Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Спостереження за зірками та астрономія, в чому різниця?

Кві 25, 2023
Спостереження за зірками та астрономія, в чому різниця?

Астрономія та спостереження за зірками існують з доісторичних часів. Кажуть, що люди були зачаровані зірками і нічним небом протягом тисяч, якщо не десятків тисяч років. 

Стародавні цивілізації, такі як вавилоняни та майя, вели ретельні записи астрономічних спостережень, які вони використовували для прогнозування затемнень і створення календарів.

Хоча спостереження за зірками та астрономія здаються дуже схожими і їх іноді плутають, важливо зазначити, що це не одне й те саме. У цій статті ми розповімо вам про фундаментальні відмінності між ними, а щоб зрозуміти їх повністю, ми повинні відповісти на ключові питання: Що таке спостереження за зірками? Що таке астрономія? Як співвідносяться між собою спостереження за зірками та астрономія?

Що таке спостереження за зірками?

Спостереження за зірками, часто відоме як аматорська астрономія, – це спостереження за небесними об’єктами та нічним небом на дозвіллі. Це спостереження за зірками, планетами, сузір’ями, кометами, метеоритними потоками та іншими небесними явищами неозброєним оком, за допомогою бінокля або телескопа, здебільшого як хобі.

Вони також можуть використовувати зоряні карти, книги з астрономії та мобільні додатки, які допомагають їм ідентифікувати об’єкти, які вони бачать, і дізнаватися про них більше. Спостереження за зірками було популярним протягом тисячоліть як спосіб для людей взаємодіяти зі Всесвітом і обмірковувати своє місце у ньому.

Що таке астрономія?

Астрономія – це наука про небесні об’єкти і процеси, що відбуваються за межами земної атмосфери, такі як зірки, планети, галактики і весь всесвіт в цілому. Астрономи вивчають поведінку та еволюцію цих об’єктів, а також всесвіту в цілому, використовуючи спостереження, теоретичні моделі та фізичні принципи.

Астрономія має багату історію, і вона зробила кілька значних внесків у наші знання про всесвіт і нашу роль у ньому. Сьогодні астрономія є активною та інтригуючою наукою, в якій постійно відбуваються нові відкриття завдяки вдосконаленню технологій та даних. Астрономи тепер можуть використовувати комп’ютерні симуляції та математичні моделі, щоб дізнатися більше про небесні об’єкти та всесвіт з глибокою ясністю.

Як співвідносяться між собою спостереження за зірками та астрономія?

Тепер, коли питання “що таке спостереження за зірками?” і “що таке астрономія?” розглянуто, настав час з’ясувати, як вони співвідносяться і як функціонують разом.

У певному сенсі астрономія походить від спостереження за зірками. Як зазначалося раніше, люди спостерігали за зірками та іншими небесними тілами на нічному небі протягом тисячоліть, як для практичних цілей, таких як навігація, так і з культурних та релігійних міркувань. Цей примітивний вид спостереження за зорями зрештою дав початок астрономії як систематичному і науковому дослідженню Всесвіту та його елементів. 

У міру того, як будувалися і вдосконалювалися телескопи, а наше розуміння фізики і хімії розширювалося, астрономія перетворилася на більш точну і складну науку, починаючи з Давньої Греції, зі значним внеском таких астрономів, як Галілео Галілей, Ісаак Ньютон та інші. Розвиток астрономії слугує наріжним каменем для багатьох сьогоднішніх технічних досягнень, від GPS-навігації до досягнень у галузі медичної візуалізації.

Основна відмінність полягає в тому, що спостереження за зірками – це аматорське хобі, тоді як астрономія зараз є науковим дослідженням. 

Зв’язок між спостереженням за зірками та астрономією все ще сильний. Багато аматорів продовжують спостерігати за нічним небом як дозвілля, а багато професійних астрономів все ще роблять це для особистого задоволення. 

Відкриття в астрономії

Відкриття NASA

Відкриття NASA

Завдяки численним місіям і спостереженням протягом багатьох років NASA зробило кілька важливих відкриттів у галузі астрономії та космічних досліджень. Серед найважливіших і найпомітніших знахідок можна назвати такі:

 • Відкриття екзопланет: Космічний апарат “Кеплер” виявив сотні екзопланет, багато з яких, можливо, придатні для життя. 
 • Структура Чумацького Шляху: Космічний телескоп НАСА “Спітцер” виявив нові деталі структури та складу Чумацького Шляху. 
 • Вік і склад Всесвіту: Місія WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe – зонд мікрохвильової анізотропії) NASA встановила вік Всесвіту у 13,8 мільярдів років та допомогла у визначенні його структури. 
 • Розвиток галактик: Космічний телескоп НАСА “Габбл” пролив світло на походження та розвиток галактик.
 • Вода на Марсі: Марсіанський розвідувальний орбітальний апарат НАСА та інші місії вже надали переконливі докази існування рідкої води на Марсі. 

Відкриття ЄКА

Відкриття ЄКА

Європейське космічне агентство (ЄКА) – ще одне агентство, яке вивчає та досліджує космос, і воно зробило багато важливих відкриттів, серед яких:

 • Наявність темної матерії: Рентгенівська обсерваторія XMM-Newton відіграла вирішальну роль у доведенні існування темної матерії, на яку, як вважається, припадає значна частина маси Всесвіту. 
 • Розвиток зірок і планет: Космічна обсерваторія ім. Гершеля виявила нову інформацію про походження та еволюцію зірок і планетних систем. 
 • Чорні діри: Місія INTEGRAL (Міжнародна лабораторія гамма-астрофізики) зробила значний внесок у наше розуміння чорних дір та їхнього значення у космосі. 

Відкриття JAXA

Відкриття JAXA

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) зробило внесок в астрономію завдяки наступним відкриттям:

 • Рентгенівське тло Всесвіту: Рентгенівська обсерваторія Судзаку зробила значний внесок у наші знання про рентгенівський фон Всесвіту та його походження. 
 • Комети та астероїди: Місії “Хаябуса” до астероїдів Ітокава та Рюґу відкрили важливі деталі щодо складу та розвитку цих крихітних тіл. 
 • Дослідження Сонця: Сонячна обсерваторія Hinode від JAXA відкрила нове розуміння роботи Сонця та його впливу на Сонячну систему.

Відкриття QTT

Відкриття QTT

Радіотелескоп Сіньцзян-Цитай (QTT) – це масивний радіотелескоп у китайській провінції Сіньцзян. Він був завершений у 2020 році і має первинну антену діаметром 100 метрів, що робить його одним з найбільших радіотелескопів у світі. Використання QTT призвело до наступних відкриттів в астрономії: 

 • Міжзоряне середовище: QTT використовувався для дослідження іонізованого газу і пилу між зірками, відкриваючи нові знання про фізичні і хімічні умови в цій області. 
 • Швидкі радіосплески (FRB): QTT був використаний для виявлення низки швидких радіосплесків (FRB), які є швидкими і сильними сплесками радіохвиль з космосу. 
 • Пульсари та інші радіовипромінювачі: QTT використовується для аналізу різноманітних пульсарів та інших радіовипромінювачів, що дає нову інформацію про ці цікаві астрономічні явища.
 • Космічне мікрохвильове фонове випромінювання: QTT використовується для точних вимірювань космічного мікрохвильового фонового випромінювання, що дає нові знання про ранній всесвіт.