Як зберегти красу і здоров’я ніг на довгі роки?

Здоров'я ніг

Щодня ми відчуваємо колосальні навантаження: ходимо, бігаємо, займаємося спортом. Увечері ледве знімаємо взуття, перемагаючи важкість і болі в ногах, повземо до дивана і клятвено запевняємо себе, що вже відзавтра все буде по-іншому! Ми обов’язково дізнаємося, як дбати про ноги: почитаємо в Інтернеті, звернемося по пораду до фахівця і неодмінно суворо дотримуватимемося всіх рекомендацій. Але приходить завтра – і нам знову потрібно кудись іти, бігти, їхати. А ноги тим часом можуть нагадати про себе вельми неприємними способами. Якщо мозолі та в’яла шкіра псують тільки естетичне враження, то варикоз є серйозним захворюванням. Але як відрізнити втому від хвороби і правильно надати допомогу своїм ніжкам? Нас проконсультував лікар-ортопед і дав відповіді на всі поставлені нами запитання. Він розповів про найпоширеніші міфи, пов’язані з болями в ногах, і дав дієві рекомендації щодо лікування та профілактики варикозу.

Отже, наше бліц-опитування:

 1. Існує думка, що з настанням осінніх холодів колінні суглоби болітимуть і найліпшим засобом їх лікування є йодна сітка. Чи так це?
  – Частка правди в цьому є. Справді, більшість хвороб суглобів, наприклад, остеоартроз, часто загострюються навесні та восени. А ось йодна сітка тут навряд чи допоможе. Краще робити аплікації протизапальних або місцевоподразнювальних гелів, мазей, використовувати сухе тепло, різного роду компреси, що знімають набряк і запалення, а під час навантажень – спеціальні фіксатори (брейси) на суглоби. Самолікуванням захоплюватися не варто, краще узгодити все з фахівцем (ортопедом або ревматологом).
 2. Багато жінок впевнені, що найправильнішим взуттям для збереження здоров’я є балетки (якщо брати ширше – будь-яке взуття на плоскій підошві). Під час вагітності можна носити виключно таке взуття. Чи правильне їхнє твердження?
  – Ні, це неправильна думка. Взуття не має бути на плоскій підошві, але й підбори користі не принесуть, оптимальним взуттям для правильного розподілу навантажень у стопах є взуття на платформі (“танкетці”), з висотою в ділянці п’яти 4-6 см. Так само взуття не має бути дуже вузьким або, навпаки, широким. Неправильно підібране взуття може призвести до формування так званої поперечної плоскостопості, що, своєю чергою, веде до формування деформації I пальця – так званої “кісточки”. Особливо важливо приділяти увагу правильному підбору взуття під час вагітності, оскільки в цей період збільшується навантаження на стопи.
 3. Є думка, що в разі вивиху або забиття достатньо прикласти до хворого місця холод, і все мине. З такими травмами рідко звертаються до лікаря-ортопеда. Чи правильно це?
  – Це частково правильно. Холодотерапія – безумовно перше й основне, що можна зробити в домашніх умовах. Зазвичай рекомендується міхур із льодом або холодовий пакет на місце забою чи гематоми, обов’язково через тканину на 15-20 хв, далі перерва 1 година, потім знову холод і так 4-6 підходів у першу добу-дві. У деяких випадках холодотерапія актуальна до 7-10 днів. З іншого боку, пацієнти часто не можуть об’єктивно оцінити ступінь тяжкості травми. Тому я рекомендую практично у всіх випадках звернутися в травмпункт для огляду фахівцем. У деяких випадках може знадобитися сучасне обстеження – наприклад МРТ (магнітно-резонансна томографія).
 4. Існує поширена думка про те, що заняття легкою атлетикою є найефективнішими для підтримання гарної фізичної форми, і що цей вид спорту підходить усім без винятку. Чи так це?
  – Ні. Під час вибору фізичних навантажень багато що залежить від віку, стану здоров’я, фізичних кондицій тощо. Пацієнтам з артрозами колінних і тазостегнових суглобів заняття легкою атлетикою не рекомендуються. Оптимальні види спорту для таких пацієнтів – плавання і велосипед.
 5. Багато жінок переконані в тому, що, якщо наприкінці робочого дня ноги набрякли, з’явилося відчуття втоми та болю – найкращий засіб для полегшення такого стану – гаряча ванна. Яка думка лікаря?
  – Це теж невірно. Набрякають ноги здебільшого через м’язову недостатність стінок вен. Це може бути через генетичну схильність, надмірну масу тіла, слабку фізичну активність. З іншого боку, причиною набряків ніг може бути і плоскостопість, проблеми з нирками. Тому без консультацій фахівців – ангіохірурга (флеболога), ортопеда – точно не обійтися.
 6. Остеохондроз – хвороба “сидячого” способу життя. Багато хто вважає, що позбутися його неможливо, а полегшити свій стан можна тільки за допомогою сильнодіючого знеболювального. Чи так це?
  – Також невірно. Важливою частиною лікування остеохондрозу є ті ж заняття фізкультурою і спортом, лікувальна фізкультура, спрямована на зміцнення м’язового “корсета”, що підтримує хребетний стовп. Часто призначають спеціальні види масажу, підводне витягування, фізіотерапію, голкорефлексотерапію.
 7. Прийнято вважати, що артроз розвивається у людей похилого віку. Основна причина артрозу – вживання великої кількості солі. Чи правильне це твердження?
  – Це не так. Перші ознаки остеоартрозу з’являються у жінок 37-40 років, у чоловіків – зазвичай дещо пізніше. До відкладення солей це захворювання також жодного стосунку не має. Основна на сьогоднішній день теорія розвитку артрозу – генетична, коли успадковується спеціальний ген, відповідальний за структуру хряща, який починає проявляти себе за різних чинників, що привертають увагу, – надлишковій масі тіла, роботі “на ногах”, активних заняттях спортом із хронічною міктротравматизацією, наявності дисплазії (недорозвинення) суглоба, плоскостопості, попередніх операціях на суглобі, – наприклад, меніскектомії в колінному суглобі, попередньому внутрішньосуглобовому переломі і т. ін.

Як бачите, здоров’я ніг – справа серйозна. До будь-яких нездужань – від легких ударів до хронічних захворювань – потрібно ставитися уважно, підбирати правильне лікування і не забувати про профілактику. Якщо вчасно “взяти ноги в руки”, ваша хода на довгі роки залишиться легкою, а крок по життю – впевненим.

Кірова Єва

Кірова Єва