Інвестиції в енергетичний перехід досягли $1 трлн

зелена енергетика

Ви можете подумати, що глобальна енергетична криза сповільнила інвестиції у відновлювану енергетику та чисті технології. Але ви помиляєтесь.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) щойно опублікував свій щорічний звіт “Тенденції інвестицій в енергетичний перехід”, і він містить дивовижні – і обнадійливі – висновки. Мало того, що глобальні інвестиції в енергетичний перехід вперше сягнули $1 трлн ($1,11 трлн, якщо бути точним), вони зросли на 31% порівняно з 2021 роком. Це відповідає траєкторії, встановленій з 2013 року: перехід до чистої енергетики відбувся.

“Наші висновки поклали край будь-яким дискусіям про те, як енергетична криза вплине на впровадження чистої енергетики, – прокоментував Альберт Чунг, керівник відділу глобального аналізу BNEF. “Замість того, щоб сповільнитися, інвестиції в енергетичний перехід зросли до нового рекорду, оскільки країни та підприємства продовжують виконувати плани переходу. Інвестиції в чисті енергетичні технології знаходяться на межі того, щоб обігнати інвестиції у викопне паливо, і не будуть озиратися назад”.

Збірний термін “інвестиції в енергетичний перехід” використовується BNEF для позначення будь-яких “коштів, витрачених на впровадження чистих технологій”, таких як чиста енергія, електромобілі, теплові насоси, уловлювання водню і вуглецю. За винятком ядерної енергетики, у всіх секторах у 2022 році було зафіксовано рекордні обсяги інвестицій: в електрифіковану теплоенергетику було вкладено $64 млрд, а в накопичувачі енергії – $15,7 млрд.

Однак основна частина інвестицій припадає на дві сфери: $495 млрд у відновлювані джерела енергії (зростання на 17% порівняно з попереднім роком) та $466 млрд в електрифікований транспорт (приголомшливе зростання на 54%). Незважаючи на ажіотаж навколо водню та уловлювання вуглецю, вони залишаються нескінченно малими в порівнянні з іншими галузями. Водень отримав найменше фінансових зобов’язань – лише $1,1 млрд у 2022 році (0,1% від загального обсягу).

Також домінують інвестиції лише однієї країни: Китаю. Витрати Китаю на енергетичний перехід сягають 546 мільярдів доларів – близько половини світових витрат. На другому місці США – 141 мільярд доларів у 2022 році, що на 11% більше, ніж у 2021 році. Однак ЄС (не показаний на графіку нижче) посідає неофіційне друге місце зі 180 мільярдами доларів. Лише на Китай припадає 91% інвестицій в акумуляторні технології.

Хоча цей переломний момент переходу у 2022 році не може не радувати, звіт BNEF також чітко вказує на те, як далеко нам ще потрібно пройти, щоб досягти Net Zero. Щоб досягти глобального нульового рівня викидів, інвестиції в енергетичний перехід повинні скласти в середньому 4,55 трильйона доларів США в період з 2023 по 2030 рік: це більш ніж втричі більше, ніж у 2022 році. Щоб досягти кінцевої мети Net Zero до 2050 року, інвестиції мають бути в сім разів більшими, ніж сьогоднішній рекордний обсяг.

Аналітики BNEF попрацювали зі своєю кришталевою кулею, прогнозуючи, де саме знадобляться ці інвестиції: зверніть увагу, що УЗВ та водень залишаються невеликими частинами загальної картини. Також зауважте, що, можливо, на диво, вони бачать, що ядерна енергетика практично зникає. А прихильники активного транспорту, можуть мати що сказати про величезні інвестиції в електрифікований транспорт, які перевищують 4 мільярди доларів США. (Тобто, якщо ми будемо наполегливіше працювати над ініціативою пішохідних 15-хвилинних міст, нам, можливо, знадобиться набагато менше електромобілів. Хоча, безперечно, нам потрібно більше електропоїздів та автобусів).

Альберт Чунг з BNEF також підкреслює цю проблему. Хоча цифри, опубліковані цього тижня, обіцяють “короткострокове створення робочих місць і допомогу у вирішенні середньострокових завдань енергетичної безпеки”, сувора правда полягає в тому, що “потрібно набагато більше інвестицій, щоб вийти на шлях до чистого нуля в довгостроковій перспективі”.

З наступного року ми очікуємо побачити щорічний звіт BNEF “Інвестиційні тенденції енергетичного переходу”, в якому інвестиції в чисті технології ще більше переважатимуть інвестиції у викопні види палива. Це вже щось, про що можна сказати. Але цього далеко не достатньо. Світ повинен продовжувати тиснути на педаль (електричну, а не газову). Як написала у своєму твіттері у відповідь на звіт Крістіна Карапатакі, віце-інвестор Breakthrough Energy Ventures, інвестиційної компанії, що займається чистими технологіями: “Інвестиції в чисту енергетику повинні в середньому втричі перевищувати цей рівень до кінця цього десятиліття, щоб стати на шлях реалізації сценарію BNEF “Чистий нуль”. Вперед!”

Кірова Єва

Кірова Єва