Чи підлягають мобілізації чоловіки, якщо дружина має третю групу інвалідності згідно нового закону про мобілізацію 2024?

Чи підлягають мобілізації чоловіки, якщо дружина має третю групу інвалідності згідно нового закону про мобілізацію 2024?

З початком мобілізації в Україні, питання щодо призову військовозобов’язаних чоловіків, чиї дружини мають третю групу інвалідності, набуло великої актуальності. Новий закон про мобілізацію, який набрав чинності у 2024 році, вніс певні зміни у правила відстрочки та мобілізації громадян.

Законодавче регулювання мобілізації для чоловіків, чиї дружини мають третю групу інвалідності

Згідно з новим законом про мобілізацію, що набув чинності у 2024 році, військовозобов’язані чоловіки можуть отримати відстрочку від мобілізації, якщо їхні дружини мають третю групу інвалідності за певних умов. Зокрема, відстрочка надається у випадках, коли інвалідність пов’язана з серйозними медичними станами, такими як:

  • Онкологічні захворювання;
  • Відсутність кінцівок або одного з парних органів;
  • Психічні розлади;
  • Церебральний параліч або інші паралітичні синдроми​​​​.

Інвалідність третьої групи сама по собі не є автоматичною підставою для відстрочки. Важливою умовою є наявність документального підтвердження серйозного стану здоров’я, яке потребує постійного догляду. Такі документи повинні бути надані до територіального центру комплектування (ТЦК) для отримання відстрочки.

Крім того, новий закон передбачає можливість перевірки обґрунтованості встановлення інвалідності для громадян віком від 25 до 50 років, особливо для тих, хто отримав інвалідність після початку війни у 2022 році. Це зроблено для запобігання можливим зловживанням та фальсифікаціям​​​​.

Соціальні гарантії для родин осіб з інвалідністю третьої групи

В Україні для родин осіб з інвалідністю третьої групи передбачено ряд соціальних гарантій та пільг, що допомагають забезпечити їхнє життя. Ось основні з них:

Пенсійні виплати

Особи з третьою групою інвалідності мають право на отримання пенсії. Розмір виплат залежить від страхового стажу і може складати до 50% від пенсії за віком​​​​. Також, пенсіонери з інвалідністю мають можливість отримувати соціальну допомогу у разі, якщо їхній дохід нижче встановленого мінімуму.

Медичні пільги

Особи з інвалідністю третьої групи мають право на безкоштовне або пільгове отримання медичних послуг та ліків. Це включає в себе забезпечення протезами, ортопедичними виробами, слуховими апаратами та іншими технічними засобами реабілітації​​. Вони також можуть отримувати безкоштовне санаторно-курортне лікування за наявності медичного висновку.

Трудові права

Законодавство України забезпечує особам з інвалідністю певні трудові права. Вони мають право працювати на умовах неповного робочого дня, не проходити випробувальний термін при працевлаштуванні, а також можуть відмовитися від роботи в нічний час або понаднормово без негативних наслідків для себе. Крім того, вони мають право на термінове розірвання трудового договору у разі погіршення стану здоров’я​​​​.

Транспортні пільги

Особи з інвалідністю третьої групи мають право на безкоштовний або пільговий проїзд у громадському транспорті. Це стосується як міського, так і приміського транспорту. Також вони можуть користуватися пільговим телефонним зв’язком​​.

Перетин кордону

Під час воєнного стану особи з інвалідністю третьої групи мають право перетинати державний кордон за наявності відповідних документів, які підтверджують їхній статус. Це включає посвідчення інваліда та документи про призначення пенсії або соціальної допомоги​​​​.

Винятки та особливі випадки для осіб з інвалідністю третьої групи

В Україні, згідно з новим законом про мобілізацію 2024 року, передбачені винятки та особливі випадки для осіб з інвалідністю третьої групи. Ось основні положення:

Відстрочка від мобілізації

Особи з інвалідністю третьої групи можуть отримати відстрочку від мобілізації за певних умов. Відстрочка надається, якщо інвалідність встановлена внаслідок серйозних медичних станів, таких як:

  • Онкологічні захворювання.
  • Відсутність кінцівок або одного з парних органів.
  • Психічні розлади.
  • Церебральний параліч або інші паралітичні синдроми​​​​.

Перетин державного кордону

Під час воєнного стану чоловіки призовного віку, які мають третю групу інвалідності, можуть перетинати державний кордон за наявності відповідних документів, що підтверджують їхній статус. До таких документів належать посвідчення інваліда, пенсійне посвідчення або документ про соціальну допомогу​​.

Перевірка обґрунтованості інвалідності

Уряд проводить перевірку обґрунтованості встановлення інвалідності у громадян, особливо тих, хто отримав статус інваліда після початку війни. Це стосується чоловіків віком від 25 до 50 років, яким вперше встановлено інвалідність другої або третьої групи після 24 лютого 2022 року. Мета таких перевірок — запобігти зловживанням та фальсифікаціям​​​​.

Мобілізація осіб з інвалідністю

Особи з інвалідністю третьої групи можуть бути мобілізовані тільки за їхньою згодою та після ретельного медичного огляду. Це передбачає можливість виконання альтернативної служби, яка не пов’язана безпосередньо з бойовими діями, наприклад, піднесення боєприпасів, копання траншей чи приготування їжі​​​​.

Висновки

Закон про мобілізацію 2024 року в Україні передбачає чіткі правила та винятки для осіб з інвалідністю третьої групи, надаючи їм певні соціальні гарантії та відстрочки. Таким чином, законодавство України враховує особливості та потреби осіб з інвалідністю третьої групи, забезпечуючи їм соціальну підтримку та захист від необґрунтованого призову під час мобілізації. Це дозволяє зберегти баланс між захистом держави та дотриманням прав громадян з особливими потребами.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.