Оппенгеймер помилково позбавлений допуску до державної таємниці – США

Прапор США

Адміністрація Байдена скасувала рішення десятирічної давнини про скасування допуску до державної таємниці Роберта Оппенгеймера, фізика, якого називають батьком атомної бомби за його провідну роль у Манхеттенському проекті часів Другої світової війни.

Міністр енергетики США Дженніфер Гранхолм заявила, що рішення Комісії з атомної енергії 1954 року було прийнято з використанням “недосконалого процесу”, який порушував власні правила комісії.

“З плином часу з’явилося більше доказів упередженості і несправедливості процесу, якому піддався доктор Оппенгеймер, в той час як докази його лояльності і любові до країни тільки ще більше підтвердилися”, – йдеться в заяві Гранхольма, опублікованій в п’ятницю.

Оппенгеймер, який помер в 1967 році, очолював Манхеттенський проект, в рамках якого були розроблені атомні бомби, скинуті на Хіросіму і Нагасакі під час Другої світової війни. Пізніше фізик-теоретик був звинувачений у комуністичних симпатіях, і його допуск до державної таємниці був скасований після чотиритижневого слухання за зачиненими дверима.

Позбавляючи Оппенгеймера допуску, Комісія з атомної енергії не стверджувала, що він розкрив або неправильно поводився з секретною інформацією, а також не ставила під сумнів його лояльність до країни, згідно з наказом Гранхольма. Комісія, однак, дійшла висновку, що в його характері були “фундаментальні недоліки”.

Через роки юрист Комісії з атомної енергії після внутрішнього розслідування дійшов висновку, що “система дала збій” і “було вчинено суттєву несправедливість по відношенню до лояльного американця”, згідно з розпорядженням міністра.

За словами Гранхольма, рішення комісії було продиктоване бажанням її політичного керівництва “дискредитувати Оппенгеймера в публічних дебатах щодо політики в галузі ядерної зброї”.

“Такі політичні мотиви не повинні мати місця в нашому процесі кадрової безпеки”, – написала вона.

Сенатор США від штату Вермонт Патрік Ліхі привітав скасування рішення, заявивши, що рішення 1954 року було прийнято після “явно несправедливого і неетичного слухання, яке сьогодні було б рішуче засуджено”.

“Це рішення підтверджує, що урядові вчені, як відомі, як Оппенгеймер, так і технічні працівники, які виконують свою повсякденну роботу – в тому числі ті, хто бажає підняти питання безпеки або висловити непопулярні думки з питань національної безпеки – можуть робити це вільно, і що їхні справи будуть справедливо розглянуті на основі фактів, а не особистої ворожнечі або політики”, – йдеться в заяві Ліхі.

Це рішення було прийнято в той час, коли історія Оппенгеймера прямує на великий екран. Очікується, що фільм Крістофера Нолана “Оппенгеймер” вийде на екрани в липні. Фільм знятий за мотивами біографії Кая Берда та Мартіна Дж. Шервіна, відзначеної Пулітцерівською премією, “Американський Прометей: Тріумф і трагедія Роберта Оппенгеймера” з Кілліан Мерфі в головній ролі.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.