Коли і Куди Подавати Повідомлення та Звітність по КІК в Україні

Коли і Куди Подавати Повідомлення та Звітність по КІК в Україні

В умовах сучасної української економіки, важливим аспектом для бізнесу є розуміння як правильно підготувати повідомлення про КІК (звітності за контрольованими іноземними компаніями). Ця процедура має велике значення, оскільки допомагає запобігати ухиленню від сплати податків та забезпечує прозорість фінансових операцій. Нормативно-правова база, що регулює ці процеси, визначає чіткі терміни та порядок подання звітності. Розглянемо детальніше, які строки і механізми подання звітності по КІК необхідно враховувати українським суб’єктам господарювання, щоб відповідати чинному законодавству та уникнути можливих штрафних санкцій.

Терміни подання повідомлень та звітності

Важливим аспектом регулювання діяльності контрольованих іноземних компаній є дотримання встановлених термінів для подання повідомлень та звітності. Згідно з Податковим кодексом України, суб’єкти господарювання повинні звернути увагу на наступні моменти:

 • Відповідальність за прострочення: За недотримання строків подання звітності передбачені штрафні санкції.
 • Специфіка подання: У разі зміни податкових норм або умов діяльності КІК, суб’єкти господарювання зобов’язані надати відповідні зміни у звітності в установлені терміни.
 • Річна звітність: Подання річної звітності за КІК повинно відбуватися відповідно до календарного року. Звіт має бути поданий не пізніше 31 грудня року, що наступає за звітним періодом.
 • Звільнення від оподаткування КІК: Існують певні умови, за яких дохід КІК може бути звільнений від оподаткування в Україні. Наприклад, якщо основна діяльність компанії активна, і частка пасиву не перевищує 50% усієї суми доходів.

Процедура подання

Процедура подання КІК

Подання звітності про контрольовані іноземні компанії (КІК) в Україні регулюється Законом № 466-IX та додатковими змінами, ухваленими у 2022 році. Ось основні моменти, на які варто звернути увагу:

Підготовка документації

Перш за все, необхідно зібрати всі відповідні фінансові та юридичні документи, які відображають діяльність КІК. Це включає фінансові звіти, договори, рішення про управління та інші важливі матеріали.

Подання повідомлень

З 25.11.2022 року резиденти України, який заснував, ліквідував, придбав або втратив контроль над іноземною компанією, повиннен у термін 60-днів повідомити органи ДПС, направляючи повідомлення про КІК. Контролюючою особою в такому випадку може бути і фізична, а також юридична особа яка є резидентом України.

Повна форма Звіту

Звіт про КІК та порядок його заповнення визначені наказом Міністерства фінансів України №254 від 25.08.2022 року. У звіті необхідно відображати інформацію про фінансові результати КІК, зазначити суму доходу, прибутку, фактично виплаченого прибутку та інше.

Формат подання

Звіти мають бути оформлені відповідно до встановлених форм і стандартів. Це може включати електронне подання через відповідні податкові платформи.

Перевірка даних

Перед поданням необхідно уважно перевірити всі дані на точність і повноту інформації, щоб уникнути помилок, які можуть призвести до штрафів або додаткових перевірок.

Здійснення подання

Після підготовки та перевірки, звіт подається у визначений термін через встановлені канали комунікації з податковою службою.

Електронне подання

Електронне подання звітності по КІК відіграє ключову роль у спрощенні та оптимізації податкового процесу. Цей сучасний підхід має ряд переваг:

 • Швидкість та зручність: Електронне подання дозволяє здійснити процес швидко та ефективно, не виходячи з офісу або будинку.
 • Точність обробки даних: Автоматизація процесу знижує ризик людської помилки при введенні даних.
 • Миттєве отримання підтверджень: Відправники звітності мають можливість одразу отримати електронне підтвердження про прийняття документів податковою службою.
 • Зберігання документів в електронному вигляді: Це спрощує доступ та управління податковою документацією.

Часті помилки та як їх уникнути

Подання звітності по КІК може бути складним процесом, і часто підприємці стикаються з помилками, які можуть призвести до непотрібних правових і фінансових наслідків. Ось деякі з найбільш поширених помилок та поради щодо їх уникнення:

 • Неправильне визначення КІК: Підприємці повинні чітко розуміти критерії, що визначають компанію як КІК, щоб правильно відповісти на вимоги законодавства.
 • Пропуск термінів подання звітності: Встановлення нагадувань та регулярний огляд податкового календаря допоможе уникнути затримок.
 • Неповнота або неточність даних: Детальна перевірка всіх зібраних даних перед поданням звітності знизить ризик помилок.
 • Технічні помилки при електронному поданні: Перед поданням важливо перевірити всі технічні аспекти, такі як формат файлів та розміри документів.

Врахування цих порад може значно знизити ризик виникнення помилок при поданні звітності та повідомлень по КІК, забезпечуючи гладке ведення бізнесу в межах законодавчих рамок України.

Висновки

Подання звітності по КІК є важливою складовою управління бізнесом в Україні, яка вимагає уважності та дотримання встановлених правил та процедур. Врахування цих аспектів допоможе українським суб’єктам господарювання не тільки відповідати чинному законодавству, але й підтримувати прозорість та ефективність своєї фінансової діяльності.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.