Перелік хвороб для звільнення з військової служби за станом здоров’я

Перелік хвороб що є Підставою для Звільнення з Військової Служби за Станом Здоров'я

Здоров’я військовослужбовців має велике значення для забезпечення ефективності та готовності Збройних Сил. Проте, іноді стан здоров’я може ускладнювати виконання військових обов’язків. Законодавство передбачає, що у разі наявності певних хвороб або медичних станів, військовослужбовці можуть бути звільнені зі служби. Давайте розглянемо перелік хвороб, що є підставою для звільнення з військової служби за станом здоров’я.

Хронічні захворювання серцево-судинної системи

Однією з найпоширеніших причин звільнення з військової служби є наявність хронічних захворювань серцево-судинної системи. Це можуть бути такі стани, як серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, аритмії та інші серцеві вади. Здатність до фізичних навантажень зменшується, що робить важкою можливість успішної виконання військових обов’язків.

Серцева недостатність

Серцева недостатність є серйозним станом, при якому серце не може забезпечити організм необхідною кількістю крові. Це призводить до зниження фізичної активності та загрози загострення серцевих проблем при значних навантаженнях.

Ішемічна хвороба серця

Ішемічна хвороба серця виникає при обмеженому кровопостачанні серцевого м’яза через засмічення артерій. Вона може проявлятися стенокардією (біль у грудях) та призводити до серцевого нападу.

Аритмії

Аритмії – це порушення серцевого ритму. Наявність аритмій ускладнює фізичні навантаження та може бути небезпечною для здоров’я військовослужбовця.

Захворювання дихальної системи

Іншою частою причиною звільнення з військової служби є хвороби дихальної системи. Це можуть бути такі стани, як астма, хронічний бронхіт, емфізем, пневмонія та інші захворювання, що обмежують об’єм легенів і здатність до фізичних навантажень.

Астма

Астма – хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке може спричиняти утруднення дихання та бронхоспазми. Військовослужбовці з астмою можуть бути нездатними виконувати фізичні завдання військової служби.

Хронічний бронхіт та емфізем

Хронічний бронхіт та емфізем – це форми хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ). Вони призводять до ушкодження легеневих тканин та обмежують об’єм легенів, ускладнюючи фізичні навантаження.

Пневмонія

Пневмонія – запальне захворювання легенів, яке може бути викликане інфекційними агентами. При пневмонії може спостерігатися зниження фізичної активності та загроза ускладнень.

Захворювання опорно-рухової системи

Хвороби опорно-рухової системи також можуть бути причиною звільнення з військової служби. Це можуть бути такі стани, як артрит, остеоартроз, ускладнення після переломів та інші захворювання, які обмежують рухливість та фізичні можливості.

Артрит

Артрит – це запальне захворювання суглобів, яке може призводити до болю та обмеження рухів. Військовослужбовці з артритом можуть бути нездатними до фізичних навантажень.

Остеоартроз

Остеоартроз – дегенеративне захворювання суглобів, що супроводжується зниженням хрящової тканини. Це може обмежувати рухливість та стати причиною болів під час навантажень.

Ускладнення після переломів

Після переломів можуть виникати ускладнення, такі як неправильне зростання кісток або зниження рухомості суглобів, що ускладнює можливість виконання фізичних завдань військової служби.

Психічні стани та розлади

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

ПТСР може розвинутись після переживання травматичних подій, таких як військові бойові дії. Цей розлад може суттєво погіршити психічний стан та здатність до працездатності військовослужбовця.

Депресія та тривожні розлади

Депресія та тривожні розлади можуть суттєво вплинути на психічний стан військовослужбовця та його здатність до прийняття рішень та виконання завдань.

Шизофренія та інші психотичні розлади

Ці розлади характеризуються втратою зв’язку з реальністю та можуть призвести до небезпечної поведінки на полі бою та в умовах військової служби.

Інші стани, що призводять до непридатності

Захворювання органів зору та слуху

Серйозні проблеми з зором або слухом можуть призвести до обмеження сприйняття інформації та загрозити безпеці військовослужбовця та його одиниць.

Хронічні алергічні реакції

Сильні алергічні реакції можуть ускладнити умови перебування на полі бою та призвести до небезпечних ситуацій.

Інфекційні захворювання

Деякі інфекційні хвороби можуть стати причиною тимчасової непридатності для військової служби з метою запобігання поширенню хвороби у військовому колективі.

Що говорить законодавство

Перелік хвороб, що призводять до звільнення з військової служби за станом здоров’я, регулюється рядом нормативно-правових актів України. Найважливішими із них є:

  1. Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу” – цей закон встановлює загальні правила про військовий обов’язок та порядок призначення, звільнення та проходження військової служби. Розділ VIII цього закону містить статті, що визначають підстави для звільнення з військової служби за станом здоров’я.
  2. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Переліку хвороб, які перешкоджають призначенню на військову службу, а також станів та хвороб, які призводять до звільнення з військової служби” – ця постанова містить вичерпний перелік хвороб та станів здоров’я, які можуть стати підставою для непризначення на військову службу або звільнення з неї.
  3. Наказ Міністерства оборони України “Про затвердження Порядку проведення медичного обстеження військовослужбовців” – цей наказ визначає процедуру медичного обстеження військовослужбовців з метою визначення їхньої придатності до служби та можливого звільнення у зв’язку зі станом здоров’я.
  4. Наказ Міністерства оборони України “Про затвердження Переліку хвороб, станів та фізичних дефектів, які впливають на призначення і проходження військової служби за контрактом” – цей наказ містить перелік хвороб та станів, які можуть впливати на призначення військовослужбовців на контрактну службу.

Ці нормативно-правові акти узгоджуються з метою забезпечення адекватного здоров’я та здатності військовослужбовців виконувати свої обов’язки безпеки та оборони України.

Висновок

Загальнонаціональний закон України “Про військову службу і військову службовців” передбачає звільнення військовослужбовців зі служби у разі наявності певних хвороб або станів здоров’я, що ускладнюють їх здатність до фізичних навантажень та виконання військових обов’язків. Це важливо для забезпечення безпеки та ефективності військових дій. Зазначені вище хвороби – лише деякі з причин, що можуть впливати на здатність військовослужбовців до служби. У кожному випадку вирішення про звільнення здійснюється на підставі медичного обстеження та висновку лікарської комісії.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.