Уряди наблизилися до угоди на конференції з питань біорізноманіття

Чоловік у смокингу

На конференції ООН з’явилися ознаки того, що учасники переговорів наближаються до укладення угоди, яка захистить природу і забезпечить фінансування для створення природоохоронних територій і відновлення деградованих екосистем.

У неділю з’явилися ознаки того, що учасники переговорів на конференції ООН наближаються до угоди, яка захистить природу і забезпечить фінансування для створення заповідних зон і відновлення деградованих екосистем.

Китай, який головує на Конференції Організації Об’єднаних Націй з біорізноманіття, або COP15, випустив проект угоди, який передбачає захист 30% найважливіших світових наземних і морських територій до 2030 року. В даний час охороняється 17% наземних і 10% морських територій.

Проект також закликає до залучення 200 мільярдів доларів США до 2030 року на біорізноманіття та роботу над поетапним припиненням або реформуванням субсидій, які могли б забезпечити ще 500 мільярдів доларів США на природу. Як частина цього, він закликає до 2025 року збільшити щонайменше до 20 мільярдів доларів США щорічно або, за деякими оцінками, втричі суму, яка надходить до бідних країн. До 2030 року ця цифра зросте до 30 мільярдів доларів щороку.

Сьогодні ввечері проект передається на засідання всіх урядів і може бути прийнятий незабаром після цього.

“Сьогодні країни світу об’єдналися і розробили історичний проект, який передбачає захист щонайменше 30% нашої планети”, – сказав у своїй заяві Енрік Сала, постійний дослідник National Geographic та засновник програми “Чисті моря”. “Це визнання багаторічної роботи переговірників, дослідників, природоохоронців та корінних народів. Тепер нам просто потрібно зберегти політичну волю, щоб довести цю амбітну мету до фінішу, не зменшуючи її масштабів. Світові лідери повинні залишатися відданими сміливим діям у Монреалі”.

Міністри та урядовці з близько 190 країн в основному погоджуються, що захист біорізноманіття має бути пріоритетом, причому багато хто порівнює ці зусилля з переговорами з питань клімату, які завершилися минулого місяця в Єгипті.

Зміна клімату в поєднанні з втратою середовища існування, забрудненням і розвитком завдали удару по світовому біорізноманіттю: за однією з оцінок 2019 року, мільйон видів рослин і тварин можуть зникнути протягом десятиліть – темпи втрат в 1000 разів перевищують очікувані. Люди використовують близько 50 000 диких видів у повсякденному житті, і 1 з 5 людей з 8-мільярдного населення світу залежить від цих видів в їжі і доходах, йдеться в доповіді.

Але вони майже два тижні намагалися домовитися про те, як має виглядати цей захист і хто за нього платитиме.

Фінансування було одним з найбільш спірних питань, і делегати з 70 африканських, південноамериканських та азіатських країн покинули переговори в середу. Вони повернулися через кілька годин.

Бразилія, виступаючи від імені країн, що розвиваються протягом тижня, заявила в заяві, що має бути створений новий механізм фінансування, присвячений біорізноманіттю, і що розвинені країни щорічно надаватимуть 100 мільярдів доларів США у вигляді фінансових грантів країнам з економікою, що розвивається, до 2030 року.

“Всі елементи є для балансу незадоволення, який є секретом досягнення згоди в органах ООН”, – сказав П’єр дю Плессі, учасник переговорів з Намібії, який допомагає координувати африканську групу, в інтерв’ю агентству Ассошіейтед Прес. “Кожен отримав трохи того, що хотів, не обов’язково все, що хотів. Давайте подивимося, чи є тут дух єдності”.

Інші високо оцінили той факт, що документ визнає права корінних громад.

“Включаючи сильні формулювання, що захищають права корінних народів і місцевих громад та визнають корінні і традиційні території, текст надає можливість для нової ери партнерства, поваги та охорони природи на основі прав людини”, – сказав Брайан О’Доннелл, директор Кампанії за природу, у своїй заяві. “Це може стати зміною парадигми, до якої закликали вчені та лідери корінних народів”.

Але інші були стурбовані тим, що проект відкладає до 2050 року мету запобігання вимиранню видів і збереження цілісності екосистем.

Кірова Єва

Кірова Єва