Болить вухо у дитини: що робити в домашніх умовах

Болить Вухо у Дитини

Кожен батько або мати знає, наскільки хвилюючою може бути ситуація, коли ваша дитина раптово скаржиться на біль у вусі. Це може статися в будь-який час дня чи ночі, і ваше перше бажання – негайно допомогти малюкові. Але що робити, коли ви далеко від лікарні, або коли біль став нестерпним уночі?

Причини болю в вусі

Хоча ми вже згадували, що біль у вусі може мати різні причини, давайте детальніше розглянемо деякі з них, щоб краще розуміти, з якими симптомами ми можемо мати справу.

 • Зовнішній отит: Це запалення наружної частини вуха, зазвичай викликане інфекцією. Це може статися після купання, коли вода залишається в вуху, створюючи сприятливе середовище для розвитку бактерій.
 • Середній отит: Це запалення середньої частини вуха, зазвичай в результаті інфекції. Часто відбувається після застуди або ГРВІ.
 • Віск в вухах: Іноді надлишок віска може призводити до забивання вуха, що викликає біль.
 • Травма: Травматичні пошкодження, такі як розрив барабанної перетинки, можуть викликати гострий біль у вусі.
 • Інші причини: Наявність чужорідного тіла в вусі, зубні проблеми, а також інфекції горла можуть викликати відчуття болю в вусі.

Ознаки і симптоми

При визначенні причини болю в вусі важливо звернути увагу на конкретні симптоми, які можуть супроводжувати цей біль. Розпізнавання цих ознак може допомогти лікарю встановити діагноз і призначити відповідне лікування.

 1. Відчуття “забитого” вуха: Це може бути знаком накопичення віска або наявності чужорідного тіла.
 2. Відсутність слуху: Якщо ви помітили, що ваша дитина реагує слабше на звуки або жаліється на погіршення слуху, це може бути симптомом розриву барабанної перетинки або іншого серйозного захворювання.
 3. Виділення з вуха: Це може бути ознакою інфекції. Виділення може мати різний колір та консистенцію в залежності від причини.
 4. Головний біль або біль у шиї: Ці симптоми можуть вказувати на поширення інфекції поза вухом.
 5. Висока температура: Гарячка, особливо якщо вона супроводжується іншими симптомами, може бути ознакою активної інфекції.
 6. Незвичайна поведінка дитини: Якщо дитина стала більш байдужою, роздратованою або не може нормально спати, це може бути відгуком на біль чи дискомфорт у вусі.

Рекомендації для лікування в домашніх умовах

Хоча серйозні випадки болю в вусі вимагають негайної консультації з лікарем, існують деякі методи, які можна використовувати вдома для тимчасового полегшення симптомів.

Теплі компреси

Прикладання теплого компреса до зовнішньої частини вуха може допомогти зменшити біль. Проте слід уникати введення води в вухо.

Болезаспокійливі

Препарати, такі як парацетамол або ібупрофен, можуть бути корисними для зменшення болю та гарячки. Завжди слідкуйте за дозуванням та консультуйтеся з педіатром перед прийомом ліків.

Уникайте чіпляння за вухо

Дитина може мати бажання чіпляти або дратувати боляче вухо, але це може тільки посилити біль та інфекцію.

Відсікайте зовнішні подразники

Уникайте гучних звуків та вітру, якщо дитина скаржиться на біль в вусі.

Не вводьте нічого в вухо

Це може шкодити барабанній перетинці або викликати додаткову інфекцію.

Віска видаляється самостійно

Не користуйтеся ватними паличками для видалення віска, це може штовхати його глибше в вухо.

Коли обов’язково потрібно звертатися до лікаря

У більшості випадків, коли дитина скаржиться на біль у вусі, це може бути лише короткочасним дискомфортом. Проте існують певні симптоми та обставини, при яких відвідування лікаря стає критично важливим.

 • Тривалий біль: Якщо біль не зникає або не стає меншим протягом 48 годин, це може бути показником серйозного захворювання.
 • Висока гарячка: Температура, яка тримається високою і не спадає протягом декількох годин, вимагає втручання лікаря.
 • Виділення з вуха: Якщо з вуха виділяється гній або кров, це може бути ознакою інфекції або розриву барабанної перетинки.
 • Втрата слуху: Якщо дитина раптово почала погано чути або втратила слух взагалі, негайно звертайтеся до спеціаліста.
 • Збільшені лімфатичні вузли: Ущільнені та болючі лімфовузли біля вуха або на шиї можуть свідчити про розповсюдження інфекції.
 • Наявність чужорідних тіл або травм: Якщо ви підозрюєте, що дитина могла пошкодити своє вухо або запхати туди якийсь предмет, обов’язково покажіть дитину лікарю.
 • Погіршення загального стану: Якщо дитина втратила апетит, стала апатичною, безсонною або проявляє інші симптоми загального нездоров’я, не чекайте — звертайтеся до медика.

Висновок

Біль в вусі у дитини – це завжди сигнал для батьків про можливі здоров’я проблеми. Можливо, причини цього симптому можуть бути не настільки серйозними, як ми спочатку подумали, і деякі з них можуть бути ліквідовані в домашніх умовах. Але навіть так, кожен випадок є індивідуальним, і необхідно пам’ятати про симптоми, які вимагають негайної медичної уваги.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.