Алергени: що це і як вони впливають на організм людини

Що таке алергени?

Алергія є поширеною проблемою, з якою зіштовхується все більше людей по всьому світу. Часто люди зіштовхуються з алергіями через взаємодію з алергенами. У цій статті ми розглянемо, що таке алергени і як вони діють на організм людини.

Алергія та алергени

Алергія – це надмірна реакція імунної системи на зазвичай безпечні речовини, які називаються алергенами. Алерген – це будь-яка речовина, яка може викликати алергічну реакцію у людини. Існує безліч різних алергенів, які можуть бути походженням рослин, тварин, харчових продуктів, пилку, хімічних речовин та інших джерел.

Що таке алергени?

Алергени – це речовини, які можуть викликати алергічну реакцію у людини. Вони потрапляють у наше оточення з різних джерел, таких як пилок рослин, домашній пил, харчові продукти, лікарські препарати, хімічні речовини та інші. Кожна людина може мати свою індивідуальну реакцію на певні алергени, тому можливість розвитку алергічної реакції залежить від багатьох факторів.

Різновиди алергенів

Існує безліч різних видів алергенів, які можуть викликати алергічну реакцію у людини. Деякі з них включають:

 1. Пилок рослин: Пилок рослин є одним з найпоширеніших алергенів. Люди, які страждають від пилкової алергії, можуть мати набряклість носової порожнини, кашель, чхання та свербіж шкіри.
 2. Домашній пил: У домашньому пилу можуть міститися алергени, такі як пилові кліщі, тваринні шерстяні волокна та інші речовини. Вони можуть викликати алергічні реакції, такі як астма або набряклість очей.
 3. Харчові продукти: Деякі харчові продукти, такі як молочні продукти, яйця, горіхи, морепродукти та інші, можуть бути алергенами. Люди з харчовими алергіями можуть відчувати різні симптоми, включаючи свербіж шкіри, діарею, рвоту та анапілаксичний шок.
 4. Лікарські препарати: Деякі люди можуть бути алергічними до певних лікарських препаратів, таких як антибіотики або протизапальні препарати. Це може призводити до алергічних реакцій, включаючи сильний свербіж, висипки або набряклість обличчя.

Механізм дії алергенів

Алергічна реакція на алерген починається зі зустрічі алергену з імунною системою людини. У людей, схильних до алергічних реакцій, їх імунна система сприймає алерген як загрозу і виробляє антитіла, щоб його знищити. При наступному контакті з алергеном, ці антитіла викликають вивільнення хімічних речовин, таких як гістамін, які спричиняють алергічні симптоми.

Вплив алергенів на організм

Алергени можуть мати шкідливий вплив на різні органи та системи організму. Наприклад, алергічна реакція на пилок рослин може спричинити проблеми з диханням та носовою залозою. Алергія на харчові продукти може призвести до проблем з шлунково-кишковим трактом або навіть до анапілаксичного шоку.

Симптоми алергічних реакцій

Алергічні реакції можуть виявлятися різноманітними симптомами, залежно від типу алергену та індивідуальних особливостей людини. Деякі загальні симптоми алергічних реакцій включають:

 • Свербіж шкіри або висипання
 • Набряклість губ, обличчя або рук
 • Сльозотеча та свербіж очей
 • Кашель або затруднене дихання
 • Чхання або нежить носа
 • Шлункові розлади, такі як діарея або блювота

Діагностика алергії

Для діагностики алергії можуть застосовуватися різні методи. Один з них – шкірний тест, при якому невелика кількість алергену наноситься на шкіру, і спостерігається реакція. Імунологічні кровні тести, такі як RAST або ELISA, також можуть допомогти ідентифікувати алергічну реакцію.

Профілактика алергійних реакцій

Існують ряд заходів, які можна прийняти для профілактики алергійних реакцій. Деякі з них включають:

 • Уникання контакту з відомими алергенами, які спричиняють реакцію.
 • Ретельне миття рук та обличчя після контакту з потенційними алергенами.
 • Використання спеціальних захисних засобів, таких як маски або рукавички, при роботі з можливими алергенами.
 • Застосування антигістамінних препаратів за порадою лікаря.

Лікування алергії

Лікування алергії може включати використання антигістамінних препаратів, глюкокортикостероїдів або імунотерапії. Вибір методу лікування залежить від типу алергії, її важкості та індивідуальних особливостей пацієнта. Рекомендації лікаря та дотримання профілактичних заходів також можуть бути важливими для керування алергічними реакціями.

Цікава стаття для Вас – Що робити при тепловому ударі

Вадим Зубчинськи

Загальні рекомендації

Окрім конкретного лікування та профілактики, деякі загальні рекомендації можуть бути корисними для пацієнтів з алергіями. До них належить здоровий спосіб життя, регулярна фізична активність, збалансоване харчування та зниження стресу. Ці заходи можуть сприяти загальному зміцненню організму та зменшенню ризику розвитку алергічних реакцій.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.