Цікаві Новини Сьогодні Онлайн > News World

Цікавості з Україні та світу

Протестувальники вимагають від Ірану звільнити ув’язненого бельгійського гуманітарного працівника

Січ 23, 2023
протест в Белгії

Сотні демонстрантів у неділю закликали Бельгію наполегливіше домагатися звільнення гуманітарного працівника Олів’є Вандекастеле, утримуваного Іраном у справі, яку називають “дипломатією заручників”.
Натовп, що зібрався на морозі в центрі Брюсселя, скандував “Free Olivier” і співав “Happy Birthday”, щоб відзначити 42-й день народження Вандекастеля цього тижня.
“Наша мета – показати уряду, що ми не можемо залишити там невинну людину”, – сказала його сестра Наталі в інтерв’ю AFP.
Олів’є Ван Стейртегем, представник сім’ї, наполягає на тому, що “кожна хвилина, кожна секунда має значення”, і що вони сподіваються, що зростаючий тиск громадськості за його звільнення підштовхне бельгійську владу до швидшого пошуку рішення.
Іран заарештував Вандекастеля в лютому 2022 року, і відтоді він утримується в умовах, які бельгійський уряд назвав “нелюдськими”.
Цього місяця влада засудила його до більш ніж 12 років за ґратами за “шпигунство”, а також призначила йому 74 удари батогом.
Експерти ООН з прав людини назвали затримання Вандекастіла “кричущим порушенням” міжнародного права.
Його прихильники і правозахисні групи стверджують, що його утримують в рамках іранської “дипломатії заручників”, щоб змусити Бельгію звільнити іранського дипломата, ув’язненого за звинуваченням у тероризмі.
Дипломат, Асадолла Асаді, був визнаний винним у 2021 році в організації вибуху на заході, організованому іранською опозиційною групою у вигнанні за межами Парижа у 2018 році.
Змова була зірвана європейськими спецслужбами, а Асаді, дипломат, який перебував в Австрії і був ідентифікований як той, хто надав вибухівку для бомби, був засуджений до 20 років ув’язнення.
У липні минулого року Бельгія та Іран підписали договір про обмін ув’язненими, який Брюссель розглядав як шлях до звільнення Вандекастеле.
Але Конституційний суд Бельгії призупинив дію договору після того, як іранські опозиціонери у вигнанні оскаржили його на тій підставі, що він призведе до звільнення Асаді.
Конституційний суд заявив, що призупинення діє до винесення рішення щодо законності договору.
Бельгійський уряд наполягає на тому, що робить “все можливе” для звільнення Вандекастеле, і заявляє, що посилив свою юридичну команду для ведення справи.