“ChatGPT вибухає” – стаття Томаса Сміта на Medium

chat GPT

“ChatGPT вибухає. Твіттер завалений скріншотами програми, сайти з кодування на кшталт Stack Overflow вже забороняють відповіді, створені з її допомогою, а в неї пограли понад 1 мільйон людей” – Томас Сміт.

Також дослідник наголошує що ChatGPT навчений спеціально для роботи в якості чат-бота, але по суті він використовує ту ж саму технологію GPT-3, яка доступна вже більше двох років.

ChatGPT 3 демонструє не лише вражаючу технологію, але й вирішальну роль, яку відіграє доступ у перетворенні проривів на реальні можливості для використання. Упакувавши GPT-3 таким чином, щоб ним могли користуватися звичайні люди, OpenAI нарешті змусив людей сісти і усвідомити неймовірну силу сучасного ШІ.

Ми думаємо про Томаса Едісона як про винахідника лампочки, але не тому, що він насправді її винайшов, а тому, що він успішно випустив її на ринок і перетворив на те, що звичайні люди могли зрозуміти.

Це буде тенденцією в індустрії штучного інтелекту в майбутньому; компанії, які зроблять використання штучного інтелекту максимально простим, будуть процвітати.

Важливість сценаріїв використання

Більшість сучасних вражаючих систем штучного інтелекту побудовані на великих мовних моделях. Ці мовні моделі тренуються, по суті, на всіх текстах, створених людьми за останні 6000+ років.

GPT-3 з’їв 8 мільярдів сторінок тексту, майже кожну книгу, коли-небудь опубліковану, і всю Вікіпедію. Він виплюнув систему штучного інтелекту, яка має властивості загального інтелекту і може робити все – від написання морських пісень до розв’язання проблем кодування.

Аналогічно, багато утилітарного тексту в Інтернеті – наприклад, резюме меню ресторану або невеликі замітки про те, що ви знайдете в новому місті – вже написані системами штучного інтелекту, такими як GPT-3. Ви, мабуть, читали текст, написаний GPT-3, і навіть не знали про це.

Чому ж ChatGPT став такою сенсацією, якщо технологія, що лежить в його основі, вже давно відома?

Тому що ChatGPT робить цю технологію неймовірно доступною. Чат-бот є безкоштовним у використанні, і щодня люди можуть реєструватися і взаємодіяти з ним так, ніби вони переписуються з другом. Не можна сказати, що ChatGPT робить щось принципово нове. Він просто робить це таким чином, що звичайні люди можуть отримати доступ і, таким чином, бути враженими.

Забезпечити такий рівень доступності непросто. Сем Альтман з OpenAI поділився в Twitter, що відкриття ChatGPT для широкої громадськості призвело до деяких вражаючих обчислювальних витрат.

Як повідомляється, обробка кожного чату, надісланого в систему, коштує “кілька десятків центів”. Якщо системою користується 1 мільйон людей, OpenAI, ймовірно, вкладає кілька сотень тисяч доларів на день у підтримку роботи ChatGPT, не маючи при цьому ніякої безпосередньої економічної вигоди.

Академічні дослідники та інші люди, які зробили фундаментальні прориви в таких технологіях, як GPT-3, просто не можуть собі цього дозволити. Без ресурсів, які потрібно вкласти в забезпечення доступності технології, технологія не може вийти в реальний світ.

Як на це вплинув технологічний прогрес

Ця динаміка існує вже давно. Історія науки переповнена ситуаціями, коли дослідник розробляв проривну ідею, але його відштовхував підприємець або візіонер, який робив цю ідею легкодоступною для громадськості.

Ми думаємо про Томаса Едісона як про винахідника лампочки. Але насправді, перші лампочки зробили такі винахідники, як Василь Петров, Томас Райт та Джозеф Свон. Геній Едісона полягав в електрифікації громадських будівель, будівництві електростанцій та електропроводки, а також у тому, щоб зробити технологію видимою і доступною для звичайних людей.

Едісон, ймовірно, втратив купу грошей, виконуючи драматичні трюки, такі як будівництво повноцінної електростанції лише для освітлення будинку багатого фінансиста Джеймса Моргана, Нью-Йоркської фондової біржі та штаб-квартир кількох газет.

Але як тільки люди побачили переваги електричного освітлення, вони потребували його для своїх власних будинків. Зробивши технологію доступною і легко помітною – навіть ціною великих особистих витрат – Едісон відкрив для неї ринок, який виявився надзвичайно прибутковим.

У сфері ШІ зараз назріває щось подібне. ChatGPT показує, що розробка проривної технології не призведе до культурних змін, якщо ця технологія буде обмежена лабораторією або навіть потужними серверами B2B-клієнтів.

Для того, щоб така революційна технологія, як штучний інтелект, змогла вийти в реальний світ, вона повинна зачепити уяву звичайних людей. Люди повинні безпосередньо пограти з нею – і побачити її революційну силу – перш ніж технологія дійсно вплине на світ.

Оскільки сфера продовжує розвиватися, саме ті компанії, які продовжують робити технологію широко доступною – навіть за величезну ціну – в кінцевому підсумку досягнуть успіху.

OpenAI краще звикнути до цих вражаючих цін на обчислення. Вони будують революцію, а революції коштують дорого.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.