Скільки коштує хороший тепловізор та його Важливість для ЗСУ

Скільки коштує хороший тепловізор для ЗСУ

З роками, сучасні технології стали невід’ємною частиною обладнання Збройних сил кожної країни. Однією з ключових технологій, яка стала незамінною у воєнних діях, є тепловізор. Тепловізійні пристрої дозволяють спостерігати за об’єктами у нічний час, в диму або тумані, виявляючи їх за тепловим випромінюванням. Це забезпечує стратегічну перевагу, дозволяючи виявляти потенційну загрозу на значних відстанях. Зараз купити тепловізор для ЗСУ стало набагато простіше ніж на початку повномасштабного вторгнення, на ринку існує величезний вибір тепловізорів, від дешевих моделей до професійного військового обладнання. Якісний військовий тепловізор може коштувати від декількох тисяч до декількох десятків тисяч доларів, в залежності від специфікацій та виробника. Для Збройних сил України, з урахуванням специфіки Війни в Україні, якісний тепловізор – це не просто технічний гаджет. Це інструмент, який може врятувати життя бійцям, допомагаючи уникнути засідок і вчасно реагувати на загрози. Але скільки ж коштує якісний тепловізор і чому він настільки важливий для Збройних сил України?

Огляд Технології

Продовжуючи розгляд теми тепловізійної технології, необхідно глибше зануритись у її основи. Тепловізія – це надзвичайно цікавий і водночас складний напрямок, який вже десятиліттями привертає увагу дослідників та інженерів.

Принцип роботи

Огляд Технології

Тепловізори виявляють інфрачервоне випромінювання, яке випромінюється всіма об’єктами. Це випромінювання пов’язане з тепловою енергією об’єкта. В залежності від температури об’єкта, інтенсивність випромінювання змінюється, що і дозволяє тепловізорам розрізняти об’єкти на фоні оточення.

Типи тепловізорів

Існують два основних типи тепловізорів: охолодженні та охолодженні.

 • Охолоджені тепловізори використовують спеціальні охолоджувачі, щоб підтримувати стабільну температуру датчика. Це дозволяє досягти вищої чутливості і розпізнавати тонші відмінності у температурі.
 • Неохолоджені тепловізори працюють при кімнатній температурі. Вони, як правило, менш чутливі, але мають довший термін служби та менший розмір.

Як працюють тепловізори

Вже зрозуміло, що тепловізори стали не лише важливим інструментом для військових, але й широко використовуються в ряді інших галузей. Щоб глибше осягнути цю технологію, давайте розглянемо, як саме працюють тепловізори.

Інфрачервоне випромінювання

На відміну від традиційних камер, які фіксують видиме світло, тепловізори фокусуються на інфрачервоному випромінюванні (ІЧ). Кожен об’єкт, який має температуру вище абсолютного нуля (-273,15°C), випромінює ІЧ. І чим вища температура об’єкта, тим сильніше випромінювання.

Датчики тепловізора

Серце тепловізора – це ІЧ-датчик, який реєструє інфрачервоне випромінювання. Ці датчики складаються з багатьох пікселів, які конвертують ІЧ-випромінювання у електричний сигнал. Потім цей сигнал перетворюється на зображення, яке ми бачимо на дисплеї тепловізора.

Процессинг сигналу

Щоб забезпечити користувачеві чітке і зрозуміле зображення, сигнал проходить через ряд обробок. Сучасні тепловізори мають алгоритми, які дозволяють автоматично налаштовувати контраст і яскравість, виокремлюючи і відображаючи важливі деталі.

Калібрування

Також важливим є калібрування тепловізора. Залежно від умов зовнішнього середовища та температурного режиму, тепловізори періодично калібруються для забезпечення найточнішого та найякіснішого зображення.

Вартість та види Тепловізорів в Україні

Вартість та види Тепловізорів в Україні

Після того, як ми розібрались у тому, як працюють тепловізори, настав час з’ясувати, які види цієї техніки представлені на українському ринку та яка їх вартість.

Види тепловізорів

 • Портативні тепловізори: Ці компактні пристрої можна легко тримати в руці чи просто використовувати для дослідження нічного ландшафту, щоб побачити в яких кущах сидить “москаль” і навести на нього артилерію. Вони легкі, зручні у користуванні та зазвичай працюють від батарей.
 • Тепловізійні приціли: Спеціально розроблені для військових потреб та полювання. Ці приціли дозволяють визначати місцезнаходження цілі в темний час доби або в умовах поганої видимості.
 • Стационарні тепловізори: Використовуються на кордонах, об’єктах критичної інфраструктури для моніторингу та безпеки.
 • Медичні тепловізори: Допомагають лікарям визначати запальні процеси в організмі, аналізувати кровообіг та інші фізіологічні особливості.

Вартість тепловізорів

Ціни на тепловізори в Україні можуть суттєво варіюватися в залежності від виробника, типу пристрою, його характеристик та призначення.

 • Портативні тепловізори: Вартість може коливатися від 10 000 до 50 000 гривень.
 • Тепловізійні приціли: Ціни починаються від 30 000 і можуть досягати 200 000 гривень та більше для професійного військового обладнання.
 • Стаціонарні та медичні тепловізори: Ціни на таке обладнання можуть досягати сотень тисяч гривень, в залежності від специфікації та призначення.

Приклади тепловізорів та іх ціни 

 • Тепловізори PULSAR – їх середня вартість в інтеренеті https://grand-pulsar.com.ua/ua/teplovizory/telovizory-pulsar від 59000 до 160000 грн.
 • Тепловізори Guide – вартість від 49000 до 130 000 грн.
 • Тепловізори INFIRAY (IRAY) – Вартість від 23000 до 160000 грн.

Фактори, що впливають на вартість

Для багатьох покупців, вибираючи тепловізор, ключовим питанням є його вартість. Щоб розібратися в цій проблематиці, важливо зрозуміти, які саме фактори визначають вартість тепловізора. Давайте розглянемо деякі з них:

Технологічні характеристики

 • Діапазон частот: Тепловізори з вищим діапазоном частот можуть виявляти теплове випромінювання на більш великій відстані, що автоматично підвищує їхню вартість.
 • Роздільна здатність: Такі тепловізори, які можуть забезпечити більш високу якість зображення, зазвичай коштують дорожче.

Бренд та виробник

Як і в інших секторах, виробники з доброю репутацією зазвичай встановлюють вищі ціни на свою продукцію.

Призначення та додаткові функції

Тепловізори, призначені для спеціальних завдань, таких як військове застосування, або з додатковими функціями, наприклад, зв’язок з мережею або GPS, зазвичай мають вищу вартість.

Запас енергії та тип джерела живлення

Моделі з більш тривалим часом роботи від одного заряду часто коштують більше.

Гарантія та сервісна підтримка

Продукти з довгою гарантією або можливістю обслуговування в Україні можуть мати вищу вартість, але вони також забезпечують більш тривалий термін служби та надійність.

Поширені запитання

Які переваги мають українські Збройні сили використовуючи тепловізори?

Тепловізори дозволяють військовим оперативно виявляти об’єкти за допомогою теплового випромінювання, незалежно від освітленості або погодних умов. Це поліпшує нічні операції, засідки та підвищує безпеку військовослужбовців.

Які основні виробники тепловізорів на сьогоднішній день?

На світовому ринку існує декілька провідних виробників тепловізорів, зокрема FLIR, ATN, Pulsar та інші. В Україні також існують компанії, що розробляють та виробляють тепловізійну техніку.

Що краще тепловізор чи нічне бачення?

Обидва пристрої мають свої переваги. Тепловізор виявляє теплове випромінювання, тому він ефективний навіть у повній темряві. Нічне бачення посилює світло і зазвичай залежить від деякого джерела світла. Вибір залежить від конкретних завдань та умов.

Як правильно вибрати тепловізор?

Вибір тепловізора залежить від його призначення: дальності виявлення, роздільної здатності, тривалості роботи від батареї та інших параметрів. Важливо також враховувати відгуки користувачів та репутацію виробника.

На скільки бачить тепловізор?

Дальність “бачення” тепловізора залежить від його технічних характеристик і може варіюватися від декількох десятків метрів до кількох кілометрів.

Що не бачить тепловізор?

Тепловізори виявляють теплове випромінювання, тому вони не “бачать” через скло та деякі інші матеріали, які блокують інфрачервоне випромінювання.

Як тепловізор впливає на зір?

При правильному використанні, тепловізор не впливає шкідливо на зір. Проте, як і з будь-якою електронікою, важливо робити перерви та дбати про своє здоров’я.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.