Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Як зрозуміти, що високий тиск?

Жов 24, 2023
Як Зрозуміти, Що Високий Тиск?

Високий тиск, або гіпертонія, – це хвороба, яка стала однією з найбільш поширених в сучасному світі. Проте не завжди люди розуміють, коли їхня кров’яний тиск піднявся вище норми. Зрозуміти це можна не тільки за допомогою тонометра, але й за деякими характерними ознаками.

Перш ніж ми перейдемо до вивчення симптомів, важливо розуміти, що кров’яний тиск є індивідуальною особливістю кожної людини. Тому те, що є високим тиском для однієї людини, може бути нормою для іншої.

Чому високий тиск є небезпечним?

При постійних коливаннях тиску або його тривалому збільшенні, організм потрапляє в зону ризику. Гіпертонія не є лише перешкодою для комфортного життя, але й може призвести до ряду серйозних ускладнень.

 1. Ураження серця: При високому тиску, серце працює в посиленому режимі, щоб забезпечити кровопостачання всьому організму. Це може призвести до гіпертрофії лівого шлуночка серця, і як наслідок — до серцевої недостатності.
 2. Ураження мозку: Високий тиск може спричинити зниження кровопостачання мозку, що в свою чергу може призвести до інсульту або транзиторних ішемічних атак.
 3. Ураження нирок: Нирки відіграють ключову роль у регулюванні кров’яного тиску. Проте, вони також є чутливими до його підвищення, що може спричинити хронічну ниркову недостатність.
 4. Ураження очей: Підвищений тиск може пошкодити кровоносні судини в сітківці, викликаючи зниження зору або сліпоту.
 5. Артеріальне ушкодження: Гіпертонія може призвести до стійких змін в артеріях, спричиняючи їхнє старіння та ущільнення.

Симптоми високого тиску

Підвищений кров’яний тиск може бути “тихим вбивцею”, адже часто проявляється без явних симптомів, що ускладнює його вчасне виявлення. Але деякі підказки від вашого організму можуть свідчити про те, що вас варто проконсультуватися з лікарем.

 1. Головний біль: Зазвичай відчуття стискаючого, пульсуючого болю, особливо в області потилиці.
 2. Запаморочення: Відчуття нестабільності, “підвалини” під ногами, можливість втрати свідомості.
 3. Біль в грудях: Стискаючий біль у грудях, який може поширюватися на ліву руку чи лопатку.
 4. Дишаві порушення: Відчуття недостатності повітря, короткодихання.
 5. Біль в шиї та плечах: Це може бути результатом перевантаження м’язів через збільшене кровообіг.
 6. Збудливість та нервозність: Підвищені рівні стресу, збудливість без конкретної причини.
 7. Блювота та нудота: Не завжди асоціюються з тиском, але можуть бути його проявом у деяких людей.
 8. Погана концентрація: Проблеми з концентрацією уваги, розсіяний стан, забуття.
 9. Підвищена втомлюваність: Відчуття постійної втоми, навіть після повноцінного відпочинку.

Якщо ви помітили у себе один чи кілька з цих симптомів, рекомендовано якнайшвидше звернутися до лікаря.

Як правильно виміряти тиск

Вимірювання кров’яного тиску — це ключ до його контролю. Правильне вимірювання тиску може допомогти уникнути небезпечних змін, а також вчасно виявити гіпертонію. Щоб отримати найбільш точні показники, варто дотримуватися певних рекомендацій.

 1. Оберіть підходящий тонометр: Існує два основних типи тонометрів — механічний та електронний. Обидва дозволяють точно виміряти тиск, але електронні зазвичай є більш простими у використанні.
 2. Правильна поза: Сидьте на стільці, опустіть руку до середньої лінії тіла. Ноги не повинні бути закинуті одна через одну. Спина — притулена до спинки стільця.
 3. Не рухайтеся та не говоріть: Під час вимірювання тиску важливо залишатися нерухомим та уникати розмови.
 4. Поміркований час: Вимірювати тиск краще у спокійній обстановці, не раніше ніж через 30 хвилин після активних дій або кави.
 5. Правильне положення манжети: Манжета тонометра має бути розташована на 2-3 см вище згину ліктя.
 6. Вимірювання на обох руках: Іноді тиск може різнитися на обох руках. Рекомендується вимірювати тиск на обох руках, щоб визначити, на якій він вищий.
 7. Записуйте показники: Систематичне ведення записів про ваш тиск може допомогти лікарю визначити паттерн та підібрати належне лікування.
 8. Регулярність: Навіть якщо ви почуваєте себе добре, рекомендується вимірювати тиск регулярно, особливо якщо у вас є ризик розвитку гіпертонії.

Що робити, якщо у вас високий тиск

Підвищений артеріальний тиск може бути небезпечним для здоров’я і потребує відповідного підходу до лікування. Якщо ви з’ясували, що у вас високий тиск, дійтеся лікаря та дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 1. Заспокойтеся: Перш за все, спробуйте заспокоїтися, уникніть стресових ситуацій. Вдихайте глибоко та рівномірно.
 2. Обмежте споживання солі: Зайва сіль у їжі може підвищувати тиск. Обмежте її споживання та віддайте перевагу натуральним продуктам.
 3. Відпочивайте: Лягте, забезпечте собі комфортне положення. Відпочинок може знизити тиск.
 4. Медикаментозне лікування: Якщо у вас є приписані лікарями препарати для зниження тиску, приймайте їх згідно рекомендацій.
 5. Моніторинг: Вимірюйте тиск кожні 30 хвилин, доки він не нормалізується.
 6. Відмовтеся від шкідливих звичок: Алкоголь та тютюн можуть підвищувати артеріальний тиск. Зменште їх споживання або відмовтеся взагалі.
 7. Звертайтеся до лікаря: Якщо після подібних дій ваш тиск залишається високим або якщо ви відчуваєте інші симптоми, як-от головний біль або запаморочення, негайно зверніться за медичною допомогою.
 8. Регулярне відвідування лікаря: Після епізоду підвищеного тиску важливо пройти повне медичне обстеження та, можливо, скоригувати план лікування.

Висновок

Артеріальний тиск є одним з ключових показників стану нашого здоров’я. Здатність відчути та розпізнати зміни в тиску, розуміти причини його коливань, а також знати, як правильно вимірювати тиск, є життєво важливою для кожної людини. Захист від потенційних ускладнень, пов’язаних з гіпертонією, починається з освіти та своєчасної реакції.