Ігристе вино та бенгальські вогні – це новорічні традиції, що популярні в різних країнах світу. В Україні на Новий рік давно готують салат олів’є, оселедець під шубою та холодець. Вважається, що їх наявність на святковому столі сприятиме достатку протягом року. Пропонуємо добірку новорічних страв інших країн, що забезпечать здоров’я та фінансове благополуччя.
Польща
У Польщі прийнято зустрічати Новий рік червоним борщем із грибами та крокетами – пундиками з м’ясного фаршу та овочів, обсмажених у фритюрі. Вони обов’язково мають бути гарячими. Якщо не виходить подати їх відразу після випікання, для розігрівання використовують печі СВЧ.
Греція
Напередодні свята греки печуть особливий дріжджовий пиріг, присвячений Святому Василію, – василопіта. У ньому захована маленька монета. Коли 1 січня сім’я та гості сідають за стіл, кожен отримує по шматочку пирога. Кому дістанеться шматочок з монетою всередині, того порадує успіх і благословення протягом усього року.
Нідерланди
Напередодні свят і першого дня Нового року на голландських столах переважають оліболени – невеликі дріжджові пончики з родзинками, журавлиною та шматочками яблук, посипані цукровою пудрою. Протягом останніх двох місяців року Олієболлен продається на ярмарках. За легендою, ті, хто їх з’їсть, будуть захищені від гніву Перхти – язичницької богині, що випаровує животи непокірним племенам. Проте її меч вислизає із животів тих, хто з’їв жирні пончики. Тобто тих, хто спожив цю страву, увесь рік буде супроводжувати везіння.
Іспанія
Коли напередодні Нового року годинник б’є опівночі, іспанці з’їдають 12 виноградин, які символізують дванадцять місяців прийдешнього року. Солодкі символізують добрі часи, а кислі – погані місяці. Причому виноград потрібно їсти стоячи на лівій нозі, щоб легко увійти в новий рік на правій нозі.
Китай
Китайський Новий рік святкується наприкінці січня. Основна страва – традиційні пельмені цзяоцзи, які вважаються символом багатства та довголіття. Форма пельменів має нагадувати старі китайські гроші.
Італія
Напередодні Нового року італійці їдять cotechino con lenticchie – це рагу, приготоване з сочевицею та котечино, – дуже жирною ковбасою з м’яса, свинячої шкіри та бекону, приправленою розмарином. Сочевиця має форму монети, що символізує достаток та багатство, а котечине просто приносить щастя. Ця обов’язково повинна включати: цибулю, моркву, селеру, овочевий бульон та томатну пасту.
Японія
Щоб відсвяткувати Новий рік, японці їдять тосикоші соба опівночі. Це особливий вид макаронів із гречаного борошна, що символізує довге життя. Їх не можна різати, а потрібно їсти у тому вигляді, в якому вони подані. Свято Осігацу відзначається 1 січня. Саме тоді їдять особливу традиційну страву осети рорі, яка включає кілька страв, захованих у красивій коробочці дзюбако. До неї входять:
- риба, приготована на грилі,
- ікра оселедця,
- морські водорості,
- чорна соя,
- моті – пельмені з клейкого рису або рисового борошна, начинені пастою з солодких бобів та покриті чорним кунжутом.
Однак найбільший новорічний кулінарний атракціон для японців – синій тунець, одна з найдорожчих риб у світі. Ця страва обов’язково має бути на столах заможних людей. Важливим є колір м’яса – хоча тунець і називається синім, м’ясо у нього рожеве.
Усі ці страви мають символічне значення. Вони символізують щастя та успіх.
Скандинавія
Новорічний пудинг рисгрінсгрет особливо популярний у Швеції та Норвегії. Це різновид рисового пудингу, приготованого на жирному молоці і подається з корицею, олією та малиновим соусом. Для приготування цього соусу використовують спеціальні соковитискачі. Його готують із особливого, дуже липкого рису, схожого на той, з якого готують різотто. У блюді захований мигдаль. Його знахідка має забезпечити щасливчику здоров’я та процвітання протягом усього року. Дехто каже, що той, хто знайде мигдаль, незабаром змінить свій сімейний стан. Хто знайде горіх у своїй порції, у того буде благополуччя наступного року.
Німеччина
Напередодні Нового року німці люблять їсти берлінери або крапфени – пундики, посипані цукровою пудрою та залиті фруктовим джемом. Дехто жартома наповнює їх гірчицею.
Сальвадор
За хвилину до опівночі напередодні Нового року мешканці Сальвадора розбивають яйце у склянку із водою. Коли годинник б’є дванадцять, всі дивляться на форму жовтка, що утворився. Ця гадання покликане допомогти зрозуміти, що принесе прийдешній рік.
Австрія та Чехія
Новорічною фірмовою стравою у країнах колишньої Австро-Угорської монархії є апфельштрудель, тобто штрудель із яблуками. Це листковий багатошаровий торт із солодкою начинкою, збагаченою корицею та родзинками. Найбільше він смакує в теплому вигляді.
Мексика
Тамалес – одна з найстаріших і найпопулярніших мексиканських страв, що символізує достаток. Вона нагадує голубці. Особливо популярна на Різдво та Новий рік. Тісто для тамалес готують із кукурудзяного борошна, начиняють м’ясом (куркою, свининою та яловичиною), сиром, підсмаженою квасолею і загортають у кукурудзяне листя. Потім його готують на пару. Найчастіше їдять із разом із соусом сальсою.
Філіпіни
На Філіппінських островах під час святкової новорічної вечері на столі обов’язково має бути 12 круглих фруктів. Кожен фрукт символізує процвітання протягом наступних 12 місяців нового року. Жителі цієї країни вірять, що круглі предмети приносять щастя та задоволення у духовному, матеріальному та повсякденному житті.
Спільний звичай для всіх народів світу – святковий стіл, заставлений їжею. Цього дня варто вибирати круглий посуд, який є символом нескінченної циклічності – щось закінчується та починається, як у календарі.