Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Чому ми спізнюємося? Вчені назвали причини

Кві 21, 2023
Чому ми спізнюємося? Вчені назвали причини

Кожному з нас відомий той, хто ніколи не приходить вчасно. Чому так відбувається? Учені знайшли відповідь.

Хибні сигнали мозку

Деякі люди спізнюються на зустрічі, бо недооцінюють час, який їм знадобиться, щоб дістатися до місця. Про наявність механізму в мозку, відповідального за цей процес, пише професор когнітивної неврології Лондонського університету Хьюго Спірс. Він один з авторів дослідження 2017 року, опублікованого в журналі “Hippocampus”.

Йдеться про гіпокамп, ділянку мозку, яка обробляє аспекти сприйняття часу. Нейрони гіпокампу, “клітини часу”, сприяють сприйняттю і запам’ятовуванню подій.

Огляд 2019 року, опублікований у журналі “Medical Science Monitor”, стверджує, що людям із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) теж може бути важко опрацьовувати й оцінювати плин часу.

Незнайомий простір

Якщо ми погано знаємо навколишній простір, ми не завжди можемо правильно оцінити дорогу до місця зустрічі. Уже згаданий вище професор Спірс попросив 20 студентів, які нещодавно переїхали до Лондона, намалювати карту району навколо коледжу та оцінити час шляху до різних пунктів призначення. Що краще студенти були знайомі з районом, то менше часу вони закладали на дорогу.

Монтаж подій

У деяких випадках люди, які спізнюються, під час планування не враховують той час, який потрібен для виконання завдань, не пов’язаних із поїздкою, наприклад, для ранкових зборів.
Помилковий досвід
Дослідження, опубліковане в журналі “Memory & Cognition”, припускає, що ми оцінюємо час, ґрунтуючись на тому, скільки, на нашу думку, завдання забирали в нас у минулому, але наші спогади і сприйняття не завжди точні.

“Якщо у нас є великий досвід виконання завдання, ми, найімовірніше, недооцінимо, скільки часу забере схоже”, – каже Емілі Волдум, ад’юнкт-професор Університету Кемпбелла (США), провідний автор дослідження 2016 року.


Під час дослідження виявлено, що чинники довкілля, навіть такі, як музика, можуть спотворити відчуття часу. Зокрема, під час виконання завдання люди неправильно оцінювали тривалість його виконання, ґрунтуючись на кількості пісень, які вони чули у фоновому режимі. Молоді люди мали тенденцію завищувати оцінки часу, якщо вони чули чотири короткі пісні порівняно з двома довшими піснями, але загальний час був однаковим. Цікаво, що на сприйняття часу в літніх людей фонова музика не впливала.

Ще одним фактором може бути натовп. У 2022 році вчені-дослідники попросили випробовуваних оцінити тривалість поїздки в метро з більшою або меншою кількістю людей. Якщо вагон був заповнений, тим, хто їхав у ньому, здавалося, що поїздка тривала на 10% довше.

Брак внутрішніх ресурсів

Особистість людини також відіграє роль у запізненнях. Дослідження показали, що люди, які виконують кілька завдань одночасно, з меншою ймовірністю виконують інші заплановані справи вчасно. Навіть продумані плани можуть зазнати невдачі просто тому, що в нас не вистачає уваги для їхнього успішного виконання.

Самовиправдання

А ще вічні “запізнювачі” іноді не вважають себе такими. Автор книжки “Опоздание! Посібник з магії часу про те, чому ми спізнюємося” Грейс Пейсі розповіла, що часто такі люди переконують себе та інших: якщо йдеться про щось справді важливе, вони пунктуальні. Однак за відсутності чіткого терміну часто втрачають лік часу.

Прокрастинація

Крім того, деяким людям важко приходити вчасно, бо вони відкладають виконання завдань. Запізнення може бути симптомом прокрастинації. А прокрастинація зазвичай корениться у складному емоційному ставленні до завдання.

То що ж можуть зробити люди, які вічно запізнюються, щоб бути пунктуальними і не розчаровувати друзів і близьких? Наприклад, встановити будильники і нагадування на свій телефон. Ще одна перевірена тактика – заздалегідь встановлений чіткий крайній термін.