Голландські дослідники розповіли про вірний спосіб дізнатися, що людина вам бреше

Дослідники розповіли про спосіб дізнатися, що людина бреше

Дослідники пояснили, що саме допомагає людині здогадатися, що перед нею точно брехун. Голландські вчені опублікували свої висновки в науковому журналі.

З фільмів і книжок ми знаємо про найпопулярніші способи викриття брехунів – це детектор брехні та мова тіла. Остання, якщо вміти її розшифровувати, як це робив доктор Лайтман із серіалу “Обмани мене”, легко допоможе обчислити ошуканця – за жестами, рухами очей, позою, виразом обличчя тощо.

Голландські вчені досліджували ефективність ще одного методу виявлення брехні. Їхні висновки опубліковані в журналі Nature Human Behavior.

Занадто багато підказок

Учені визнають: так, є очевидні сигнали, які подає людина і на які потрібно звертати увагу, щоб розпізнати брехню. Але якщо почати на них акцентуватися, легко можна заплутатися.
“Здебільшого люди не можуть правильно оцінити всі “підказки” за короткий проміжок часу, а тим паче зробити на підставі їх точні висновки – бреше людина чи ні, – розповів провідний автор дослідження, психолог Бруно Вершуер. – Збивають того, хто аналізує, і стереотипи, що міцно засіли в мозку, про зовнішність, вигляд “підозрюваного”. Вони можуть ще більше заплутати”.

Головна ознака, що вам брешуть

Дослідники провели експеримент, у ньому брали участь майже 1,5 тисячі осіб. Завдання, яке їм поставили, – вивчити кілька письмових “свідчень” і відеозаписів з розповідями студентів про те, як вони провели свій день. А потім вгадати, хто бреше, а хто – ні.

Одні учасники експерименту використовували як “детектор брехні” свою інтуїцію. Виявилося, що цей метод – неробочий. Кількість правильних відповідей була невисокою.

А ось ті, хто звертав увагу на кількість деталей у розповідях студентів: опис місця, дії, об’єктів, подій та їхніх часових рамок, – показали чудовий результат. Учасники, які орієнтувалися на рівень деталізації, відрізняли правду від брехні з точністю до 80%, пише видання Psychologies.

“Коли ми запропонували орієнтуватися тільки на подробиці розповідей студентів, люди майже завжди були в змозі відрізнити брехню від правди, – заявили голландські психологи. – Коли людина бреше, вона, найімовірніше, доповнюватиме свою брехню деталями, щоб підвищити рівень її достовірності”.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.