Наш час – час прогресу. Нові відкриття та винаходи з’являються щодня. Прогрес невблаганно мчить уперед, прискорюючись з кожним днем. Як наслідок цього постає проблема старіння техніки. Старі пристрої (наприклад, зроблені в СРСР) вже не справляються з новими завданнями або просто виходять з ладу. І, як правило, доля таких приладів незавидна — вони або безглуздо припадають пилом на полицях, або викидаються на звалище.
Багато господарів і не підозрюють, що можна здати запчастини непрацюючих пристроїв та отримати за це гроші. Причому не обов’язково бути власником суперкомп’ютера. Деколи навіть найпоширеніші та найпростіші запчастини можна вигідно продати.
Танталові конденсатори широко використовують у багатьох електричних системах. Вони входять до складу апаратури для цивільної та військової авіації, ноутбуків, аудіотехніки та інших пристроїв. Титан відноситься до категорії рідкісноземельних металів, має високу вартість. Це дуже цінний вид брухту для вторинної переробки.
Скільки рідкоземельного металу в танталових конденсаторах
Зміст танталу та дорогоцінних металів у танталових конденсаторах залежить від року випуску, марки. Електронні елементи з маркуванням К52 відрізняються високим вмістом рідкісноземельного металу. Підраховано, що в результаті переробки 1000 невеликих радіодеталей можна отримати близько 80 г танталу. З такої кількості габаритніших танталових моделей є можливість витягти до 40 кг.
Тантал – це
Цей вид рідкоземельного металу має світло-сірий чи трохи синюватий колір. При високій тугоплавкості, міцності та твердості має ідеальні пластичні параметри. З танталових сплавів виготовляють фасований прокат: дріт, прутки, тонкі листи.
Тантал має високу хімічну стійкість. Деталі з цього металу чудово протистоять дії навіть сірчаної чи азотної кислот підвищеної концентрації. За рахунок таких унікальних властивостей тантал має підвищений попит у хімічній промисловості. Різноманітні установки із танталових сплавів застосовують у процесі виготовлення різних видів кислот. При витягуванні із різної сировини срібла, золота електролітичним способом застосовують катоди на танталовій основі.
Тантал у медичній галузі
Такий унікальний матеріал успішно використовується для рентгенографічного аналізу легень, бронхів. Людина вдихає нешкідливий танталовий пил, який осідає хворих на ділянках дихальних органів пацієнта. Уражені зони стають помітними на рентгенівському знімку. Внаслідок цього лікар може з високою точністю діагностувати хворобу. Приблизно 5-6% танталу, що видобувається, використовується на сферу медицини.
Виробниче «життя» танталового сплаву
Тантал широко застосовують в якості легуючого елементу при виробництві сталі з надміцними, корозійностійкими, жароміцними параметрами. Саме матеріали з такими характеристиками необхідні при створенні точних приладів, які під час експлуатації зазнають значних навантажень у різних кліматичних умовах. Особливим попитом користуються танталово-вольфрамові метали (90/10%). За рахунок унікальних властивостей вони чудово протистоять неймовірно високим температурам – 2500 – 33000 С.
При нанесенні шару карбіду титану на титановольфрамові матеріали деталі набувають ще більш жароміцні параметри, здатні протистояти температурним режимам понад 45000 С. Мають високу твердість. Твердосплавні різці, які виготовляються із застосуванням танталового карбіду, широко використовуються при різанні металу на швидкісних режимах. При цьому, такий різальний інструмент не кришить сталевий метал і має високий термін експлуатації.
У електротехнічній та електровакуумній промисловості такий унікальний сплав широко використовують. Випрямлячі на основі танталу широко застосовують для створення сигнальних систем на залізниці, телефонних комутаторів на АТС, протипожежних сигнальних установок. Танталові конденсатори невеликих розмірів використовуються при виготовленні радіостанцій та радарів.
В електровакуумних приладах тантал застосовують під час виготовлення катодів, анодів, сіток. Тобто деталей, які під час експлуатації піддаються значному нагріванню. Тантал став гарною альтернативою дорогому іридію. Танталові сплави «знайшли себе» і при виготовленні ювелірних виробів, вони з успіхом заміняють платину, яка має більш високу вартість.