова від годування, блювота, ригідність шиї, надзвичайна сонливість, дратівливість і плач, судоми, жовта шкіра і очі та випинання тім’ячка (м’які місця на голові дитини). Цей стан може виникнути раптово і швидко погіршитися. Щодо діагнозу, він розповів: “Буде зроблено аналіз крові, комп’ютерну томографію, рентген та спинномозкову пункцію (люмбальну пункцію). Тож батькам не варто хвилюватися, оскільки ці дослідження є надзвичайно безпечними для їхніх дітей. Лікування слід розпочинати одразу після виявлення цього захворювання”.

Доктор Тушар Паріх порадив: “Лікар порекомендує антибіотики та рідину. Для зменшення набряку можуть бути рекомендовані стероїди. Лікар визначить правильну лінію лікування для вашої дитини. Немовлятам буде рекомендована пневмококова вакцина, менінгококова вакцина та вакцина КПК. Тримайте дитину подалі від натовпу та хворих людей, мийте руки перед тим, як взяти дитину на руки, і не піддавайте немовлят впливу сигаретного диму. Дотримання правил гігієни має велике значення для захисту дітей від менінгіту”.

Кірова Єва

Кірова Єва