Польсько-українська дружба та її історичне значення

Польсько-українська дружба та її історичне значення

Польща стала одним із найпалкіших прихильників України під час російського вторгнення. 

Дуда пообіцяв, що Польща й надалі допомагатиме Україні боротися з російською агресією, але на спільній прес-конференції із Зеленським визнав, що відносини між країнами складні.

“У пам’яті багатьох людей все ще є незагоєні рани”, – сказав Дуда, очевидно, маючи на увазі масові вбивства близько 100 000 поляків українськими націоналістами в 1940-х роках. Польща вважає ці вбивства геноцидом. 

Складне минуле польсько-українських відносин сягає ще глибше. У частині Європи, де цілі нації зникали з мап протягом багатьох поколінь, перш ніж повернутися з попелу розвалених імперій, іноді за рахунок сусідів, поляки та українці мають спільну історію екзистенційного суперництва.

Зеленський сказав, що обидва народи зможуть більш повно подолати застарілі образи після завершення війни в Україні.

“У майбутньому між нашими народами не буде кордонів: політичних, економічних і – що дуже важливо – історичних, – сказав Зеленський у телеграмі перед зустріччю з Дудою. “Але для цього нам ще потрібно здобути перемогу. Для цього нам потрібно ще трохи пройти пліч-о-пліч”.

Звертаючись до минулого на тлі переговорів про військову допомогу та економічну реконструкцію України, лідери, схоже, визнали, що гострі питання не можна вічно ховати під килим, навіть якщо війна затягується.

Дуда та інші націоналістичні лідери стикаються з тиском з боку своєї політичної бази, до якої входить багато поляків старшого віку, які вимагають, щоб страждання поляків від рук українців не були забуті.

Парламентські вибори в Польщі до кінця року стануть випробуванням для правлячої партії “Право і справедливість” і визначать, чи виграє вона третій термін. Однак у середу Зеленського зустрічали з червоними килимовими доріжками та помпезністю. Дуда нагородив свого гостя найстарішою і найвищою цивільною відзнакою Польщі – Орденом Білого Орла. “Ви, безумовно, один з найвидатніших людей, які отримали цю нагороду”, – сказав польський президент.

Зеленський назвав Дуду другом і сказав, що польсько-українські відносини ще ніколи не були такими хорошими. Водночас Дуда наполягав на тому, що минуле не можна забувати і що зараз настав правильний час, щоб протистояти йому.

“Ми не можемо забути тих, хто загинув у минулому, – сказав Дуда. “Між нами немає заборонених тем”.

Напевно, найболючішим питанням є те, як пам’ятати одного з національних героїв України, Степана Бандеру, ультраправого лідера Організації українських націоналістів, який на короткий час вступив у союз з німецькими нацистами. Пік насильства припав на 11 липня 1943 року, відому як “Кривава неділя”, коли українські повстанці здійснили скоординовані напади на поляків, які молилися в церквах або виходили з них, у понад 100 селах, переважно у Волинській області.

Польські урядовці наполягають на тому, що лише повна правда може зміцнити зв’язки між народами.

Поляки були обурені в січні, коли український парламент вшанував пам’ять Бандери у 114-ту річницю з дня його народження, опублікувавши в Твіттері зображення нинішнього командувача українських збройних сил на тлі портрета Бандери. Пізніше пост був видалений.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив тоді, що його уряд займає “надзвичайно критичну позицію щодо будь-якої глорифікації чи навіть пам’яті про Бандеру”.

Після зустрічі із Зеленським у середу Моравецький сказав, що вони говорили про злочини та прохання Польщі провести ексгумацію польських жертв, що досі заборонено Україною.

“У нас була дуже складна історія, і сьогодні є шанс переписати цю історію, спираючись на правду”, – сказав Моравецький.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.