Що Потрібно, Щоб Зібрати ПК: Детальна Інструкція

Що Потрібно, Щоб Зібрати ПК

Збірка ПК – це процес, який залежить від ваших особистих потреб та бюджету. Ви можете зібрати машину для ігор з високими характеристиками, потужний робочий станцію, або ж простий домашній комп’ютер для базових завдань. Незалежно від вашої мети, існують основні компоненти, які є невід’ємною частиною будь-якого ПК. Ці компоненти включають материнську плату, процесор (CPU), оперативну пам’ять (RAM), жорсткий диск або твердотільний накопичувач (HDD/SSD), блок живлення (PSU), корпус та систему охолодження. Також важливим є вибір відеокарти (GPU), особливо для ігрових або графічно інтенсивних робочих процесів. Звісно, сама збірка це лише половина шляху. Важливо звернути увагу на сумісність компонентів, їхню надійність та продуктивність. Сучасний ринок комп’ютерних комплектуючих пропонує велику різноманітність вибору, що дозволяє кожному знайти ідеальне рішення відповідно до своїх вимог та фінансових можливостей. Давайте докладно розглянемо ключові аспекти які має знати кожен хто хоче зібрати пк.

Основні компоненти ПК

Кожен компонент у складі персонального комп’ютера відіграє свою унікальну роль, забезпечуючи ефективну та злагоджену роботу системи. Розглянемо детальніше ключові компоненти.

Материнська плата

Вибір материнської плати є одним з найважливіших рішень при збірці ПК, адже вона визначає багато ключових параметрів системи. Ось основні фактори, на які слід звертати увагу:

 1. Сумісність з процесором: Перш за все, материнська плата має бути сумісною з обраним вами процесором. Різні процесори вимагають різних сокетів, тому важливо переконатися, що материнська плата підтримує конкретний тип сокету вашого CPU.
 2. Форм-фактор: Материнські плати приходять у різних розмірах, відомих як форм-фактори (наприклад, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX). Вибір форм-фактора залежить від розміру корпусу ПК та кількості необхідних роз’ємів розширення.
 3. Роз’єми для оперативної пам’яті: Кількість та тип слотів для оперативної пам’яті також є важливими. Необхідно визначити, скільки модулів RAM ви плануєте використовувати, та їхній максимальний об’єм.
 4. Роз’єми розширення: Кількість та типи слотів PCI-Express, важливі для відеокарт, мережевих карт, звукових карт та інших розширювальних карт.
 5. Підтримка накопичувачів: Перевірте, скільки та які типи роз’ємів SATA або M.2 підтримує плата для підключення жорстких дисків та SSD.
 6. Інтерфейси та порти: Важливо звернути увагу на наявність необхідних портів, таких як USB (включаючи USB-C), HDMI/DisplayPort для відеовиходу, аудіороз’єми та інші.
 7. Можливості охолодження: Переконайтеся, що материнська плата має достатню кількість роз’ємів для вентиляторів та підтримує рідинне охолодження, якщо ви плануєте його використовувати.
 8. Додаткові функції: Наявність вбудованого Wi-Fi, Bluetooth, систем діагностики (LED-індикатори, POST-коди), а також якість аудіосистеми можуть бути важливими для деяких користувачів.

Процесор (ЦПУ)

Вибір процесора (ЦПУ) є ключовим моментом при збірці комп’ютера, адже він визначає загальну продуктивність системи. Ось основні критерії, на які слід звернути увагу при виборі ЦПУ:

 1. Виробник та модель: На ринку домінують два основні виробники процесорів – Intel та AMD. Вибір між ними залежить від вашого бюджету, вимог до продуктивності та сумісності з іншими компонентами.
 2. Кількість ядер та потоків: Сучасні процесори мають кілька ядер, що забезпечують кращу багатозадачність та продуктивність. Для ігрових та вимогливих професійних завдань рекомендується вибирати процесори з чотирма або більше ядрами.
 3. Частота процесора: Вища частота (вимірюється у ГГц) означає, що процесор може обробляти більше інструкцій за секунду, що покращує загальну швидкість роботи системи.
 4. Тепловиділення та енергоспоживання: Процесори з високим тепловиділенням потребують більш ефективної системи охолодження. Важливо також звернути увагу на енергоспоживання, особливо якщо ви плануєте скласти енергоефективний ПК.
 5. Бюджет: Вартість процесора може значно варіюватися. Вибір процесора повинен відповідати вашому бюджету та вимогам до продуктивності.
 6. Майбутнє оновлення: Подумайте про майбутні оновлення. Чи плануєте ви оновлювати процесор у майбутньому? Якщо так, варто вибрати материнську плату та інші компоненти, які дозволять легке оновлення.
 7. Сумісність з материнською платою: Переконайтеся, що обраний процесор сумісний з сокетом та чіпсетом вашої материнської плати.

Оперативна пам’ять (RAM)

Правильний вибір оперативної пам’яті (RAM) є важливим для забезпечення високої продуктивності та ефективності роботи комп’ютера. Ось кілька ключових факторів, на які слід звертати увагу при виборі RAM:

 1. Об’єм пам’яті: Визначте, скільки оперативної пам’яті потрібно для ваших завдань. Для більшості сучасних завдань рекомендований мінімум становить 8 ГБ RAM, але для ігор або професійних застосунків краще вибирати 16 ГБ або більше.
 2. Швидкість та часові затримки: Вища швидкість RAM (вимірюється у МГц) може підвищити загальну продуктивність системи, особливо у поєднанні з процесорами AMD Ryzen. Часові затримки (CL) також впливають на продуктивність, де нижче значення є кращим.
 3. Сумісність з материнською платою: Переконайтеся, що обраний тип RAM (наприклад, DDR4) сумісний з вашою материнською платою. Також зверніть увагу на максимальний об’єм та швидкість пам’яті, які підтримує плата.
 4. Кількість слотів на материнській платі: Врахуйте кількість слотів для RAM на вашій материнській платі. Це визначить, скільки модулів пам’яті ви можете встановити та як можна розподілити загальний об’єм.
 5. Потенціал оновлення: Якщо ви плануєте оновлювати свій комп’ютер у майбутньому, може бути розумним залишити деякі слоти для RAM вільними для легкого оновлення.
 6. Естетичні фактори: Якщо ви цінуєте вигляд вашого ПК, вибір RAM з LED підсвічуванням або унікальним дизайном може бути важливим.
 7. Ціновий діапазон: Вибір оперативної пам’яті також залежить від вашого бюджету. Не завжди дорожча пам’ять означає кращу продуктивність для ваших потреб.

Відеокарта (GPU)

Відеокарта (GPU) є критичним компонентом для ігрових ПК, роботи з графікою та виконання вимогливих візуальних завдань. Ось кілька ключових аспектів, які варто враховувати при виборі GPU:

 1. Потреби в обробці графіки: Ваш вибір залежить від того, як ви плануєте використовувати ваш ПК. Для ігор на високих налаштуваннях, 3D-моделювання чи роботи з відео потрібна потужна відеокарта, тоді як для загального використання або невимогливих ігор достатньо бюджетного варіанту.
 2. Пропускна здатність пам’яті: Обсяг та швидкість пам’яті GPU важливі для ігор та обробки великих візуальних даних. Більший обсяг відеопам’яті дозволяє краще впоратися з високими роздільними здатностями та складними текстурами.
 3. Сумісність з материнською платою та корпусом: Переконайтеся, що ваша материнська плата має відповідний слот (зазвичай PCI Express x16), а також що корпус має достатньо місця для встановлення відеокарти, особливо якщо вона велика або має додаткову систему охолодження.
 4. Порти виводу: Перевірте, чи є на відеокарті потрібні вам порти для підключення моніторів, такі як HDMI, DisplayPort, або DVI.
 5. Бюджет: Відеокарти можуть значно відрізнятися за ціною. Важливо знайти баланс між потребами в продуктивності та доступним бюджетом.
 6. Потужність та охолодження: Високопродуктивні відеокарти можуть мати велике тепловиділення, тому потрібно врахувати ефективність системи охолодження та потужність блоку живлення.
 7. Майбутнє оновлення: Якщо ви плануєте оновлювати свій ПК у майбутньому, може бути розумним вибирати відеокарту, яка буде актуальною і через кілька років.

Накопичувачі (HDD/SSD)

Накопичувачі є важливою частиною будь-якого комп’ютера, адже вони зберігають всі ваші дані, включаючи операційну систему, програми та особисті файли. Існує два основних типи накопичувачів: традиційні жорсткі диски (HDD) та твердотільні накопичувачі (SSD). Ось основні фактори для вибору між ними:

 1. Швидкість: SSD пропонують значно вищу швидкість читання та запису порівняно з HDD. Це робить систему швидшою, зокрема при завантаженні операційної системи та програм.
 2. Надійність: SSD мають менше рухомих частин, що знижує ризик пошкодження даних через механічні пошкодження. Для систем, які часто перевозяться (наприклад, ноутбуки), SSD буде кращим вибором.
 3. Об’єм пам’яті та ціна: Зазвичай HDD пропонують більший об’єм пам’яті за нижчу ціну, в той час як SSD є дорожчими. Важливо визначити, скільки пам’яті вам потрібно для зберігання даних та який бюджет ви готові витратити.
 4. Використання: Для ігрових та високопродуктивних систем рекомендується встановлювати системну операційну систему та програми на SSD, а більші файли, такі як ігри, відео чи фотографії, зберігати на HDD.
 5. Форм-фактор та інтерфейс: SSD доступні у форм-факторах 2.5 дюйма та як M.2 модулі, що підключаються безпосередньо до материнської плати. HDD зазвичай мають 3.5 дюймовий форм-фактор. Перевірте, які типи накопичувачів підтримує ваша материнська плата та корпус.
 6. Термін служби та гарантія: SSD зазвичай мають більший термін служби і часто йдуть з довшою гарантією, ніж HDD.

Вибір між SSD та HDD (або комбінація обох) залежить від ваших індивідуальних потреб, бюджету та того, як ви плануєте використовувати свій комп’ютер. SSD забезпечують швидкість та надійність, тоді як HDD пропонують більший об’єм зберігання за менші гроші.

Блок живлення (PSU)

Правильний вибір блоку живлення (PSU) є важливим для стабільної та надійної роботи вашого комп’ютера. Ось ключові аспекти, які необхідно врахувати:

 1. Потужність: Визначте загальну потребу в енергії вашої системи, враховуючи всі компоненти, такі як CPU, GPU, накопичувачі та інші периферійні пристрої. Зазвичай, для більшості систем достатньо від 500 до 750 Вт, але потужні ігрові або професійні станції можуть вимагати більше.
 2. Ефективність: Шукайте блоки живлення з сертифікацією ефективності, такою як 80 Plus Bronze, Silver, Gold, Platinum або Titanium. Вища ефективність забезпечує менше втрат енергії та менше тепловиділення.
 3. Якість виробництва: Вибирайте PSU відомих та перевірених брендів, які відомі своєю надійністю та якістю. Недешеві блоки живлення можуть не лише вийти з ладу, але й пошкодити інші компоненти вашого ПК.
 4. Роз’єми та сумісність: Переконайтеся, що блок живлення має всі необхідні вам роз’єми, включаючи достатню кількість роз’ємів для GPU, SATA, та інших компонентів системи.
 5. Розмір та форм-фактор: Переконайтеся, що PSU підходить до вашого корпусу, особливо якщо ви використовуєте компактний або нестандартний корпус.
 6. Рівень шуму: Деякі блоки живлення мають більш тихі вентилятори, що є важливим для користувачів, які цінують тиху роботу системи.
 7. Модульність: Модульні блоки живлення дозволяють вибирати тільки необхідні кабелі, що може полегшити управління кабелями та покращити повітряний потік всередині корпусу.

Вибір блоку живлення не слід недооцінювати, адже він забезпечує стабільність та безпеку всієї системи. Важливо вибирати PSU з достатньою потужністю, високою ефективністю та від надійного виробника.

Корпус

Вибір корпусу для комп’ютера є не просто естетичним рішенням, але й практичним, адже він впливає на організацію компонентів, систему охолодження та зручність доступу до внутрішніх частин ПК. Ось основні аспекти, які варто врахувати:

 1. Розмір та форм-фактор: Корпуси бувають різних розмірів, від маленьких Mini-ITX до великих Full Tower. Вибір залежить від розміру вашої материнської плати та кількості компонентів, які ви плануєте встановити.
 2. Поток повітря та охолодження: Гарний корпус повинен мати ефективну систему охолодження. Це означає достатню кількість місця для вентиляторів або радіаторів рідинного охолодження, а також добре продуману вентиляційну систему.
 3. Простір для збірки та оновлень: Переконайтеся, що в корпусі достатньо місця для вашої відеокарти, системи охолодження та інших компонентів, а також забезпечено зручний доступ до них для майбутніх оновлень.
 4. Розширення та порти доступу: Перевірте, чи є у корпусі достатня кількість слотів для розширення та чи доступні необхідні порти доступу, такі як USB, аудіороз’єми на передній панелі.
 5. Дизайн та естетика: Вибір дизайну корпусу – це особистий вибір. Деякі користувачі віддають перевагу простому, мінімалістичному дизайну, інші – яскравому зі скляними панелями та LED-підсвічуванням.
 6. Керування кабелями: Гарний корпус повинен пропонувати систему керування кабелями, щоб допомогти утримувати внутрішнє середовище організованим і чистим, що сприяє кращому охолодженню.
 7. Матеріали та якість збірки: Високоякісні матеріали та якість збірки впливають на довговічність корпусу та його здатність витримувати повсякденне використання.

Додаткові компоненти

Компоненти ПК

Окрім основних компонентів, які формують каркас персонального комп’ютера, існують додаткові елементи, які можуть значно підвищити його функціональність, продуктивність та зручність використання. Розглянемо найбільш значущі з них:

 1. Звукова карта: Хоча більшість материнських плат мають вбудоване звукове обладнання, професійна звукова карта може значно покращити аудіо якість, особливо для аудіофілів або професіоналів, які працюють зі звуком.
 2. Мережева карта: Для забезпечення більш стабільного і швидкого інтернет-з’єднання можна встановити окрему мережеву карту, особливо якщо вбудовані можливості материнської плати не відповідають вашим вимогам.
 3. Інтерфейсні порти та розширення: Додаткові USB, Thunderbolt або інші порти можуть бути необхідні для підключення зовнішніх пристроїв, таких як високошвидкісні накопичувачі, зовнішні дисплеї та інше периферійне обладнання.
 4. Система охолодження для високопродуктивних компонентів: Для геймерських або професійних робочих станцій, які генерують велику кількість тепла, можуть знадобитися додаткові системи охолодження, такі як рідинне охолодження.
 5. Оптичний привід: Хоча його популярність знижується, оптичний привід може бути корисним для читання або запису CD/DVD дисків.
 6. Картрідери та додаткові накопичувачі: Для зчитування різних типів карт пам’яті або забезпечення додаткового місця для зберігання даних.
 7. Пристрої для введення/виведення: Клавіатура, миша, монітори, принтери та інші периферійні пристрої, які забезпечують взаємодію з комп’ютером.
 8. Програмне забезпечення: Операційна система та програми для забезпечення базової функціональності та виконання специфічних завдань.

Процес збірки

Збірка персонального комп’ютера – це процес, який вимагає уваги до деталей та акуратності. Покроково він виглядає наступним чином:

 1. Підготовка робочого місця: Перш за все, важливо підготувати чисте, просторе та добре освітлене робоче місце. Зручно мати поруч відповідні інструменти, такі як викрутки, а також антистатичний браслет.
 2. Встановлення процесора на материнську плату: Процесор встановлюється у відповідний сокет на материнській платі. Важливо зробити це акуратно, щоб не пошкодити піни на сокеті.
 3. Установка оперативної пам’яті (RAM): Розміщення модулів RAM у відповідні слоти на материнській платі. Важливо переконатися, що вони щільно встановлені.
 4. Монтаж материнської плати у корпус: Після того, як процесор і RAM встановлені, материнську плату монтують у корпус.
 5. Встановлення блоку живлення: Блок живлення розміщують у спеціально відведеному для нього місці в корпусі та підключають до материнської плати.
 6. Установка накопичувачів (HDD/SSD): Накопичувачі встановлюють у відповідні баї та підключають до материнської плати.
 7. Монтаж відеокарти та інших розширювальних карт: Відеокарта встановлюється у відповідний слот на материнській платі.
 8. Підключення периферійних пристроїв: Включає підключення кабелів живлення та даних до різних компонентів, а також підключення передньої панелі корпусу.
 9. Перевірка та тестування: Перед запуском комп’ютера важливо перевірити всі підключення. Після першого включення варто провести тестування, щоб переконатися, що всі компоненти працюють коректно.
 10. Встановлення операційної системи та драйверів: Після збірки та тестування системи настає час встановити операційну систему та необхідні драйвери.

Тестування та налаштування

Тестування та налаштування пк

Після збірки персонального комп’ютера наступним етапом є тестування та налаштування системи, щоб забезпечити її стабільну та ефективну роботу. Ось ключові кроки цього процесу:

 1. Перший запуск: Після збірки системи важливо вперше включити комп’ютер та перевірити, чи вдається досягти BIOS або UEFI – це базова система вводу/виводу, яка керує запуском комп’ютера.
 2. Перевірка розпізнавання компонентів: У BIOS/UEFI необхідно переконатися, що всі компоненти, такі як процесор, оперативна пам’ять, накопичувачі та відеокарта, визначаються та відображаються правильно.
 3. Оновлення BIOS/UEFI: Часто виробники материнських плат випускають оновлення для BIOS/UEFI, що можуть покращити стабільність та продуктивність системи.
 4. Тестування обладнання: Використання спеціалізованого програмного забезпечення для тестування компонентів, такого як MemTest86 для оперативної пам’яті або Prime95 для процесора, може допомогти виявити потенційні проблеми з обладнанням.
 5. Встановлення операційної системи: Після успішного тестування обладнання наступним кроком є встановлення операційної системи, яка буде керувати всіма процесами на комп’ютері.
 6. Встановлення драйверів: Важливо встановити останні версії драйверів для вашого обладнання, особливо для материнської плати, відеокарти та мережевих адаптерів.
 7. Оптимізація налаштувань системи: Налаштування системи під ваші потреби та вподобання, наприклад, регулювання швидкості вентиляторів або управління енергоспоживанням.
 8. Тестування продуктивності: Запуск програм для тестування продуктивності, таких як 3DMark або Cinebench, дозволяє оцінити загальну продуктивність системи та її здатність впоратися з вимогливими завданнями.
 9. Резервне копіювання та відновлення: Налаштування системи резервного копіювання даних та відновлення для забезпечення безпеки ваших файлів.
 10. Оновлення та підтримка: Регулярне оновлення операційної системи, програмного забезпечення та драйверів, а також періодичне очищення системи від непотрібних файлів і фрагментації диску.

Висновок

Збірка власного персонального комп’ютера є захоплюючим процесом, який вимагає врахування безлічі факторів. Від вибору материнської плати, яка визначає основу системи, до процесора, оперативної пам’яті, відеокарти та накопичувачів – кожен компонент має свою важливість та впливає на загальну продуктивність і функціональність ПК. Збірка власного ПК не тільки надає можливість повністю контролювати та адаптувати комп’ютер під власні потреби, але й приносить велике задоволення від процесу та результату. Це шлях до глибшого розуміння того, як працює ваш комп’ютер, та можливість створити щось унікальне та особисте.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.