Як стати опікуном інваліда в Україні

Як Стати Опікуном Інваліда

Україна – країна, яка приділяє велику увагу підтримці та захисту прав людей з інвалідністю (вибачте за сарказм). Одним зі способів підтримки інвалідів є опіка, яка надає можливість допомагати та дбати про особу з обмеженими можливостями. У цій статті ми розглянемо процедуру становлення опікуном інваліда в Україні та поділимося корисною інформацією про обов’язки та переваги цієї ролі.

Хто є опікуном інваліда?

Опікун – це особа, яка приймає на себе відповідальність доглядати за особою з інвалідністю, забезпечує їй необхідну допомогу та підтримку у повсякденному житті. Опікун може бути членом сім’ї інваліда або іншою особою, яка добровільно взялася на себе цю роль.

Які закони регулюють опікунство інвалідів

Опікунство інвалідів в Україні регулюється низкою законодавчих актів, які забезпечують права та захист інтересів осіб з обмеженими можливостями. Основні закони, що стосуються опікунства інвалідів, включають:

 1. Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” – цей закон встановлює загальні принципи соціальної захищеності інвалідів, включаючи права та соціальні гарантії.
 2. Закон України “Про охорону прав дітей” – цей закон містить положення щодо захисту прав дітей з обмеженими можливостями, включаючи право на опіку та піклування.
 3. Кодекс України про сім’ю – цей кодекс визначає правові засади сімейних відносин, включаючи питання опіки та піклування про неповнолітніх інвалідів.
 4. Закон України “Про медичну реабілітацію інвалідів” – цей закон регулює питання медичної реабілітації інвалідів, включаючи необхідність опіки та піклування.
 5. Закон України “Про соціальну допомогу особам з інвалідністю” – цей закон встановлює порядок надання соціальної допомоги особам з інвалідністю, включаючи питання опіки та піклування.

Ці закони встановлюють правову базу для опіки та піклування про інвалідів українського суспільства. Вони спрямовані на захист прав інвалідів та забезпечення їм необхідної підтримки та допомоги.

Процедура становлення опікуном

Звернення до органів опіки та соціального захисту

Перший крок у становленні опікуном інваліда – звернення до відповідних органів опіки та соціального захисту. Для цього потрібно зібрати пакет документів, який включає:

 • Копію паспорта особи, яка бажає стати опікуном.
 • Медичне свідоцтво про інвалідність особи, яка потребує опіки.
 • Довідку від лікаря, що підтверджує необхідність опіки.
 • Заяву про бажання стати опікуном.

Розгляд заяви та призначення опікунства

Після подання заяви, відбувається розгляд справи органами опіки та соціального захисту. Вони перевіряють документи та проводять інтерв’ю з особою, яка бажає стати опікуном. Результати розгляду визначають призначення опікунства.

Отримання свідоцтва опікунства

Якщо заява на опікунство схвалена, особа, яка бажає стати опікуном, отримує свідоцтво про опікунство. Це офіційний документ, який підтверджує права та обов’язки опікунства.

Чи може опікун інваліда виїжджати за кордон

Опікун інваліда має певні права і обов’язки, але щодо можливості виїзду за кордон необхідно враховувати певні фактори та законодавство України.

Відповідно до чинного законодавства України, опікун може виїхати за кордон разом з інвалідом або окремо від нього, але потребує письмового дозволу від органів опіки та соціального захисту. Це стосується випадків, коли опікун відвідує іншу країну на певний період часу, але продовжує виконувати свої обов’язки щодо догляду та піклування про інваліда.

При отриманні дозволу на виїзд за кордон, опікун повинен враховувати такі моменти:

 1. Попереднє повідомлення органів опіки: Опікун повинен заздалегідь повідомити органи опіки та соціального захисту про свій намір виїхати за кордон і зазначити тривалість відсутності.
 2. Забезпечення догляду за інвалідом: Опікун повинен забезпечити належний догляд та піклування про інваліда під час своєї відсутності. Це може включати залучення інших родичів, опікунів або професійних доглядачів.
 3. Уповноваження іншої особи: У разі тривалої відсутності опікун може уповноважити іншу дорослу особу, наприклад, близького родича, який буде відповідальний за догляд за інвалідом.

Важливо пам’ятати, що опікун повинен дотримуватися всіх вимог та процедур, встановлених органами опіки та соціального захисту. Також варто уточнити конкретні вимоги та обмеження щодо виїзду за кордон у своєму регіоні, оскільки певні правила можуть відрізнятися залежно від місця проживання.

Обов’язки опікунів

Бути опікуном – відповідальна роль, яка вимагає певних обов’язків. Основні з них включають:

 1. Догляд та надання необхідної медичної допомоги.
 2. Забезпечення фізичної та психологічної підтримки.
 3. Допомога в повсякденних справах, таких як годування, особиста гігієна, одягання тощо.
 4. Координація з іншими медичними та соціальними службами для отримання необхідної допомоги та підтримки.

Мобілізація опікуна інваліда

Україна має встановлені правила та законодавство, які регулюють мобілізацію населення, включаючи опікунів інвалідів. Згідно із законодавством, в разі мобілізації опікуна йому надаються відповідні повноваження та обов’язки, пов’язані з доглядом і піклуванням про інваліда. Мобілізований опікун може отримувати допомогу від держави, яка спрямована на забезпечення належного догляду та підтримки інваліда.

Органи опіки та соціального захисту відповідають за координацію та проведення процедури мобілізації опікуна. В разі оголошення мобілізації, опікун повинен звернутися до відповідних органів заявою, в якій зазначає своє статус опікуна і прохання про надання відповідних інструкцій та підтримки для забезпечення догляду за інвалідом під час періоду мобілізації.

Органи опіки та соціального захисту розглядають заяви опікунів і вирішують питання про їхню мобілізацію з урахуванням потреб та інтересів інвалідів. Після розгляду заяви, опікунам можуть бути надані необхідні інструкції та організована підтримка для забезпечення безперебійного догляду та піклування про інваліда.

Заключні думки

Стати опікуном інваліда – це важлива та благородна роль, яка дозволяє надати підтримку особам з інвалідністю і вплинути на їхне життя. Процедура становлення опікуном в Україні включає звернення до органів опіки та соціального захисту, розгляд заяви та отримання свідоцтва опікунства. Опікун зобов’язаний доглядати за інвалідом, надавати необхідну підтримку і координувати отримання медичної та соціальної допомоги. Стати опікуном має свої переваги, включаючи розвиток емоційного зв’язку та відчуття задоволення від допомоги іншим. Станьте опікуном інваліда і внесіть позитивну зміну в життя людини, яка потребує допомоги і підтримки.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.