Електромобілі – це круто. Електромобілі – це свіжо. Електромобілі – це сучасно. Але електромобілі також мають безліч проблем, про які мало хто хоче говорити. В останній рекламі автомобілів не розповідають про величезні літієві шахти, що з’являються в експлуатованих районах світу. Політики не знають, що робити з горами старих автомобільних акумуляторів. Tesla не хоче, щоб ви шукали інформацію про те, скільки коштує заміна акумулятора, коли він починає виходити з ладу. Електромобілі – це щось нове і захоплююче, але вони також сирі, і у них є безліч проблем з невеликою кількістю хороших рішень.
Я дуже хочу, щоб електромобілі працювали, але якщо ці проблеми не будуть вирішені, вони не стануть життєздатним рішенням у майбутньому.
Постійний видобуток літію
Поки технологія акумуляторів не зміниться, основою всієї індустрії електромобілів буде літій. Літій – це нестабільний, невідновлюваний ресурс, який видобувається з надр Землі. Видобуток літію небезпечний і шкідливий для планети. Більшість родовищ літію розташовані в Південній Америці, Австралії та Китаї. Це означає, що електромобілі не тільки стимулюють бум видобутку літію, але й більшу частину літію доводиться розвозити по всьому світу потягами та кораблями, які не працюють на електриці.
Літій настільки важливий для сучасної економіки, що дехто називає його наступною нафтою. Як і нафта, видобуток літію шкідливий для планети, і літій є невідновлюваним. Кожна вироблена літій-іонна батарея повинна використовувати перероблений літій. Одна батарея Tesla може використовувати до 12 кг літію. У 2022 році Tesla продала понад 1 мільйон одиниць. Це дуже багато літію.
Цикли заміни батарей
Ще одна проблема, яка швидко наближається, – це цикл заміни батарей. Жодна літієва батарея не працює вічно. Щоразу, коли ви заряджаєте, розряджаєте та перезаряджаєте літієву батарею, вона втрачає ефективність. Більшість людей знайомі з цим процесом на прикладі своїх мобільних телефонів, які з часом повільно розряджаються. Те саме відбувається і з електромобілями. Більшість електромобілів досить нові, тому це ще не стало проблемою, але скоро стане.
Що робити, коли акумулятор вашого електромобіля більше не заряджається або не тримає заряд? Вам знадобиться нова. Це може коштувати дорого. Вартість заміни батареї Tesla може становити від $10 тис. до $20 тис. Ця вартість підштовхне людей до купівлі нових автомобілів замість того, щоб доглядати за своїми старими машинами, що призведе до збільшення відходів, викидів та використання літію.
Застаріла електрична інфраструктура
Мій будинок не може бути обладнаний зарядною станцією для електромобілів. У мене немає гаража, а місцеву електричну інфраструктуру в моєму районі не можна назвати надійною. У мене є лише один дріт, який ліниво звисає через галявину перед будинком і під’єднується до єдиної точки підключення на даху мого будинку. Навіть якби я міг поставити зарядну станцію, не знаю, чи захотів би я цього. Моя потужність і так коливається і регулярно вимикається. Мій район досить сільський, а мій будинок був побудований у 1950-х роках.
Моя ситуація не унікальна. Понад 70% електричної інфраструктури в Україні старше 25 років. Ці стовпи, лінії та передавачі були спроектовані та побудовані задовго до того, як ідея електромобілів стала реальністю. Стара електрична інфраструктура вразлива до штормів та зносу і не обов’язково зможе впоратися зі зростаючим навантаженням, яке спричиняють мільйони нових електромобілів. Що станеться, якщо у вас буде шторм, який вимкне електроенергію на кілька днів? Мало того, що у вас не буде світла в будинку, ви ще й залишитеся без автомобіля.
Пожежі акумуляторів
Однією з найсерйозніших і найстрашніших проблем електромобілів є потенційна можливість виникнення надзвичайно небезпечних пожеж. Літій-іонні батареї можуть спричинити жахливі пожежі. Небезпека настільки велика, що в більшості цивілізованих країн посилено контролюють електровелосипеди з певними літієвими батареями. Електровелосипеди почали спричиняти руйнівні пожежі в містах по всюму світі, що викликає занепокоєння. Електромобілі несуть таку ж небезпеку. Електромобіль може перетворити незначну аварію на смертельний інцидент, якщо спалахне батарея.
Утилізація акумуляторів
Ще одне питання, яке ще не стало основним, але стане таким у найближчому майбутньому, – що робити з усіма цими батареями електромобілів. Як ми вже обговорювали, ці автомобілі почнуть зношуватися і потрапляти на звалища. Але батареї дуже великі і потенційно небезпечні. Батареї не можна розбивати, не можна викидати на звалище, вони можуть загорітися. Останнє, чого ви хочете, – це щоб батарейка загорілася на звалищі і спричинила екологічну проблему.
Коли ці батарейки почнуть потрапляти на звалища та сміттєзвалища, вони створять проблему утилізації, яку потрібно буде вирішувати або вирішувати. Наразі не існує ефективних рішень для боротьби з потенційним припливом сотень тисяч відпрацьованих акумуляторів електромобілів.
Джерела електричного палива
Остання тривала проблема з електромобілями – це джерело електроенергії, що їх живить. У багатьох випадках виробництво електроенергії все ще здійснюється за допомогою вугілля, нафти та газу. Хоча американські постачальники електроенергії інвестують в модернізацію для отримання “зеленої” енергії, ми ще дуже далекі від “зеленого” майбутнього. Найкращим рішенням цієї проблеми був би перехід на ядерну енергетику. Атомна енергетика могла б створити майже необмежену кількість чистої електроенергії для живлення кожного електромобіля у світі.
Якщо ви вмикаєте свій автомобіль у розетку, яка живиться від вугільної електростанції, чи краще це для довкілля? Якщо ви купили свій електромобіль новим, то ні. Процес виробництва автомобілів у поєднанні з брудним джерелом електроенергії робить автомобіль чистим негативним з точки зору викидів вуглецю та впливу на навколишнє середовище.
Також Вам може бути цікава наша стаття Коли було відкрито Америку?
Вадим Зубчинський
Висновок
Ніхто не любить чути складні запитання, а тим більше відповідати на них. Чи будуть електромобілі того варті, якщо ми обміняємо буріння нафтових свердловин на видобуток літію? Чи залишаться електромобілі в моді, коли масове збільшення попиту на електроенергію змусить компанії повернутися до нафти і газу для виробництва електроенергії? Що ми будемо робити зі старими батареями? Хто оплачуватиме цикл заміни акумуляторів або модернізацію інфраструктури, необхідну для живлення цих автомобілів? Кожного разу, коли я піднімаю ці питання, люди закочують очі і бурмочуть, що електромобілі все одно кращі за бензинові автомобілі. Інвестуйте в ядерну енергетику. Знайдіть спосіб переробляти акумулятори. Розробляйте акумулятори, які працюють довше і не залежать від видобутку літію, що експлуатується. Тоді майбутнє, можливо, буде за тихими і чистими електромобілями, але до того часу вони можуть виявитися примхою, що створює більше проблем, ніж рішень.