Лихоманка у дітей — як правильно вимірювати температуру та коли звертатися до лікаря

Лихоманка у дітей — як правильно вимірювати температуру та коли звертатися до лікаря

Підвищення температури — це маркер багатьох патологічних станів, на який треба завжди звертати увагу. Воно може свідчити про розвиток інфекції, запалення, сильне перегрівання дитини чи навіть важкий алергічний чи аутоімунний процес. Як правило, навіть субфебрильна лихоманка вже супроводжується погіршенням загального стану — млявістю, поганим апетитом, плаксивістю у малих дітей. При цьому варто розуміти, як правильно виміряти температуру тіла та яких заходів слід вживати для її зниження. Наприклад, якщо лихоманка перевищує 38 °С, потрібно дати малечі жарознижувальні (наприклад, Парацетамол, сироп чи таблетки Ібупрофен), а якщо тримається нижче за цей показник — варто надати імунній системі шанс впоратися самостійно. Термометр має бути в кожній родині, особливо якщо ви маєте дітей.

Як вимірювати температуру дитині

Існує декілька способів виміряти дитині будь-якого віку температуру різними видами термометрів:

  1. Безконтактно. Для цього застосовують інфрачервоні термометри, які відображають температуру при наближенні до лоба малюка. Найшвидший та найкомфортніший метод для дитини, однак він не забезпечує достатньої точності через відсутність прямого контакту. Норма становить від 36,3 до 36,9 °С.
  2. У пахвовій западині. Досить точний метод, однак його важко застосувати для немовлят через необхідність притискати ручку до тіла. Норма температури в цій ділянці така ж.
  3. У ротовій порожнині. Нормальні показники перебувають у межах від 36,8 до 37,3 °С. Цей спосіб теж важко застосовувати для немовлят.
  4. У прямій кишці. Ідеально підходить для малих дітей, вважається найточнішим методом. Норма — від 37,3 до 37,7 °С.

Вибирати конкретний метод слід залежно від віку дитини, виду термометра та вашого бажання (наприклад, якщо ви боїтеся вимірювати температуру ректально, краще виберіть інший варіант). Головне — вірно оцінювати отриманий результат та своєчасно реагувати на патологічні зміни. Якщо стан дитини нормальний, а температура підвищена незначно, не слід використовувати медикаменти, адже це завадить роботі імунної системи.

Лихоманка у дітей

Коли звертатися по допомогу

У деяких ситуаціях не слід відмовлятися від візиту до педіатра:

  1. температуру неможливо знизити протягом тривалого часу;
  2. лихоманка тримається впродовж чотирьох днів або більше;
  3. незабаром після нормалізації стану він погіршився знову;
  4. дитина дуже млява та апатична за незначно підвищеної температури.

Перелічені ознаки свідчать про можливий розвиток серйозного патологічного процесу, для лікування якого потрібно терміново звернутись до лікаря.

Кірова Єва

Кірова Єва