Наука та соціальні медіа: Можливості та виклики

Наука та соціальні медіа: Можливості та виклики

У двадцять першому столітті соціальні медіа змінили спосіб спілкування та обміну інформацією між людьми. Вони перетворилися на потужний інструмент для зв’язку з усім світом, а також мають значний вплив на те, як проводяться наукові дослідження, як відбувається обмін результатами та як вони доносяться до громадськості.

У цій статті ми розглянемо важливість науки та соціальних медіа, а також можливості та виклики, які їх використання створює для наукових досліджень та комунікації.

Як пов’язані наука і соціальні медіа?

Соціальні медіа набувають все більшого значення у сфері науки, маючи низку переваг для дослідників та наукової спільноти.

Однією з головних переваг соціальних мереж є те, що вони дозволяють науковцям спілкуватися один з одним, розвивати професійні мережі та ділитися своїми знахідками. Науковці можуть використовувати соціальні медіа для поширення результатів своїх досліджень, допомагаючи збільшити вплив і вплив наукових досліджень, охоплюючи ширшу аудиторію за межами своєї спільноти.

Соціальні медіа також можуть полегшити обмін даними і ресурсами, що може призвести до більш ефективних і спільних досліджень, а отже, прискорити наукові відкриття і зменшити дублювання зусиль.

Крім того, соціальні медіа можна використовувати для залучення науковців з інших дисциплін, які не мали б можливості працювати в інший спосіб. Це може призвести до появи нових дослідницьких ідей і тем, а також міждисциплінарних підходів до наукових проблем.

Нарешті, соціальні медіа можуть слугувати для залучення громадськості до науки і розвитку наукового розуміння, тим самим підвищуючи суспільну довіру і підтримку наукових досліджень.

Важливість використання соціальних мереж для поширення наукових відкриттів

Соціальні медіа здатні посилити вплив досліджень і сприяти науковій зрозумілості завдяки взаємодії з більшою аудиторією, отриманню зворотного зв’язку в реальному часі та підвищенню обізнаності громадськості про науку. Було кілька випадків, коли соціальні медіа значно просунули науку вперед, демонструючи їхню важливість:

  • Спалах лихоманки Ебола в Західній Африці: Під час епідемії лихоманки Ебола в Західній Африці в 2014 році соціальні медіа використовувалися для відстеження передачі хвороби та поширення інформації про профілактику і лікування. Науковці та працівники системи охорони здоров’я використовували соціальні мережі для спілкування один з одним і з громадськістю, а також для координації дій у відповідь на спалах хвороби.
  • Моніторинг землетрусів: Соціальні мережі використовуються для моніторингу землетрусів та інших природних катастроф. Наприклад, під час землетрусу і цунамі 2011 року в Японії Twitter використовувався для поширення інформації про катастрофу і пошуку зниклих безвісти.
  • CORD-19 (Відкритий набір даних для досліджень COVID-19): Набір даних CORD-19 – це спільна робота вчених, дослідників і технологічних компаній, спрямована на забезпечення повного ресурсу для наукових досліджень COVID-19. Ініціатива розпочалася в соціальних мережах у 2020 році, коли дослідники опублікували заклик до дії в Twitter, попросивши допомогти зібрати колекцію наукових досліджень про COVID-19.

Ініціативи у сфері науки та соціальних мереж

Зростаюче використання соціальних мереж та інших онлайн-платформ для наукової комунікації також призвело до появи широкого спектру ініціатив, спрямованих на краще розуміння впливу науки та соціальних мереж.

Альтметрія

Однією з таких ініціатив стала альтметрія – метод кількісної оцінки впливу результатів наукових досліджень на соціальні мережі, новинні ЗМІ, блоги та інші онлайн-платформи. Він дає більш повне уявлення про увагу, яку отримують дослідження. Щоб дізнатися більше, прочитайте “Altmetric: остаточний посібник з підвищення видимості ваших досліджень”.

Impactstory та Open Science Framework (OSF)

Impactstory та Open Science Framework (OSF) – це дві веб-платформи, які слугують для організації та розповсюдження результатів досліджень. Impactstory фокусується на альтернативних показниках оцінки впливу досліджень, таких як згадки в соціальних мережах, завантаження та цитування, тоді як OSF зосереджується на інструментах для організації та розповсюдження дослідницьких проектів, таких як препринти, дані та програмне забезпечення.

Дезінформація та фейкові новини в соціальних мережах

Дезінформація та фейкові новини в соціальних мережах є серйозною проблемою, що постійно розвивається. Дезінформація – це цілеспрямоване поширення неправдивої або оманливої інформації, тоді як фейкові новини – це навмисне поширення неправдивих або сфабрикованих історій.

Соціальні мережі були піддані критиці за свою роль у поширенні дезінформації та фейкових новин і почали розробляти низку контрзаходів.

Наприклад, деякі платформи запровадили процедури перевірки фактів і зменшили кількість інформації, яка була визнана фейковою або такою, що вводить в оману. Інші запровадили стандарти, які обмежують певні види дезінформації або вимагають маркувати дописи, що містять спірні матеріали.

Однак боротьба з дезінформацією та фейковими новинами в соціальних мережах потребує комплексної і тривалої стратегії. Підвищення медіаграмотності, сприяння відповідальному обміну інформацією, підтримка незалежних організацій, що займаються перевіркою фактів, і покладання на платформи відповідальності за їхню роль у поширенні дезінформації та фейкових новин – усе це альтернативи для вирішення цих серйозних і тривожних проблем.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.