Вірусні та бактеріальні причини вологого кашлю у дітей

Вірусні та бактеріальні причини вологого кашлю у дітей

Вологий кашель у дітей часто є симптомом інфекційного захворювання дихальних шляхів. Він може бути викликаний як вірусними, так і бактеріальними інфекціями. Розуміння причин та правильний підхід до лікування є ключовими для швидкого одужання дитини. Потрібно вивести мокротиння якомога швидше, щоб забезпечити швидке одужання.

Вірусні причини:

 1. Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ). Одна з найчастіших причин вологого кашлю у немовлят та маленьких дітей. РСВ може також спричинити бронхіоліт та пневмонію.
 2. Грип та парагрип. Ці віруси часто ведуть до розвитку сильного кашлю, супроводжуваного загальною слабкістю та високою температурою.
 3. Аденовіруси. Можуть викликати широкий спектр симптомів, включно з вологим кашлем та кон’юнктивітом.

Бактеріальні причини:

 1. Стрептокок пневмонії. Збудник багатьох випадків пневмонії у дітей, який може спричинити вологий кашель з виділенням мокротиння.
 2. Мікоплазма пневмонії. Часто викликає “ходячу пневмонію”, яка супроводжується вологим кашлем.
 3. Бордетелла пертуссіс (коклюш). Важливо розглядати цю причину, особливо у невакцинованих дітей.

Стратегії лікування

Вологий кашель у дітей вказує на наявність мокротиння в дихальних шляхах, яке організм намагається вивести. Лікування має на меті не лише усунути симптоми, але й вирішити основну причину кашлю. Нижче наведено докладніше опис стратегій лікування.

Медикаментозне лікування:

 • Відхаркувальні засоби. Препарати, такі як гуаїфенезин, допомагають розріджувати мокротиння, що полегшує її виведення. Ці ліки можуть бути виписані у формі сиропу для дітей.
 • Муколітики. Препарати, які розріджують мокротиння, зокрема ацетилцистеїн, можуть бути корисні в випадках, коли мокротиння є дуже густою.
 • Антибіотики. Застосовуються тільки у випадках підтвердження бактеріальної інфекції. Вибір антибіотика залежить від діагнозу, віку дитини та можливих алергій.
 • Антивірусні препарати. У випадках вірусних інфекцій, таких як грип, можуть бути використані антивірусні препарати для зменшення тривалості та тяжкості хвороби.

Підтримуючі заходи:

 • Інгаляції з фізіологічним розчином. Вони можуть допомогти зволожити дихальні шляхи та полегшити кашель.
 • Зволоження повітря. Використання зволожувачів повітря може допомогти зменшити подразнення в дихальних шляхах та полегшити дихання.
 • Достатня гідратація. Підтримання водного балансу допомагає розріджувати мокротиння та сприяє її легшому виведенню. Намагайтеся давати дитині більше рідини, особливо теплих напоїв.

Необхідно негайно звернутися за медичною допомогою, якщо у дитини спостерігаються наступні симптоми: підвищена температура, яка триває понад три дні, задишка або утруднене дихання, синюшність губ або нігтів, відмова від їжі та пиття.

Профілактика:

 • Вакцинація проти коклюшу, грипу та інших інфекційних агентів.
 • Регулярне миття рук може запобігти поширенню інфекцій.
 • Захист дорослих і дітей від контакту з особами, що мають респіраторні симптоми.

Вологий кашель у дітей може бути викликаний різними вірусними та бактеріальними інфекціями. Ефективне лікування залежить від точного діагностування причини кашлю. Необхідно звернутися до лікаря для правильного вибору лікування та контролю за станом хвороби.

Література:

 • “Pediatric Respiratory Medicine” (Second Edition). Lynn M. Taussig, Louis I. Landau (Editors)
 • “Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases” (Eighth Edition). John E. Bennett, Raphael Dolin, Martin J. Blaser
 • “Clinical Management of Swallowing Disorders” (Fourth Edition). Thomas Murry, Ricardo L. Carrau
Кірова Єва

Кірова Єва