12 приголомшливих фактів про індустрію краси

12 приголомшливих фактів про індустрію краси 💖

Ми всі хочемо виглядати якнайкраще, і тому індустрія краси завжди була вигідним бізнесом як у хороші, так і у важкі часи. Але наше бажання мати гарний вигляд часто заплющує наші очі на те, що ми використовуємо на своєму тілі, як виробляються косметичні продукти і наскільки вони безпечні.

Зазвичай ми задоволені, якщо вони працюють, але зараз виникають серйозні питання. Наприклад, чи можна використовувати зволожувальні засоби для запобігання ознакам старіння? Хто перевіряє, чи не містять ці продукти токсичних речовин? Що насправді міститься в цих косметичних засобах? У цій статті ми розглянемо 12 фактів про індустрію краси, щоб відповісти на ці та інші запитання.

Ця індустрія сягає своїм корінням у Стародавній Єгипет

Використання косметики та косметичних засобів можна датувати тисячоліттями до нашої ери. І хоча косметична індустрія, якою ми її знаємо сьогодні, зародилася на початку 20 століття, її практика сягає корінням у Стародавній Єгипет. Дійсно, є вагома причина, через яку стародавні імператори та імператриці, такі як Клеопатра, стали символами розкоші та гламуру.

Зовнішній вигляд і чистота були серйозною справою для стародавніх єгиптян, а щоденний режим виконував церемоніальні, символічні та оздоровчі функції. Чоловіки і жінки всіх соціальних класів користувалися косметикою і косметичними засобами, такими як підводка для очей, тіні для повік, крем для засмаги, зубна паста, помада і мазі. Навчені професіонали виробляли ці продукти, створюючи свою репутацію завдяки використанню якісних методів виробництва і найкращих натуральних інгредієнтів. Крім того, єгипетське розуміння науки, що лежить в основі догляду за шкірою, виявилося неймовірно передовим, і в країні навіть існували майстри манікюру та перукарі.

Середньостатистична жінка щодня наносить на своє тіло сотні хімічних речовин

За даними Екологічної робочої групи (EWG), жінки щодня використовують на своєму тілі близько 12 продуктів, що містять 168 інгредієнтів. Тим часом, за даними дослідження, проведеного компанією Bionsen, що виробляє натуральні дезодоранти, це число набагато вище – близько 512 синтетичних хімічних речовин щодня. Не дивно, що чоловіки користуються набагато меншою кількістю засобів, але все одно щодня піддають своє тіло впливу 85 або більше хімічних речовин. А підлітки, найімовірніше, піддають себе ще більшому впливу, оскільки щодня використовують близько 17 продуктів.

Згідно з інформацією, опублікованою організацією Skin Deep, 89% інгредієнтів продуктів не оцінюються на предмет безпеки. Ба більше, кожен сотий засіб особистої гігієни на ринку містить відомі або ймовірні канцерогени. Підлітки можуть бути в особливій небезпеці через наявність речовин, що змінюють гормональний фон.

Індустрія коштує навіть більше, ніж ви думаєте

Один із найнеймовірніших фактів про індустрію краси – це її розміри. Дійсно, зараз вона коштує близько 500 мільярдів доларів. Ба більше, вона не виявляє жодних ознак уповільнення темпів зростання: за оцінками, до середини десятиліття її вартість перевищить 700 мільярдів доларів. Цьому сприяє, головним чином, зростання купівельної спроможності в країнах, що розвиваються.

Однак у галузі відбуваються досить серйозні зміни. Не дивно, що зростання електронної комерції змінює багато наших купівельних звичок. Крім того, спостерігається значний зсув у тому, як молоді покоління витрачають свої гроші. У результаті дедалі більшу увагу приділяють екологічно чистим і натуральним продуктам, а не їхнім масовим аналогам.

Реклама багатьох антивікових засобів сумнівна.

На думку дерматологів, сонцезахисний крем – найкращий засіб для збереження молодості шкіри. Це пов’язано з тим, що сонячні промені можуть посилити або прискорити появу ознак старіння. Ретинол і ретиноїди, які по суті працюють як пілінг шкіри, можуть бути ефективними, коли йдеться про вже пошкоджену шкіру. В іншому випадку, заяви починають виглядати неправдоподібно. І якщо ви не будете обережними, то зрештою можете ризикнути своєю шкірою, що може принести більше шкоди, ніж користі.

5 Риб’яча луска є ключовим інгредієнтом помади кількох марок.

Ось один факт з індустрії краси, про який ви, можливо, воліли б не знати. Дійсно, якщо ви вегетаріанець, веган або вам не подобається думка про те, що у вас у роті може опинитися подрібнена риба, вам варто перевірити ще раз свою помаду. Однак не очікуйте побачити в складі “риб’ячу луску”. Натомість інгредієнт, який ви шукаєте, – це “гуанін”, речовина, що отримується шляхом нашарування риб’ячої луски одна на одну. Але, звісно, гуанін використовується не тільки в губній помаді. Він також використовується в різних інших косметичних засобах і деяких видах ювелірних прикрас для надання “мерехтливого” ефекту.

Багато косметичних засобів містять токсичні хімікати

Легко припустити, що продукти, які ви знаходите на полицях магазинів, абсолютно безпечні для використання, але існування токсичних інгредієнтів у косметиці та засобах особистої гігієни напрочуд поширене й часто неправильно розуміється. У 2019 році промисловий хімік, який досліджував гель-лак для нігтів, виявив такі небезпечні інгредієнти, як формальдегід, бензол, толуол і метилметакрилат. Усі ці інгредієнти не були вказані на упаковці.

Проблема поглиблюється в США, якщо в ЄС заборонено понад 1 300 хімічних речовин, що використовуються в косметичній продукції, то в США – тільки 11. Ще одна проблема полягає в тому, що деякі бренди оголошують свої склади “комерційною таємницею”, що означає, що вони не зобов’язані розкривати інгредієнти ні клієнтам, ні виробникам, ні регулюючим органам.

Випробування на тваринах і жорстоке поводження з ними, як і раніше, поширені

Одним із найсумніших фактів в індустрії краси є те, що тестування на тваринах і жорстокість, як і раніше, широко поширені. І ви не завжди можете вважати, що якщо на продукті написано “без жорстокості” або “не тестується на тваринах”, то це дійсно так. Наразі не існує юридичного визначення таких термінів. Таким чином, компанії можуть фактично брехати вам, якщо захочуть. І навіть якщо компанія не тестує свій готовий продукт на тваринах, нелегко зрозуміти, чи так це щодо окремих інгредієнтів.

У деяких країнах світу уряди заборонили компаніям проводити випробування на тваринах. Але навіть у цьому випадку не завжди можна бути впевненим. Наприклад, дослідження, проведені в ЄС, показали, що сотні косметичних продуктів, включно зі зволожувальними засобами, губними помадами та сонцезахисними кремами, містять інгредієнти, випробувані на тваринах. І все це попри заборону 2009 року.

“Органічна” продукція не завжди означає те, що ви думаєте

Статистика показує, що споживчий попит на екологічно чисті та натуральні інгредієнти в косметиці зростає. Але багато косметичних продуктів можуть бути не такими “натуральними”, як ви думаєте. На відміну від “органічних продуктів харчування”, косметика не повинна проходити незалежну сертифікацію. Проблема знову ж таки може бути пов’язана з відсутністю твердого законодавства, що означає, що бренди не зобов’язані бути повністю правдивими у своїх заявах.

У 2017 році розслідування Soil Association встановило, що багато хто з протестованих так званих “органічних” продуктів містив лише один органічний інгредієнт. А в деяких випадках цей єдиний інгредієнт становив лише 1% від загальної кількості інгредієнтів, що використовуються.

“Туризм пластичної хірургії” призводить до численних госпіталізацій і смертей щороку

Популярність косметичної хірургії, можливо, і зростає, але коштує вона не дешево. Наприклад, у США ліпосакція в середньому обійдеться вам приблизно в 5 000 доларів. У результаті багато людей звертаються до дешевших варіантів операцій за кордоном. Це призвело до розвитку “туризму пластичної хірургії” в таких країнах, як Домініканська Республіка і Туреччина. Для деяких пошук дешевих аналогів за кордоном виявляється ефективним. Але для інших результати часто виявляються жахливими.

Результати дешевої пластичної хірургії часто бувають жахливими. Протягом багатьох років пацієнти залишаються з відкритими ранами, інфекціями, спотвореними обличчями та іншими наслідками. У деяких випадках невдалі операції навіть призводили до летального результату.

Маркетинг 20 століття змінив ставлення людей до волосся на тілі жінок

Неможливо заперечувати, що індустрія краси витратила мільйони на маркетинг і рекламу протягом багатьох років, щоб переконати людей у необхідності змінити зовнішній вигляд свого тіла. Ніде це так не очевидно, як під час розгляду теми волосся на тілі. Точніше, волосся на тілі жінок і те, як реклама змінила ставлення суспільства до нього, щоб продати більше бритв.

Перша реклама, присвячена видаленню волосся у жінок, з’явилася 1915 року і закликала до “видалення небажаного волосся”. Потім послідувала ціла тирада подібних оголошень, багато з яких за сьогоднішніми мірками, ймовірно, вважалися б жінконенависницькими. До таких оголошень належить реклама 1922 року, в якій ішлося про те, що “вибаглива жінка повинна мати бездоганні пахви, якщо вона не хоче бути зганьбленою”.

Деякі продукти небезпечні для вагітності

Вагітність і так досить складний час. Але багато майбутніх мам не усвідомлюють, що багато повсякденних косметичних засобів становлять потенційний ризик як для них самих, так і для їхньої майбутньої дитини. Наприклад, багато дезодорантів містять хлорид алюмінію – інгредієнт, пов’язаний з пошкодженням кісток, анемією і млявістю. Крім того, похідні вітаміну А, що містяться в різних косметичних засобах, були пов’язані з проблемами росту.

Правду кажучи, це досить складне мінне поле. Наприклад, використання деяких ефірних олій може спричинити довгострокові проблеми зі здоров’ям. Те ж саме стосується формальдегіду – хімічної речовини, що міститься в лаку для нігтів та інших косметичних засобах, яку багато лікарів не рекомендують використовувати через її можливий зв’язок із викиднями.

Індустрія краси робить істотний внесок у забруднення навколишнього середовища

Одним із найсумніших фактів про індустрію краси є її негативний вплив на навколишнє середовище. Одне тільки пакування косметики завдає колосальної шкоди. Дійсно, згідно зі звітами Zero Waste Week, щорічно створюється близько 120 мільярдів одиниць косметичного пакування, більша частина якого опиняється на звалищах. Частково проблема полягає в тому, що більша частина цієї упаковки ставить гламур і химерність вище за практичність. Бренди прагнуть перевершити своїх конкурентів, що призводить до використання змішаних і непотрібних матеріалів, які важко переробляти.

Не менш проблематичним питанням є самі продукти. Багато з них містять інгредієнти, токсичні для навколишнього середовища. Наприклад, оксибензон, стандартний продукт у сонцезахисних кремах, є одним із головних винуватців руйнування коралових рифів. Аналогічним чином, пластикові мікробісерні кульки у відлущувальних засобах потрапляють у водойми, де їх поїдають риби і, зрештою, люди.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

Інформаційний аналітик. Досвідчений блогер і фахівець з інформаційної безпеки.