Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Що Робити Після Реєстрації ФОП: Практичний посібник

Жов 20, 2023
Що Робити Після Реєстрації ФОП

Після реєстрації ФОП перед підприємцем відкривається новий етап у діловому світі. Але щоб започаткувати свою діяльність відповідально та успішно, слід дотримуватися певних кроків. Ось основні кроки та рекомендаціїі:

 1. Вибір Коду виду економічної діяльності (КВЕД) та системи оподаткування:
  • Перш за все, вам потрібно вибрати код виду економічної діяльності (КВЕД), який відображає сферу вашого бізнесу, а також вирішити, яку систему оподаткування ви будете використовувати.
 2. Реєстрація в податкових органах:
  • Після реєстрації ФОП ви повинні зареєструватися в податкових органах. Реєстрація ФОП в Україні проходить у два етапи: перший – реєстрація в Єдиному державному реєстрі підприємств (ЄДР), другий – в органах Державної податкової служби (ДПС).
 3. Автоматизована реєстрація через Дія:
  • У вас є можливість скористатися сервісом “Дія” для автоматичної реєстрації ФОП без участі державного реєстратора, де ви також можете вибрати загальну чи спрощену систему оподаткування.
 4. Облік податкових зобов’язань:
  • Необхідно визначити, як ви будете вести облік своїх податкових зобов’язань. Це може включати в себе ведення книги обліку доходів і витрат, подання податкових звітів тощо.
 5. Проведення господарської діяльності відповідно до вибраного КВЕД:
  • Важливо забезпечити, щоб ваша господарська діяльність відповідала вибраному вами коду КВЕД, оскільки при отриманні доходу за незареєстрованими видами діяльності вас можуть позбавити єдиного податку.

Ці кроки слугують загальним керівництвом, яке допоможе вам розпочати діяльність як ФОП в Україні.

Інші необхідні дії

 1. Отримання документів: Перше, що слід зробити, – це отримати завірену копію витягу з ЄДР, що підтверджує реєстрацію.
 2. Обліковий облік: Необхідно вирішити, як вам буде зручніше вести обліковий облік. Ви можете обрати систему загального або спрощеного оподаткування.
 3. Банківський рахунок: Відкриття рахунка для ФОП в банку дозволить вам приймати та здійснювати платежі від імені вашого бізнесу.
 4. Податкова: Вам потрібно буде подати декларацію до податкової служби та визначити себе як платника ПДВ, якщо ваш оборот перевищує встановлені законом межі.
 5. Ліцензії та дозволи: Залежно від виду вашої діяльності, вам може знадобитися отримати певні ліцензії або дозволи.
 6. Продовження навчання: Ринок та законодавство постійно змінюються. Регулярне навчання та відстеження змін у вашій сфері допоможуть вам бути завжди на крок попереду конкурентів.

Кожен з цих кроків важливий для стабільної та ефективної роботи вашого бізнесу як ФОП.

Відкриття банківського рахунку

Відкриття банківського рахунку для ФОП – це не лише законодавча вимога, а й ключ до ефективного управління фінансами вашого бізнесу.

 1. Вибір банку: При виборі банку слід звернути увагу на умови обслуговування, комісійні та інші оплати. Рекомендується вибирати такі банки, які мають досвід роботи з ФОП та надають додаткові послуги для підприємців.
 2. Тип рахунку: Для ФОП існують різні типи рахунків – поточні, депозитні, карткові. Важливо розуміти різницю та обрати той, який найкраще відповідає потребам вашого бізнесу.
 3. Документація: Для відкриття рахунку вам знадобиться пакет документів, який, як правило, включає в себе паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про реєстрацію ФОП та інше.
 4. Електронний банкінг: Більшість банків пропонують системи електронного банкінгу для зручного керування рахунками та проведення операцій в режимі онлайн. Це зекономить ваш час та дозволить швидко реагувати на фінансові потреби.
 5. Безпека: Переконайтеся, що ви обрали банк із надійними системами захисту. Ваш рахунок та фінансові операції мають бути максимально захищені.

Реєстрація в Пенсійному фонді

Після відкриття банківського рахунку кожен ФОП має також піклуватися про своє майбутнє, а саме – про реєстрацію в Пенсійному фонді України. Цей крок забезпечить не тільки дотримання законодавчих вимог, але й створення підушки безпеки на старість.

 1. Необхідність реєстрації: Всі ФОП зобов’язані бути зареєстрованими у Пенсійному фонді, оскільки вони сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який є частиною пенсійного збору.
 2. Процедура реєстрації: Для реєстрації у Пенсійному фонді потрібно надати пакет документів, до якого входять: заява-анкета, копія паспорта, копія свідоцтва про реєстрацію ФОП та інші відповідно до вимог органу.
 3. Єдиний соціальний внесок: Після реєстрації ви будете сплачувати ЄСВ, розмір якого залежить від обраної системи оподаткування та виду діяльності.
 4. Електронні послуги: Сьогодні Пенсійний фонд пропонує ряд електронних сервісів, завдяки яким підприємці можуть вести облік та контролювати свої внески, отримувати інформаційні повідомлення та користуватися іншими послугами в режимі онлайн.
 5. Майбутні виплати: Регулярні внески до Пенсійного фонду гарантують вам пенсійні виплати у майбутньому, що стане основою вашого фінансового забезпечення на старість.

Не варто забувати про своє майбутнє, і реєстрація в Пенсійному фонді є важливим кроком для кожного ФОП.

Вибір бухгалтера або бухгалтерської програми

Після реєстрації у Пенсійному фонді і забезпечення будущих пенсійних виплат, кожен ФОП стикається з необхідністю вести облік своєї діяльності. І тут виникає питання: звертатися до професійного бухгалтера або використовувати бухгалтерську програму?

 1. Професійний бухгалтер:
  • Переваги: Бухгалтер має глибокі знання в галузі обліку та податків, завжди готовий допомогти з консультацією, підтримкою при перевірках, а також ділитися досвідом.
  • Недоліки: Вартість послуг професійного бухгалтера може бути високою, особливо для початківців.
 2. Бухгалтерська програма:
  • Переваги: Існують численні програми, які спрощують облік, автоматизують процеси та знижують ймовірність помилок. Вони також економлять час та кошти.
  • Недоліки: Навіть найкраща програма потребує початкового знайомства та навчання. Крім того, програма не може замінити людського фактора в ухваленні важливих рішень.
 3. Поєднання двох підходів: Деякі ФОП вибирають шлях комбінації: вони користуються програмами для рутинних операцій, а у складних ситуаціях звертаються до бухгалтера за консультацією.
 4. Освіта та навчання: Незалежно від обраного шляху, важливо регулярно підвищувати свою кваліфікацію, слідкувати за змінами в законодавстві та брати участь в семінарах та тренінгах.

Отримання необхідних ліцензій (якщо діяльність вимагає ліцензування)

Забезпечивши вірний бухгалтерський облік, слід також звернути увагу на специфіку своєї діяльності. Деякі види діяльності в Україні підлягають ліцензуванню, і це є важливим аспектом, який не можна ігнорувати.

 1. Дізнайтеся, чи потрібна вам ліцензія: Перед початком діяльності важливо дослідити, чи потребує ваш бізнес ліцензування. Це може бути вимога для медичних установ, фармацевтичних компаній, будівельних організацій тощо.
 2. Подання заявки: Якщо ваш бізнес потребує ліцензії, почніть з звернення до відповідного регулюючого органу. Зазвичай це включає подання заявки, документів щодо кваліфікації, доказів про підготовку або освіту.
 3. Очікування рішення: Після подання заявки слід очікувати рішення від регулюючого органу. Зверніть увагу, що розгляд заявки може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.
 4. Дотримання умов ліцензування: Як тільки ліцензія отримана, важливо дотримуватися всіх умов та вимог, які вона передбачає. Недотримання може призвести до втрати ліцензії та штрафів.
 5. Перевірка терміну дії: Більшість ліцензій має термін дії. Переконайтеся, що ви вчасно подаєте заявку на продовження, якщо це потрібно.

Заключення договорів

Після отримання всіх необхідних дозволів та ліцензій, не менш важливим етапом для вашого бізнесу як ФОП стає процес заключення договорів. Це — юридичний інструмент, який захищає ваші права та інтереси, а також допомагає визначити межі співпраці з клієнтами, партнерами або постачальниками.

 1. Визначення типу договору: Залежно від характеру вашої діяльності, може знадобитися різні типи договорів — від договорів надання послуг до договорів купівлі-продажу.
 2. Чітке визначення умов: Кожен договір повинен містити чітко сформульовані умови співпраці, терміни виконання, ціну та інші ключові моменти. Це допомагає уникнути непорозумінь та конфліктів у майбутньому.
 3. Юридична перевірка: Щоб переконатися, що ваш договір відповідає всім вимогам законодавства та захищає ваші інтереси, рекомендується звертатися до професійних юристів для його перевірки.
 4. Підписання та зберігання: Після того як умови договору узгоджено та документ підписано обома сторонами, важливо зберігати його в безпечному місці. В ідеалі, мати електронну копію та паперовий варіант.
 5. Моніторинг виконання умов: Регулярно перевіряйте, чи виконуються умови договору обома сторонами. Якщо виникають проблеми або розбіжності, краще вирішувати їх негайно.

Заключення договорів — це не просто формальність. Це фундамент для довгострокової і взаємовигідної співпраці з вашими партнерами та клієнтами. Тому підходьте до цього процесу відповідально, з усією серйозністю та увагою до деталей.

Висновок

Стати ФОП — це лише перший крок на шляху до розбудови власного бізнесу. Пройдена дорога від реєстрації до заключення договорів є свідченням вашої відданості, стратегічного підходу та готовності до відповідальної роботи. Кожен етап, про який ми розповідали, має свою важливість та специфіку, але разом вони формують єдиний механізм ефективного управління бізнес-процесами ФОП.

Залишайтеся відкритими до нового досвіду, постійно навчайтеся та коригуйте свій підхід відповідно до змінних умов ринку. Якщо ви будете слідувати цим простим, але важливим рекомендаціям, ваш шлях як ФОП буде яскравим, успішним та прибутковим.