Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Деякі акули повертаються в одні й ті ж місця, щоб розмножуватися десятиліттями

Гру 18, 2022
Акули

Деякі види акул повертаються до одних і тих же місць розмноження протягом десятиліть і живуть довше, ніж вважалося раніше, стверджують вчені, які вивчають тварин біля берегів Флориди.

Вчені з Акваріума Нової Англії виявили, що акули-няньки повертаються у води біля Сухих Тортуг, в 70 милях (113 кілометрів) від Кі-Уеста, щоб спаровуватися протягом 28 років. Вони також виявили, що тривалість життя акул продовжується принаймні до 40 років, а не до 24 років, як вважалося раніше.

Свої висновки дослідники опублікували у жовтні в журналі PLOS ONE в рамках найдовшого у світі дослідження шлюбної поведінки акул. Дослідження проливає нове світло на те, як акули розмножуються і яку роль відіграє навколишнє середовище в їх розмноженні, сказав Нік Уітні, старший науковий співробітник акваріума і співавтор дослідження.

“Це перший приклад, який показав довгострокове використання місця для спарювання”, – сказав Уітні. “Спостерігати за природною поведінкою акул в дикій природі неймовірно рідко, а спостерігати за шлюбною поведінкою – дійсно незвично”.

Вченим відомо, що акули-няньки використовували води біля Тортугських островів як місце розмноження принаймні з кінця 19-го століття, але питання про те, чи поверталися акули в цей район, залишалося відкритим. Дослідники за допомогою акваріума позначили 118 акул з 1993 по 2014 рік і виявили, що більше двох третин повернулися до місць розмноження в наступні шлюбні сезони.

Вчені пишуть, що це свідчення довготривалої вірності одному місцю “розкриває важливість виявлення та захисту місць спарювання для цього та інших” видів.

Члени дослідницької групи заявили, що вони не припускали, що одні й ті ж тварини будуть продовжувати спаровуватися на цьому місці протягом багатьох років поспіль. З усіх акул, що повернулися на ділянку, майже 60% спостерігалися більше 10 років, а 13% – більше 20 років.

Девід Шиффман, морський біолог з Університету штату Арізона, який не брав участі в дослідженні, сказав, що робота може відкрити нові перспективи щодо акул і того, як вони мігрують і використовують середовище проживання.

За його словами, це може стати ключем до їх збереження.

“Деякі з найбільш відомих видів акул є дуже мігруючими, регулярно перетинаючи океани. Тому дізнатися, що інші види є домосіди, які використовують одне і те ж середовище проживання з року в рік – це захоплююче”, – сказав Шиффман.

Сухі Тортуги – це віддалена група островів у Мексиканській затоці, яку полюбляють дайвери та орнітологи. За словами Уїтні, статус району як місця розмноження акул-няньок може опинитися під загрозою через прямий удар, якого він зазнав під час урагану “Ян” у вересні.

За їхніми словами, вчені поки що не змогли з’ясувати, чи витримали шторм їхні підводні станції моніторингу. Вони також не знають, чи повернулися акули. Самки акул виходять на мілководдя в цьому районі, щоб підготуватися до пологів у вересні та жовтні, сказав Райан Нотек, асоційований науковий співробітник акваріума і співавтор дослідження.

За словами Вітні, вразливість цього місця є вагомою причиною для захисту як акул, так і місць їхнього розмноження.

“Ці акули явно зацікавлені в тому, щоб повернутися в цей стан”, – сказав він. “Це була акула, яка колись вважалася малорухливою акулою, що сидить на дивані. Виявляється, вони набагато активніші”.