Спорт та психічне здоров’я

Легка атлетика

Існує взаємозв’язок між спортом і психічним здоров’ям, він зміцнює рішучість та наполегливість, забезпечує тканини організму силою. Він також приносить користь душі і розуму і, таким чином, зміцнює нашу рішучість. Він змушує людину жити з метою і прагнути до її досягнення, і саме тому ви бачите бігунів, які наполегливо біжать довгими і, можливо, занедбаними дорогами протягом довгих годин, незважаючи на погодні умови. Їх не турбує, що інші нерухомо сидять між стінами своїх домівок. Спорт не тільки дає нам сильне тіло, але й виховує сильну душу, тверду рішучість, розум, здатний переносити потрясіння і біль, і вселяє у свідомість своїх героїв, що “якщо задовольняєшся малим, то отримаєш велике”.

Багато років тому відомий бігун Пол Каммінгс підняв гасло “Біжи серцем” як метод досягнення внутрішнього і психологічного спокою. Дін Карназес, легенда американського марафону, у своїх мемуарах “Сповідь бігуна на всю ніч” писав, що біг був для нього психологічним і духовним лікуванням, яке виводило його з похмурого стану назустріч гарним перспективам у житті, і говорив: “Я бігаю, бо якби не бігав, то був би млявим, похмурим і проводив би занадто багато часу на дивані. Я бігаю, щоб дихати свіжим повітрям. Я бігаю, щоб досліджувати. Я бігаю, щоб втекти від буденності. Я біжу… щоб насолодитися подорожжю по дорозі. Життя стає трохи яскравішим, трохи інтенсивнішим. Мені це подобається”. Тим, хто заперечував йому, що це означає забагато часу на тренуваннях, він відповів: “Це шлях до здоров’я”: “Біль – це спосіб організму позбавитися від слабкості. Люди думають, що я божевільний, щоб піддавати себе таким тортурам, ми, здається, переплутали комфорт зі щастям, Достоєвський мав рацію, коли говорив: “Страждання – єдине джерело свідомості”.

Заняття спортом – це ще один важливий засіб для психотерапії

Спорт є життєво важливим у психологічному лікуванні, у профілактиці психічних захворювань, оскільки фізична активність позитивно впливає на психічне здоров’я. Вона підвищує психологічні сили, захищає від стресів, тривоги і депресії. Відіграє роль у психологічному та соціальному розвитку особистості. Спорт також часто є перешкодою для пристрасті до наркотиків і одурманюючих речовин, оскільки надає душі стійкості перед обличчям життєвих коливань і невдач, покращує настрій, знижує показники стресу, покращує сон, розвиває самооцінку.

Стійкість до депресії – один з найважливіших позитивних психологічних ефектів спорту. Американське дослідження, проведене у 2021 році на 70 тисячах учнів старших класів, довело, що колективні види спорту можуть бути більш сприятливими для психічного здоров’я, ніж індивідуальні види спорту. Інші дослідження дійшли висновку, що фізична активність має ефективність антидепресантів. Ефект від фізичних вправ триває довше, ніж ефект від антидепресантів, і сприяє запобіганню підліткової депресії. Це також зменшує тривогу та її симптоми, а польові дослідження підтвердили, що студенти університетів, які займалися фізичними вправами, були більш мотивованими і пристрасними, ніж їх менш активні однолітки, і у них на 25 відсотків рідше розвивалися тривожні розлади. Регулярні фізичні вправи можуть допомогти людям відновитися після розладів, пов’язаних з вживанням психоактивних речовин, а заняття легкою атлетикою в підлітковому віці можуть бути гарною нагородою для здоров’я мозку.

Американські дослідження вказують на те, що спорт може сприяти зниженню рівня самогубств серед молоді, а відомо, що самогубство є третьою причиною самогубств серед чоловіків на цьому етапі від 15 до 24 років, і дослідження підтвердило, що спорт забезпечує певну міру соціальної інтеграції для цих молодих людей, а також зменшує розрив між ідеалізмом і реальністю, і цього достатньо, щоб знизити рівень фрустрації, а також дає молодим людям можливість розвивати себе і розвивати свої навички, і це більше пов’язує їх з життям, що знижує гостроту психологічного і соціального тиску і дозволяє прибрати привид самогубства.

Психологічні дослідження підтверджують, що міцні соціальні зв’язки зменшують індивідуальну схильність до девіації, а спорт сприяє розвитку соціальних зв’язків у підлітковому віці та забезпечує ідентифікацію впливових та ефективних людей, таких як тренери та спортсмени. Це змушує молодих людей чіплятися за життя і відкидати ідею самогубства, спорт сприяє формуванню особистості, через дружбу і розвиток соціальних і комунікативних навичок, а також прищеплює людині багато позитивних цінностей В американському суспільстві, наприклад, деякі потужні види спорту, такі як бейсбол і баскетбол, відтворили культурні цінності, пов’язані з мужністю, витривалістю і терпінням, і породили позитивні гасла серед молоді, а дослідження, опубліковане в американському журналі “Психіатрія” в 2018 році, підтвердило, що заняття фізичною активністю в будь-якій формі протягом хоча б однієї години щотижня, може запобігти 12% депресивних станів.

Інші переваги занять спортом

Психологи були стурбовані тим, як спорт впливає на поліпшення психічного і душевного здоров’я, і з’явилися численні пояснення, в тому числі і те, що фізичні вправи призводять до почастішання серцебиття, а це впливає на хімію мозку, збільшуючи в організмі секрецію антитривожних хімічних речовин, що в свою чергу покращує психічне здоров’я. З теплової гіпотези ми бачимо, що тепло, яке виробляється під час занять спортом, стимулює частини мозку відчувати себе розслабленими і зменшує м’язову напругу, в той час як ендорфінна гіпотеза стверджує, що фізичні вправи сприяють збільшенню виділення ендорфінів, які є гормоном А, пов’язаним з позитивним настроєм. Ще одна гіпотеза – гіпотеза відволікання – припускає, що фізична активність допомагає відволіктися від тривоги та неприємних думок. Деякі дослідження вказують на те, що відволікаючі види діяльності можуть використовуватися як засіб боротьби з депресією і мають значний позитивний ефект у контролі депресії більше, ніж егоцентричні види діяльності, такі як читання. Що стосується гіпотези самоефективності, то вона вказує на те, що людина, яка володіє навичками або може оволодіти ними за допомогою тренувань, може підвищити впевненість у собі і стати здатною стримувати почуття депресії.

Однак найважливішою перевагою спорту є те, що він збільшує тривалість сну та покращує його якість, що підтримує психічне та ментальне здоров’я. Психіатри рекомендують вести спосіб життя, що включає помірні фізичні навантаження, як ефективний спосіб поліпшення сну, а дослідження показують, що спортом можна займатися для сну, оскільки він допомагає добре і швидко заснути, що покращує шанси мозку на регенерацію його клітин, призводить до стабілізації настрою людини, зняття тиску на розум. Це підтверджує справедливість виразу “Пізнай своє тіло”. Спорт відволікає неприємні думки, які навалюються на людину з наближенням сну, що сприяє глибокому сну, тому дослідження виявили, що спорт може сприяти лікуванню деяких розладів сну, таких як безсоння, і “синдром неспокійних ніг (СНН)”.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.