Пільги, які має дружина учасника бойових дій згідно закону станом на 2024 рік

Пільги, які має дружина учасника бойових дій згідно з закону станом на 2024 рік

Дружини учасників бойових дій мають важливу роль у підтримці своїх чоловіків, які захищають нашу країну. Держава визнає цю роль і надає їм ряд пільг, які допомагають полегшити їхнє повсякденне життя та забезпечити соціальний захист. У 2024 році ці пільги включають медичні, освітні, житлові та інші соціальні привілеї.

Пенсійні пільги та додаткові виплати

Додаткові пенсійні виплати:

 • Соціальні надбавки: Дружини учасників бойових дій отримують соціальні надбавки до пенсій. Ці надбавки можуть варіюватися в залежності від статусу та категорії, до якої належить сім’я військовослужбовця. Наприклад, додаткові виплати можуть включати компенсації за втрату годувальника або інші спеціальні надбавки для підтримки родинного бюджету.
 • Допомога на дітей: Якщо в родині є діти, передбачені додаткові виплати на їх утримання. Це включає соціальні виплати, що сприяють забезпеченню дитячих потреб, таких як освіта, медичне обслуговування та інші життєві потреби.

Пенсії по втраті годувальника:

 • Пенсія по втраті годувальника: Дружини учасників бойових дій, які втратили свого чоловіка під час виконання ним службових обов’язків, мають право на пенсію по втраті годувальника. Розмір цієї пенсії залежить від офіційного стажу служби та інших критеріїв, визначених законодавством. Ця пенсія є важливою підтримкою для родин, які втратили основне джерело доходу.

Пенсії за вислугу років:

 • Пільгові умови для виходу на пенсію: Дружини учасників бойових дій можуть скористатися пільговими умовами для виходу на пенсію. Це означає, що вони мають право вийти на пенсію раніше встановленого пенсійного віку за умови наявності відповідного стажу та інших критеріїв, що дозволяє забезпечити їх соціальний захист на більш ранньому етапі життя.

Щомісячні соціальні виплати:

 • Додаткові щомісячні виплати: Дружини учасників бойових дій також можуть отримувати додаткові щомісячні виплати від держави. Ці виплати призначені для компенсації витрат на медичне обслуговування, лікування, реабілітацію, а також інші необхідні потреби, що виникають у повсякденному житті.

Процедура оформлення:

 • Заява до Пенсійного фонду України: Для отримання пенсійних пільг та додаткових виплат, дружини учасників бойових дій повинні подати відповідну заяву до Пенсійного фонду України. Це можна зробити особисто в будь-якому сервісному центрі ПФУ, через пошту, або за допомогою електронного кабінету на вебпорталі ПФУ. Важливо також надати всі необхідні документи, що підтверджують статус учасника бойових дій та право на пільги

Комунальні пільги

Знижка на оплату комунальних послуг

Дружини учасників бойових дій мають право на знижку 75% на оплату комунальних послуг. Це стосується оплати за газ, електроенергію, водопостачання та опалення. Важливо відзначити, що знижка застосовується на певну площу житла, яка встановлена законодавством. Наприклад, якщо сім’я проживає у квартирі площею до 21 квадратного метра на одну особу та додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, ці площі підпадають під дію пільги.

Пільгові умови на користування зв’язком

Дружини учасників бойових дій мають право на пільгові умови користування послугами зв’язку. Це включає знижки на встановлення квартирних телефонів, які становлять 20% від основної вартості та 50% від додаткових робіт. Абонементна плата за користування телефоном також встановлюється зі знижкою у розмірі 50% від тарифів.

Компенсація витрат на опалення

У випадках, коли будинки, в яких проживають дружини учасників бойових дій, не підключені до центрального опалення, держава компенсує до 75% витрат на закупівлю палива для опалення. Це стосується як рідкого, так і твердого палива, яке використовується для опалення житла.

Безкоштовний проїзд у громадському транспорті

Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, а також міжміським транспортом приміського сполучення. Для цього потрібно мати при собі відповідне посвідчення, яке підтверджує статус члена сім’ї учасника бойових дій.

Пільгове встановлення лічильників

Дружини учасників бойових дій мають право на пільгове встановлення лічильників газу, води та електроенергії. Це включає часткову або повну компенсацію вартості встановлення лічильників, що допомагає значно зменшити витрати на комунальні послуги.

Спрощена процедура оформлення

Для отримання комунальних пільг дружини учасників бойових дій повинні подати відповідну заяву до органів соціального захисту. Процедура передбачає надання документів, що підтверджують статус учасника бойових дій та його членів сім’ї, а також документи, що підтверджують право на житло та прописку. Заяву можна подати особисто, через пошту або онлайн через вебпортал електронних послуг.

Житлові пільги для дружин учасників бойових дій

Першочергове право на отримання житла

Дружини учасників бойових дій мають першочергове право на отримання житла в разі потреби поліпшення житлових умов. Це означає, що вони можуть претендувати на нове житло або поліпшення існуючих житлових умов поза чергою. Таке право закріплене на законодавчому рівні і передбачає, що держава забезпечує пріоритет для цих сімей у програмах соціального житла.

Пільги на отримання кредитів на житло

Дружини учасників бойових дій можуть скористатися пільговими умовами кредитування на придбання житла. Це включає знижені відсоткові ставки на іпотечні кредити або можливість отримання безпроцентних кредитів на певний період. Такі кредити часто надаються за рахунок державних програм підтримки військових та їх сімей.

Компенсація вартості оренди житла

Якщо родина не має власного житла і змушена орендувати його, держава може компенсувати частину або всю вартість оренди. Для цього необхідно подати відповідні документи, що підтверджують статус учасника бойових дій та право на пільгу, до органів соціального захисту. Компенсація надається у формі щомісячних виплат або знижок на орендну плату.

Пільгове будівництво та реконструкція житла

Дружини учасників бойових дій мають право на пільгові умови для будівництва або реконструкції власного житла. Це може включати знижки на будівельні матеріали, пільгове кредитування будівництва або державні субсидії на реконструкцію існуючого житла. Такі заходи допомагають родинам поліпшити свої житлові умови за рахунок державної підтримки.

Житлові субсидії

Дружини учасників бойових дій можуть отримувати житлові субсидії, які допомагають зменшити фінансове навантаження на оплату житлово-комунальних послуг. Субсидії надаються на підставі доходів сім’ї та можуть покривати значну частину витрат на комунальні послуги. Для отримання субсидії необхідно звернутися до місцевих органів соціального захисту з відповідною заявою та документами.

Процедура оформлення житлових пільг

Для отримання житлових пільг дружини учасників бойових дій повинні подати заяву до органів соціального захисту або місцевої адміністрації. Заява повинна супроводжуватися документами, що підтверджують статус учасника бойових дій та право на пільги. Процедура може включати перевірку умов проживання та потреби у поліпшенні житлових умов. Заяву можна подати особисто, поштою або через електронний кабінет на відповідному порталі державних послуг.

Медичні пільги для дружин учасників бойових дій

Безкоштовне медичне обслуговування:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовне медичне обслуговування в державних та комунальних закладах охорони здоров’я. Це включає безкоштовні консультації лікарів, лабораторні дослідження, діагностичні процедури та лікування в стаціонарі.

Безкоштовне забезпечення медикаментами:

 • Дружини учасників бойових дій забезпечуються необхідними ліками безкоштовно або на пільгових умовах. Це стосується як ліків, що видаються за рецептами лікарів, так і тих, що необхідні для лікування хронічних захворювань.

Реабілітаційні послуги:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовні реабілітаційні послуги, включаючи фізіотерапію, психотерапію, та інші форми реабілітації. Це допомагає їм відновлювати здоров’я після перенесених захворювань або травм.

Санаторно-курортне лікування:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на санаторно-курортне лікування за рахунок держави. Це включає безкоштовні путівки до санаторіїв та курортів для профілактики та лікування хронічних захворювань. Вони також мають пріоритетне право на отримання таких путівок.

Пільгові умови стоматологічного обслуговування:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовне або пільгове стоматологічне обслуговування, включаючи лікування та протезування зубів. Це допомагає забезпечити повноцінний догляд за зубами та ротовою порожниною.

Психологічна підтримка:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовну психологічну допомогу та підтримку. Це включає консультації психологів, психотерапевтів та участь у групових терапіях, що допомагає справлятися з психологічними та емоційними труднощами, пов’язаними з військовою службою їхніх чоловіків.

Спрощена процедура отримання медичних пільг:

 • Для отримання медичних пільг дружини учасників бойових дій повинні подати заяву до місцевого управління охорони здоров’я або до відповідного медичного закладу. Процедура включає надання документів, що підтверджують статус учасника бойових дій та право на медичні пільги. Заяву можна подати особисто, через пошту або онлайн через відповідні електронні сервіси.

Освітні пільги для дружин учасників бойових дій

Пріоритетний вступ до навчальних закладів:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на пріоритетний вступ до вищих навчальних закладів, коледжів та професійно-технічних училищ. Це означає, що при рівних умовах конкурсного відбору вони мають перевагу перед іншими абітурієнтами. Цей пільговий режим допомагає забезпечити доступ до освіти для сімей військовослужбовців.

Переведення на бюджетну форму навчання:

 • У випадку, якщо дружини учасників бойових дій навчаються на контрактній формі, вони мають право на переведення на бюджетну форму навчання за умови відсутності академічної заборгованості та наявності вільних місць у відповідному навчальному закладі. Це допомагає значно знизити фінансове навантаження на родину.

Безкоштовне або пільгове проживання в гуртожитках:

 • Дружини учасників бойових дій мають право на безкоштовне або пільгове проживання в гуртожитках навчальних закладів. Це право забезпечує комфортні умови проживання під час навчання, що важливо для зосередження на навчальному процесі та досягнення академічних успіхів.

Соціальні стипендії:

 • Дружини учасників бойових дій можуть отримувати соціальні стипендії, якщо навчаються на денній формі навчання та не мають академічної заборгованості. Соціальні стипендії надаються для підтримки студентів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують додаткової фінансової допомоги.

Пільги на оплату за навчання:

 • У деяких випадках дружини учасників бойових дій можуть отримувати знижки на оплату за навчання в приватних або державних навчальних закладах. Це може включати часткову або повну компенсацію вартості навчання за рахунок державних програм або фондів підтримки ветеранів та їх сімей.

Програми підвищення кваліфікації та перепідготовки:

 • Дружини учасників бойових дій мають доступ до державних програм підвищення кваліфікації та перепідготовки. Ці програми дозволяють отримати нові професійні навички, що підвищують шанси на працевлаштування та кар’єрний розвиток. Держава покриває витрати на навчання у таких програмах.

Психологічна підтримка в навчальних закладах:

 • Навчальні заклади забезпечують психологічну підтримку для дружин учасників бойових дій. Це включає консультації психологів, участь у групових тренінгах та інші форми психологічної допомоги, що допомагають справлятися з емоційними труднощами під час навчання.

Податкові пільги для дружин учасників бойових дій

Знижка на податок на майно:

Дружини учасників бойових дій мають право на знижку або звільнення від сплати податку на майно. Це стосується як нерухомого майна (квартири, будинки), так і рухомого майна (автомобілі). Зазвичай, податкові пільги поширюються на одне основне житло та один транспортний засіб, що значно зменшує фінансове навантаження на родину.

Звільнення від земельного податку:

Дружини учасників бойових дій звільняються від сплати земельного податку на ділянки, що перебувають у їх власності. Це стосується як земель під приватними будинками, так і дачних та садових ділянок. Відповідні зміни до законодавства спрямовані на підтримку родин військовослужбовців, забезпечуючи їм додаткові фінансові пільги.

Пільги на сплату податку з доходів фізичних осіб (ПДФО):

Дружини учасників бойових дій можуть скористатися пільгами на сплату податку з доходів фізичних осіб. Це включає знижені ставки ПДФО або повне звільнення від сплати цього податку в залежності від виду доходу та його розміру. Така пільга сприяє підвищенню рівня доходу родини, залишаючи більше коштів для власних потреб.

Податковий кредит на навчання:

Якщо дружини учасників бойових дій навчаються у вищих навчальних закладах, вони можуть скористатися податковим кредитом на оплату навчання. Це дозволяє зменшити базу оподаткування на суму, витрачену на навчання, що знижує загальне податкове навантаження на сім’ю. Податковий кредит може бути застосований до витрат на навчання у будь-якому вищому навчальному закладі, акредитованому державою.

Відшкодування податку на додану вартість (ПДВ):

Дружини учасників бойових дій можуть отримати відшкодування ПДВ на певні види товарів і послуг. Це може включати медичне обслуговування, навчання, житлово-комунальні послуги та інші необхідні витрати. Відшкодування здійснюється на підставі поданих документів, що підтверджують статус учасника бойових дій та понесені витрати.

Спрощена процедура подання податкових декларацій:

Дружини учасників бойових дій можуть скористатися спрощеною процедурою подання податкових декларацій. Це включає можливість електронного подання декларацій через особистий кабінет на вебпорталі Державної податкової служби, що робить процес звітування швидшим та зручнішим. Також надається консультативна допомога щодо заповнення декларацій та використання податкових пільг.

Висновки

Дружини учасників бойових дій в Україні мають право на численні пільги, які допомагають забезпечити їхню соціальну та економічну стабільність. Держава визнає важливість підтримки сімей військовослужбовців і надає різноманітні пільги в різних сферах. Ці пільги є важливими інструментами соціального захисту, які допомагають дружинам учасників бойових дій забезпечити гідний рівень життя, підтримувати здоров’я, отримувати якісну освіту та зменшувати фінансові витрати. Держава продовжує працювати над удосконаленням системи підтримки для цих родин, враховуючи їхні потреби та забезпечуючи належний рівень соціального захисту.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.