Як надавати першу медичну допомогу?

Як надавати першу медичну допомогу?

В умовах сучасного світу, коли кожна секунда на вагу золота, знання про надання першої медичної допомоги можуть врятувати життя. Ця стаття — ваш путівник у світі першої допомоги, детальний мануал до дій у критичні моменти.

Оцінка ситуації

Перше, що потрібно зробити — це оцінити ситуацію. Переконайтеся, що перебування на місці події безпечне як для вас, так і для постраждалого. Ваша безпека — пріоритет.
Обережно підійдіть до постраждалого, уникаючи можливих небезпек, таких як рухливий транспорт, витік газу чи відкриті джерела вогню. Спробуйте швидко оцінити ступінь тяжкості ушкоджень, не втручаючись безпосередньо, якщо це може завдати шкоди вам або збільшити травми постраждалого. Ваша здатність зберігати спокій та раціонально мислити в критичній ситуації — ключ до ефективної допомоги.

Виклик допомоги

Негайно викличте швидку медичну допомогу, якщо людина серйозно поранена, не реагує, не дихає або ви не впевнені у своїх діях. Повідомте оператору всі відомі вам деталі: ваше місцезнаходження, стан постраждалого, видимі травми.

Зупинка кровотечі

Якщо є кровотеча, необхідно негайно діяти:

 • Накладіть на рану чисту тканину або бинт;
 • Застосуйте прямий тиск для зупинки кровотечі;
 • Якщо можливо, підніміть уражену частину тіла вище рівня серця, щоб зменшити кровотечу.

Як правильно накласти джгут, щоб зупинити кровотечу?

Використання джгута може бути необхідним у випадках сильної кровотечі, коли прямий тиск на рану не допомагає. Проте, неправильне застосування джгута може призвести до серйозних наслідків, включаючи втрату кінцівки. Ось як правильно накласти джгут:

 1. Вибір місця для джгута: Накладіть джгут вище місця кровотечі на 5-10 см, але не безпосередньо на суглоб або рану.
 2. Підготовка: Під джгут покладіть шар тканини, щоб уникнути пошкодження шкіри.
 3. Застосування джгута: Використовуйте спеціалізований джгут або будь-яку тканину, яка не розтягується, наприклад, ремінь або шматок тканини. Туго оберніть джгут навколо кінцівки та зав’яжіть перший вузол.
 4. Фіксація: Якщо у вас є паличка, карандаш або інший предмет, покладіть його на перший вузол і зав’яжіть ще один вузол зверху.
 5. Затягування: Обертайте паличку для затягування джгута до того моменту, поки кровотеча повністю не зупиниться. Будьте обережні, щоб не перетягнути.
 6. Фіксація палички: Фіксуйте паличку на місці, щоб джгут не ослаб.
 7. Маркування часу: Запишіть час накладення джгута. Важливо не залишати джгут на кінцівці довше ніж 2 години.

Пам’ятайте, що джгут — це екстрений захід для зупинки кровотечі, який вимагає подальшого лікування від медичних працівників. Якомога швидше зверніться за професійною медичною допомогою.

Яку кровотечу не можна зупинити?

Важливо розуміти, що існують види кровотеч, які вимагають негайного втручання медичних фахівців і не підлягають самостійному зупиненню. Це стосується артеріальних кровотеч, коли кров вибризкує фонтаном ритмічно, синхронно з биттям серця, і має яскраво-червоний колір. Також критичною є внутрішня кровотеча, симптоми якої можуть бути не настільки очевидними, але вкрай небезпечні — блідість шкіри, слабкість, запаморочення. У таких випадках ваша дія — негайно викликати швидку допомогу та намагатися зберігати постраждалого в стані спокою, уникаючи будь-яких рухів, які можуть посилити кровотечу.

Яку кровотечу зупинити найлегше?

Найлегше зупинити капілярну кровотечу, яка виникає при незначних порізах або подряпинах. Така кровотеча характеризується невеликою кількістю крові, яка повільно витікає з поверхневих судин. Зазвичай, для її зупинки достатньо накласти на рану чисту тканину або бинт та застосувати невеликий тиск. Пам’ятайте, що навіть при зупинці невеликої кровотечі важливо стежити за чистотою рани, щоб запобігти інфекції.

Штучне дихання та непрямий масаж серця

У випадку зупинки дихання або серця:

 • Переконайтеся, що дихальні шляхи відкриті. Нахиліть голову постраждалого назад і підніміть підборіддя;
 • Почніть штучне дихання: здійснюйте 2 вдихи через рот постраждалого, перекриваючи його ніс;
 • Продовжіть з серцево-легеневою реанімацією (СЛР): ритмічно натискайте на грудну клітку з частотою 100-120 натискань на хвилину.

Лікування опіків

Для лікування опіків:

 • Промийте уражену ділянку прохолодною водою протягом 10-20 хвилин;
 • Не проколюйте пухирі та не наносіть на опіки масло або крем;
 • Покрийте опік чистою, сухою тканиною до прибуття медичної допомоги.

Іммобілізація переломів

Якщо є підозра на перелом:

 • Не намагайтеся вправляти кістки на місце;
 • Іммобілізуйте уражену ділянку, використовуючи імпровізовані шини;
 • Забезпечте повну нерухомість до прибуття фахівців.

Допомога при алергічних реакціях

 • Якщо у постраждалого розвивається алергічна реакція, і він має при собі антигістамінні препарати або адреналіновий автоін’єктор (наприклад, ЕпіПен), допоможіть йому скористатися ними.
 • Викличте швидку допомогу, якщо стан постраждалого погіршується.

Знання основ першої медичної допомоги та вміння застосовувати їх у критичних ситуаціях можуть врятувати життя. Регулярне оновлення цих знань та практичні навички є ключовими для ефективної допомоги у непередбачуваних обставинах.

Кірова Єва

Кірова Єва