Загальний аналіз крові (ЗАК) є одним із найбільш інформативних і доступних методів лабораторної діагностики різних захворювань. ЗАК можна проводити незалежно від віку, статі та загального стану пацієнта, що робить його одним з найкращих лабораторних обстежень.
У мережі лабораторій INVIVO ми виконуємо аналіз крові на сучасних аналізаторах, досліджуємо від 21 до 35 параметрів і, за необхідності, підраховуємо окремі параметри вручну (наприклад, пошук атипових форм еритроцитів тощо). Ви можете здати загальний аналіз крові в будь-якому з пунктів забору або запросити фахівця для забору матеріалу у домашніх умовах.
Що потрібно знати про аналіз?
Кров складається з різноманітних клітин, які циркулюють через серце, артерії та вени, переносячи поживні речовини, гормони, вітаміни, антитіла та кисень до тканин організму.
Загальний аналіз крові використовується як широкомасштабний скринінговий тест для діагностики таких захворювань, як анемія, інфекції тощо. Це фактично комплексна діагностична панель, яка досліджує різні частини крові і охоплює наступне:
Кількість лейкоцитів (WBC) – це підрахунок фактичної кількості білих кров’яних тілець в об’ємі крові.
Диференціація лейкоцитів: визначає типи наявних лейкоцитів. Існує п’ять різних типів лейкоцитів, кожен з яких виконує свою функцію – захист від інфекцій, зміна проникності судин, формування відповіді на подразник з боку імунної системи. В аналізі крові позначаються наступні типи лейкоцитів: нейтрофіли, лімфоцити, моноцити, еозинофіли та базофіли.
Кількість еритроцитів (RBC): це підрахунок фактичної кількості еритроцитів в об’ємі крові. Як збільшення, так і зменшення кількості еритроцитів може вказувати на патологічні стани.
Гемоглобін визначає кількість білка, що переносить кисень у крові.
Гематокрит визначає співвідношення еритроцитів до рідкої частини крові. Він відображається у відсотках (від 0 до 100).
Кількість тромбоцитів — це кількість тромбоцитів у певному об’ємі крові. Як збільшення, так і зменшення кількості тромбоцитів може вказувати на кровотечу або захворювання кісткового мозку.
Середній об’єм тромбоцитів (MPV) – це машинне вимірювання середнього розміру тромбоцитів. Нові тромбоцити мають більший розмір, і збільшення MPV відбувається, коли виробляється більша кількість тромбоцитів.
Середній корпускулярний об’єм (MCV) – це вимірювання середнього розміру еритроцитів. MCV підвищений, коли еритроцити більші за норму (макроцитарні), наприклад, при анемії, спричиненій дефіцитом фолієвої кислоти або її нестачею. Коли MCV знижений, еритроцити менші за норму (мікроцитарні), що може свідчити про залізодефіцитну анемію, запалення або іноді про таласемію.
Середній корпускулярний розподіл гемоглобіну (MCH) – це розрахунок середньої концентрації гемоглобіну в еритроциті. Є одним з показників, за яким можна діагностувати дефіцит заліза або анемію.
Середня корпускулярна концентрація гемоглобіну (MCHC) – це розрахунок концентрації гемоглобіну всередині еритроцитів.
Знижені значення MCHC (гіпохромія) спостерігаються при станах, коли гемоглобін аномально розбавлений всередині еритроцитів, наприклад, при залізодефіцитній анемії, тривалому запаленні або таласемії. Підвищені значення MCHC (гіперхромія) спостерігаються в умовах, коли гемоглобін аномально концентрується всередині еритроцитів, наприклад, при спадковому або аутоімунному сфероцитозі.
Ширина розподілу еритроцитів (ШОЕ) – це розрахунок варіації розміру ваших еритроцитів. При деяких анеміях, таких як дефіцит заліза або дефіцит вітаміну В12, величина варіації (анізоцитоз) розміру еритроцитів (разом з варіацією форми — пойкілоцитоз) призводить до збільшення ШОЕ.
Підготовка до аналізу крові
Для дослідження використовується венозна кров. Забір матеріалу проводиться у першій половині дня, натщесерце. За 12 годин до аналізу необхідно відмовитися від жирної їжі, куріння, фізичних навантажень, вживання алкоголю та ліків. Певні ліки та біологічні добавки можуть вплинути на результати аналізу. Якщо ви не можете скасувати вживання препаратів, повідомте про це співробітнику лабораторного відділення. У день дослідження для спрощення забору крові можна випити склянку чистої негазованої води.
Розшифровка результатів
Результати загального аналізу крові можуть відрізнятися залежно від віку, статі, факту вагітності та індивідуальної клінічної історії. Ось чому важливо звернутись за розшифровкою аналізу до терапевта, сімейного лікаря чи педіатра.
Значне збільшення кількості лейкоцитів може допомогти підтвердити наявність інфекції та вказати на необхідність подальшого обстеження для виявлення її причини. Зменшення кількості еритроцитів (анемія) можна додатково оцінити за зміною розміру або форми еритроцитів, щоб визначити, чи причиною може бути зменшення виробництва, підвищена втрата або підвищене руйнування еритроцитів.
Багато станів призводять до збільшення або зменшення клітинних популяцій. Деякі з цих станів можуть потребувати лікування, тоді як інші минають самостійно. Деякі захворювання, такі як лейкози, можуть впливати на виробництво клітин кісткового мозку, збільшуючи виробництво одних клітин внаслідок інших або зменшуючи загальне виробництво клітин. Деякі ліки можуть зменшити кількість лейкоцитів, а дефіцит деяких вітамінів і нутрієнтів може спричинити анемію. Тест на лейкоцити може призначатися лікарем на регулярній основі для моніторингу цих станів і медикаментозного лікування.
На завершення
Запишіться на діагностику в INVIVO та пройдіть комплексний чек-ап! Дізнатися інформацію про доступні аналізи, акційні пропозиції або знайти найближчий до вас пункт забору можна на сайті invivo.ua. INVIVO: щодня піклуємось про здоров’я українців.