Чому Apple має всі шанси стати монополістом?

Чому Apple має всі шанси стати монополістом?

Останнім часом поширюється думка, що Apple є монополістом. Наступні моменти можуть пояснити, чи є Apple компанією-монополістом у сфері технологій.

Монополія визначається, як один продавець або виробник, який виключає конкуренцію з надання того самого товару чи послуги на ринку. Іншими словами, компанія повністю контролює свою галузь і має значну ринкову владу. Цей економічний термін часто належати до великих компаній, які використовують свій вплив для контролю над ринком і максимізації прибутку.

Apple, одна з найбільших у світі технологічних компаній, розширила свій бізнес на кілька секторів. Він домінував у індустрії смартфонів протягом багатьох років з того часу, як iPhone був розроблений і запущений Стівом Джобсом і його командою у 2007 році. За даними CNET, у 2022 році Apple посіла перше місце в четвертому кварталі з 25% частки ринку, за нею йшла компанія. Корейський електронний гігант Samsung на 20% і китайська Xiaomi на 11%. Ринкова частка Apple незначно відрізняється від частки Samsung і Xiaomi. Як стверджує інтернет магазин відновлених iPhone – https://icoola.ua/ доля ринку iPhone в Україні, складає понад 37%. Тобто, практично кожен третій українець користується або має в наявності смартфон від цієї компанії.

Таким чином, неможливо визначити, чи є Apple монополістом, лише оцінюючи її частку ринку.

Однак, на відміну від смартфонів Android, iPhone використовує систему iOS, що дозволяє Apple встановлювати свою політику та розповсюджувати свої продукти через онлайн-магазини та роздрібні магазини. Тим часом розробники додатків повинні сплачувати 30% додаткової комісії за всі внутрішні продажі в додатку. Що є досить високим показником у галузі! Проте, у цій політиці є деякі винятки та нюанси.

Хоча ставка комісії висока, Apple стверджує, що політика App Store є важливою для підтримки її якості та безпеки на різних платформах. Усі програми мають відповідати суворим принципам розповсюдження, щоб уникнути розгортання зловмисного програмного забезпечення.

Щодо комісії, яку сплачують розробники додатків, Apple може вважатися монополістом

Оскільки Apple домінує на ринку смартфонів, розробникам додатків доводиться погоджуватися з політикою комісії, щоб уникнути втрати великої бази користувачів Apple. Хоча основні програми все ще можуть приносити прибуток, другорядні, які все ще перебувають у бета-версії або мають невеликий обсяг, навряд чи можуть приносити прибуток. У звіті Конгресу США було встановлено, що Apple користується «монопольною владою» на ринку мобільних App Store, віддаючи перевагу своїм програмам і ставлячи в невигідне становище своїх конкурентів. Крім того, перевага Apple шкодить інноваціям і вибору для споживачів через підвищення цін.

Крім того, за даними CNN, у висновку Верховного суду США Apple, зокрема, не звинувачується в порушенні антимонопольного законодавства в 2019 році. Однак він постановив, що споживачі мають право подати до суду на компанію за монополістичну поведінку, оскільки вони купують програми безпосередньо в Apple. У позові зазначено, що комісія Apple була антиконкурентною, що могло призвести до підвищення цін для споживачів. Apple стверджувала, що це не монополія, а платформа для встановлення цін розробниками програм. Дехто каже, що якщо суд дозволить продовжити розгляд справи, це порушить ринок електронної комерції.

Крім смартфонів, Apple займає помітне місце в секторі персональних комп’ютерів. У четвертому кварталі 2022 року Apple поставила 17,2 відсотка всіх ПК у Сполучених Штатах, що менше, ніж продажі смартфонів. Порівняно з системою Windows, macOS дуже популярна серед споживачів. Однак деякі компанії, такі як Asus, Lenovo та Dell, є більш помітними, ніж Apple, у сфері ПК.

Apple заслужила репутацію завдяки своїй чистій базі коду щодо вихідного коду, середовища та бібліотеки

Вона розробила MacOS, IOS і платформу розробки програмного забезпечення Xcode. Вихідні коди є унікальними, і їх можна запускати лише на їхніх системах, але всі ці інструменти не єдиний вибір, який мають у руках програмісти.

Підсумовуючи, дещо важко визначити, чи є Apple монополістом. Дійсно, Apple має владу в деяких галузях, включаючи смартфони, ПК і програмне забезпечення, і використовує свої переваги для пошуку прибутку. Однак у нього все ще є кілька конкурентів у вищезгаданих секторах. Чи є практика Apple антиконкурентною, чи ні, залишається предметом дискусії. Однак результат триваючих судових викликів матиме вирішальне значення для отримання відповіді. Згодом законодавці та регулятори вирішать, чи є Apple технологічним монополістом.

Кірова Єва

Кірова Єва