Після проведення тривалих досліджень стало відомо, що вживання навіть невеликої кількості алкоголю достатньо, щоб змінити мозок дитини

Дослідження головного мозку дитини

Вживання невеликої кількості алкоголю під час вагітності може змінити структуру мозку дитини і затримати його розвиток, згідно з новим дослідженням.

Вчені проаналізували МРТ-скани плодів, матері яких повідомили, що вживали алкоголь під час вагітності, і порівняли їх зі сканами немовлят, чиї матері не вживали алкоголь.
Вони виявили, що навіть у випадках низького рівня впливу алкоголю зміни в структурі мозку були “значними”.

Експерти та організації в галузі охорони здоров’я рекомендують вагітним жінкам уникати вживання алкоголю через загальновідомий ризик заподіяння шкоди плоду.

Вживання алкоголю під час вагітності може спричинити стан, який називається розладами фетального алкогольного спектру, що може призвести до розвитку у дитини труднощів у навчанні, проблем з поведінкою або затримки розвитку мови та мовлення.
Дослідники, які проводили дослідження, попередили, що багато вагітних жінок досі не знають про потенційний вплив алкоголю на дитину під час вагітності.

“Тому нашим обов’язком є не лише проведення дослідження, але й активне інформування громадськості про вплив алкоголю на плід”, – сказав провідний автор дослідження Патрік Кіенаст, аспірант Віденського медичного університету в Австрії.

  • Значні зміни в мозку

Для дослідження вчені проаналізували МРТ-скани 24 плодів, які зазнали впливу алкоголю.
“МРТ плоду є вузькоспеціалізованим і безпечним методом обстеження, який дозволяє нам робити точні висновки про дозрівання мозку внутрішньоутробно”, – сказав старший автор дослідження Грегор Каспріан, доцент кафедри радіології Віденського медичного університету.
На момент сканування плоди перебували на терміні від 22 до 36 тижнів гестації.

Вплив алкоголю визначався шляхом анонімного опитування матерів. У плодів, які зазнали впливу алкоголю, загальна оцінка дозрівання плода (fTMS) була значно нижчою, ніж у контрольній групі, а права верхня скронева борозна (STS) була глибшою. Скронева борозна бере участь у соціальному пізнанні, аудіовізуальній інтеграції та сприйнятті мови.
“Ми виявили найбільші зміни в скроневій області мозку і STS”, – сказав Каспріан.
“Ми знаємо, що ця область, а саме формування СТС, має великий вплив на розвиток мови в дитинстві”.
Зміни мозку були помічені у плодів навіть при низьких рівнях впливу алкоголю.

“Сімнадцять з 24 матерів вживали алкоголь відносно рідко, з середнім споживанням алкоголю менше одного алкогольного напою на тиждень”, – сказала Кіенаст.

“Тим не менш, ми змогли виявити значні зміни у цих плодів на основі пренатальної МРТ”.

  • Затримка розвитку мозку

Три матері вживали від одного до трьох напоїв на тиждень, дві матері – від чотирьох до шести напоїв на тиждень.

Одна мати вживала в середньому 14 або більше напоїв на тиждень. Шість матерів також повідомили про принаймні один випадок пияцтва (більше чотирьох напоїв за один раз) під час вагітності.

На думку дослідників, затримка розвитку мозку плоду може бути пов’язана, зокрема, із затримкою стадії мієлінізації та менш виразною звивистістю в лобовій та потиличній частках.

Процес мієлінізації має вирішальне значення для функціонування мозку та нервової системи. Мієлін захищає нервові клітини, дозволяючи їм швидше передавати інформацію. Важливі етапи розвитку немовлят, такі як перевертання, повзання та обробка мови, безпосередньо пов’язані з мієлінізацією.

Під гірифікацією розуміється утворення складок кори головного мозку. Ця складчастість збільшує площу поверхні кори при обмеженому просторі в черепі, що дозволяє підвищити когнітивні показники. Коли ж звивистість зменшується, функціональні можливості знижуються.

“Вагітні жінки повинні суворо уникати вживання алкоголю”, – сказав Кіенаст. “Як ми показуємо в нашому дослідженні, навіть низькі рівні споживання алкоголю можуть призвести до структурних змін у розвитку мозку і затримки дозрівання мозку”.

Результати дослідження будуть представлені наступного тижня на щорічних зборах Радіологічного товариства Північної Америки (RSNA).

Кірова Єва

Кірова Єва